Kezdőoldal » Állatok » Lovak » A díjlovaglás mennyire kelleme...

A díjlovaglás mennyire kellemetlen a lónak? Kínzás?

Figyelt kérdés

Már magától a betanítástól kezdve. Hogy tanítják őket, fájdalmat okoznak nekik? Lehet kíméletesen is tanítani őket, bántás nélkül? Ezt az egészet (betanítás, versenyek) ők hogy fogják fel, kellemetlenségnek, vagy élvezik is?

Akárhányszor szembejött velem valamilyen lóversenyes/díjugratós/western/stb. lovaglós videó, egyből az jutott eszembe, hogy ezek milyen sérülésveszélyesek és milyen kellemetlen lehet a lovaknak. De a díjlovaglás másnak tűnik, valamivel barátságosabb, persze lehet, hogy betanításkor kapnak csapkodásokat rendesen...

Nem igazán van közöm lovakhoz és érdekel, hogy ők hogy viszonyulhatnak ehhez az egészhez. Pl. ha egy kutyát megtanítok szlalomozni, hemperegni, ilyesmik akkor azt élvezi, boldogan megcsinálja és utána kapja a jutalmat. A lovaknál hogy van ez? Hogy tanítják őket?


2020. aug. 11. 13:03
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Lehet kíméletesen is tanítani. Ez kb olyan mint a belovaglás. Azt is tanítani kell.
2020. aug. 11. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Én tanítottam már lovat. A lovat nem kell bántani, de éreztetni kell vele, hogy kövesse az utasításaidat. A lónak nem szabad félnie az embertől, de hallgatnia kell rá. Néhány ló különösen szeret tanulni, gondolkodni. Azonban a tanítás során mindenképpen szükséges erőt kifejteni. Pl.: Egyre erősebben szorítom a lábát, amíg fel nem emeli. De ha megcsinálja a nyomás azonnal abbamarad.
2020. aug. 11. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Nos aki normálsian képez lovat, az nem bántja. Erőszakkal nem lehet tanítani, csak egy félelem generálta magatartást kialakítani.

A lovak alá-fölé rendelt rendszerben élnek a ménesben is. Annyi erőszakot alkalmaznak egymással szemben, hogy a pozíciójukat a ménesben megszerezzék és megtartsák. Vannak dominánsabb lovak, ők magasabb "rangba" verekednek fel a ménesen belül.

Na most az ember és ló kapcsolatánál a legfontosabb, hogy az ember a vezető. De ezt a szerepet a ló bizalmának és tiszteletének elnyerésével és nem a ló megtörésével kell elérni. Persze, ha a helyzet úgy hozza lehet néha rá kell csapni nevelő célzattal, de előtte mindig figyelmeztetni kell. A ló is mindig figyelmeztet, akár a füle állásával, a szeme a teste tartásával, csak olvasni kell tudni a jelekből.

Szóval ez egy sima hátasló képzésénél is alapfeltétel. A határozottság fontos dolog, illetve a fokozatosság. Ha kérek valamit és finom jelre nem csinálja meg, akkor erősítem a jelet, míg meg nem teszi. Ha durván ellenszegül, akkor nem csak a lovat, hanem magamat is felül kell vizsgálni, hogy jó módszert alkalmaztam-e.

A lovaglás során a ló amelyik jól érzi magát természetes testtartással, elengedetten és szívesen dolgozik. Mindegyik külön jellem, de nagyon sok ló szereti a változatos munkát. Pl az iskolaló, amin oktatok nagyon szeret ugrani, szinte húz az akadályra. Vagy amikor rengeteg irány és iramváltással dolgozunk sokkal jobban élvezi a feladatokat, mint körbe-körbe menni a pályán.

A díjlovaglás is hasonló. Persze egy bizonyos szint felett már bőven bele van nyúlva a ló komfortzónájába. Ott is lehet durvulni, pl a rollkur-el (a ló fejének túlzott behúzása). De ha sok lovast nézel, akkor egy idő után meglátod, hogy melyik ló dolgozik feszültebben, és melyik élvezi.

Én magam a pálcával is akkor csípek oda, amikor munka közben nem figyel rám. Mondjuk, ha nem iskola lóról van szó, akkor napi 1-2 óra lovaglásba, összpontosított munkába egyik ló se döglik bele.

2020. aug. 11. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Köszönöm, hogy föl lett téve ez a kérdés, és köszönöm a válaszokat; én még most szólok hozzá először; de ez nekem is érdekes volt.
2020. aug. 20. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

Egy ló 500 kiló. Ha ki akar nyírni, ki fog nyírni. Ehhez képest elég kevés lovast öl meg a lova szánt szándékkal.


Igazából nem különböznek nagyon sokban a kutyáktól, csak kva nagyok... Meg talán egy picit más a testbeszédük/mozgáskulúrájuk. Velük is lehet játszani, futkározni, trükköket tanítani nekik, sőt van olyan ló aki tud labdázni stb.. Az, hogy felülünk a hátukra, a velük való foglalkozásnak csak egy nagyon kis része. A lovaglás, a technikák, a segítségek, a felszerelések kialakítása mind évszázadok tapasztalatain alapszanak, amik folyamatosan bővülnek, hiszen a lovaglás is egy "fejlődő tudomány" ha szabad így fogalmaznom. Nyílván nekünk sem érdekünk a lovat bántani, megnyomorítani akár testileg, akar lelkileg, hiszen akkor nem fogja tudni végrehajtani amit kérünk tőle. Lehet, hogy neked kívülről sérülésveszélyesnek és kellemetlennek tűnik, de elhiheted, hogy a ló hátán űlő az utolsó ember, akinek érdekében áll a kellemetlenséget okozni a lónak. (Ez csak az én nézőpontom, nekem ezt tanították, nekem így öröm a lovaglás. Természetesen ebben a sportágban is vannak normálatlan emberek, akik verik, rángatják, megtörik a lovat, de szerencsére ő kevesen vannak és kevesen is maradnak, mert az ilyeneket a lovastársadalom kilöki magából és nem tudnak érvényesülni.)


Egyébként egyre többen tartanak "simisimi" lovat, akit be se lovagolnak, csak van a kertben, kb tényleg mint egy kutya, nyírja, trágyazza a füvet és éli a kis életét.

2022. máj. 15. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!