Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Ha egy lónak bakpatája van,...

Ha egy lónak bakpatája van, attól még lovagolható? Fájdalmas neki a bakpata?

Figyelt kérdés
Sehol nem találtam infót arról, ez fáj-e a lónak, vagy lehet-e ugyanúgy lovagolni.

2020. márc. 18. 10:03
 1/9 anonim ***** válasza:
83%

Nem tudom tudod-e mit jelent a bakpata. Szóval:


A bakpata azt jelenti, hogy a pata meredekebb a kelleténél.


Tehát az ín ami az ujjat nyújtja, mozgatja, ami rugalmasságot ad az egész mozgásnál a lónak, rövidebb mint a hozzá társuló csontok, ami azért necc, mert nem engedi a pataízületet nyújtani.


Két típusa van:


A sántaságból:pl. egy súlyos sántaságból nem terheli a ló a lábát, és ezért megrövidül az ínizomrendszer, visszafordítható folyamat, de itt a gyógyulásnál mind az állatorvos, mind a patkoló kovács, és mind a gazdi profi együttműködésére van szükség.


Veleszületett, vagy a növekedés első időszakában is kialakulhat, amikor a csontozat gyorsabban nő, mint az ín. A necc, mivel a csikók gyorsan elkoptatják a pata hegyfalát, ezért gyakran lesz tályog a patán, ami iszonyat fájdalmas a csikónak, amit felnyitással orvosolnak, ami segíti a szervezetet, hogy a patában felgyülemlett gyulladás eltávozzon, felnyitás után antibiotikumos fertőtlenítő oldattal mossák ki, utána gyógykötést is szoktak tenni rá, legalábbis amit láttam állatorvost így csinálta, mert egyrészt ugye ha nyitva hagyja, akkor ugyanúgy bepiszkolódik a tályog okozta felnyitott seb, és ugyanúgy táptalaja lenne a baciak, vírusnak, gombának.


A veleszületettnél amúgy van enyhe bakpata, itt a lónak nem okoz problémát mozgásnál, de figyelni kell hogy jó patkoló kovácsa legyen, mert ha rosszul patkolja, az komolyabb problémát okoz neki.


Egyébként a gyógyulási ideje hosszabb, első fél évben az íneket nyújtják, mielőtt gyógypatkolnák.


A patkoló kovácsnak figyelembe kell vennie a helyzetét mármint a lábszerkezetnek elsősorban a pata hegyfalát kell védenie. Ez konyhanyelven, ha a testsúlya nem megfelelően van egyensúlyba, elosztva, akkor terhelődnek a lábainak bizonyos részei. Nem tudom érted-e. Ezzel meg is adtam a választ, hogy fájdalmas-e a lónak. Igen fájdalmas a bakpata, egyedül az enyhe bakpatánál nem okoz addig problémát, ha odafigyelnek a pata hegyfalra, tehát a gyógypatkó milyensége sem mindegy milyen, mert úgy terheli a beteg testrészét.


[link]


Itt egy szakmai cikk!


Állatorvos írta!


Itt egy kép, ezt lóbírálatnál szokták nézni, talán így könnyebb megértened, az első a bakpata:


[link]

2020. márc. 18. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
77%
És talán választ kaptál arra is, hogy amíg nem stabilizálódik ez a dolog, én nem terhelném nagy súllyal a lót lovagoltatással, de ettől függetlenül mozgatni kell, mert csak így gyógyul. De nem tudom pontosan mit jelent, hogy inak nyújtása, mármint milyen mozgató gyakorlatok vagy milyen kezelésekkel segítik a gyógyulást, mert lehet van olyan is hogy a lónak való gyógylovaglással, de akkor max nagyon könnyű lovassal.
2020. márc. 18. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
71%

[link]


Itt pl. egy ínsérülés gyógyulási idejét és menetét láthatja az olvasó.

2020. márc. 18. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
71%
Jó a bírálati résznél látsz két fajta bakpatát is, csak a hármas puha csűdű bakpata.
2020. márc. 18. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Bemásoltál egy olyan cikket, amit én is elolvastam (és igen, tudom, mi az a bakpata), ez egyáltalán nem segített.
2020. márc. 18. 12:43
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Válaszoltam! Ha olvastad ezt a cikket akkor kaptál választ a kérdésedre. Anatómiailag fáj a lónak és szerintem nem lovagolható bizonyos bakpatával ló.


Nem értem a felháborodásod. Akkor nem segítettem.

2020. márc. 18. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha az első válaszoló tökéletesen kielégítő, lelkiismeretes válasza Neked nem elég színvonalas, akkor hívj fel egy állatorvost és kérdezd meg a témában.
2020. márc. 18. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Ha sánta a ló, akkor valószínűleg fáj neki. Ezzel segítettem?

Ha nem sánta, az lehet azért mert nem volt komolyabban megterhelve, de akár az is lehet, hogy fájdalomcsillapítót kapott. Ha biztos nem, akkor nem fáj neki és lovagolható, hogy meddig és milyen intenzitással? Ki tudja? Az egészséges normál lábú lóról se tudjuk, ha ez megnyugtat.

Én önmagában a bakpata miatt nem temetném el a lovat, de nem akarlak rábeszélni.

2020. márc. 23. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Nekem bakpatás volt a lovam. Nem fájt neki, terhelhető volt. Születéséből adódóan volt ilyen. Én sosem patkoltattam, mert terepen jártunk csak. Egyetlen hátránya a vágtája kényelmetlensége volt. Mint egy varrógép. Verte magát a talajhoz, nagyon nehéz és kényelmetlen volt kiülni a vágtáját.
2020. márc. 24. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!