Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mennyire kell határozottan...

Mennyire kell határozottan viselkedni lovaglás közben?

Figyelt kérdés

Úgy kell kezelni, mint egy "tárgyat", akit én irányítok minden helyzetben, vagy figyelembe kell venni az ő akaratát is? Értem itt ezalatt azt, hogy huzamosabb ügetés, akár vágta után, engedtek a lónak hosszabb szárat, például, hogy lehajtsa a fejét, ha akarja? Vagy ha hosszabb szárat kér, akkor adtok neki? Az autóvezetéshez tudom hasonlítani, ott úgy rugdosom a kuplungot, úgy kanyarodok, ahogy én akarom, nem fog az autó ellenszegülni. De a lónál nem merem erősen használni a csizmát, sem erősebbet odacsípni neki a pálcával, mert nem akarok neki fájdalmat okozni. Mennyire kell ezt figyelembe venni? Tényleg kicsit háttérbe kell szorítani az állati mivoltát és kicsit "munkaeszközként" kezelni?

Az oktatóm szerint ennél határozottabbnak kell lennem, több csizmát és más segítséget használnom, mert van olyan ló, amelyik észreveszi és rögtön kihasználja a bizonytalanságomat. Volt már rá példa, a paci alattam az istennek sem akart beugrani vágtába illetve állandóan előrecsapta hirtelen a fejét, ezzel kibillentett az egyensúlyomból.


2020. nov. 26. 10:48
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Például amikor több ló van a karámban és megyünk egymás után, nem én irányítom, hanem követi az előtte lévő lovat. De tulajdonképpen ha nincs előttünk senki, akkor is tudja az útvonalat és megy magától...
2020. nov. 26. 10:49
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem pont az teszi a jó lovast, hogy eltalálja az egyensúlyt a határozottság és a ló partnerként kezelése között. Ezt a legnehezebb megtanulni, a többi az csak technika, fizikai nehézség.

Egyik irányba sem szabad elcsúszni. Az se jó, ha a ló a fejedre nő, de ha meg teljesen figyelmen kívül hagyod, és voltaképpen folyton sarokba szorítva érzi magát, akkor abból előbb-utóbb baj lesz, mert robbanni fog, és akkor (jobb esetben csak) le fogsz esni róla...

Ha a ló folyton kihúzgálja a szárat a kezedből, azt fog csinálni, amit akar, te meg próbálsz fennmaradni rajta, ami nem annyira lovaglás, mint inkább túlélőtechnika. De néha meg tényleg jobb, ha adsz neki több szárat, aztán majd visszaszeded. Azt is figyelembe kell venni, hogy a ló is fárad, fizikailag és szellemileg is, néha "jár" neki, hogy kényelmesen ki tudja a fejét, nyakát nyújtani. Az lenne a lényeg, hogy ez akkor történjen, amikor te akarod, de te meg akkor akarjad, amikor a lónak tényleg szüksége van rá... mondom, ebben nehéz az egyensúlyt megtalálni.

Milyen az edződ? Bízol benne? Láttad őt lovagolni? Szeretnél olyan lovas lenni, mint ő? Rendesen, tisztességesen bánik a lovakkal? Valódi lovasembernek tartod? Mert ha igen, akkor hallgass rá, ő jobban látja kívülről a helyzetet, meg gondolom több lovat meg lovast látott, mint te. Ha a válasz nem, akkor meg keress olyan edzőt, akire igen lesz a válasz, és hallgass rá :)

2020. nov. 26. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
90%

Egyetértek az előzővel.

A többi dologgal kapcolatban pedig:

"engedtek a lónak hosszabb szárat, például, hogy lehajtsa a fejét, ha akarja? Vagy ha hosszabb szárat kér, akkor adtok neki? "

Ha engedni akar lefelé a nyakával, akkor hagyni kell neki, ha pedig ki akarja húzni, meg rántani a kezedből a szárat, akkor nem. MEllesleg a munkának vannak olyan szakaszai, amikor igenis összeszedetten dolgoznia kell, és van, amikor lazulás van. Tehát nem mindig ugyanaz a program.


"De a lónál nem merem erősen használni a csizmát, sem erősebbet odacsípni neki a pálcával, mert nem akarok neki fájdalmat okozni. Mennyire kell ezt figyelembe venni?"

A pálcával csak akkor csípünk oda erősebben, ha a ló ellenszegül (olyan feladatra, amit már ismer és tud. ). Csizmával meg nem rúgdosni kell a lovat, de szerintem ezt te is tudod. A ló oldalán kell legyen folyton odazárva a lábad (ebből adódóan nem tudsz rúgni se ha ott tartod), de annál jobb, ha minél erősebben oda tudsz zárni amikor kell. Ugyanis, érdekes módon, a szársegítségekkel ellentétben, a lábsegítségek lazítják lovat, ezért van az, hogy szársegítséget önmagában sosem alkalmazunk, és mindig figyelmeztetés van előtte. Egy szó mint száz, annál jobb, minél erősebb a csizmád, ugyanis ezzel tudod elengedtetni a lovat. Amennyiben folyamatosan ott lesz a lábad a ló oldalán, a lónak ez válik majd a komfortzónájává. Ezért van az, hogy ha például egy helyesen lovagolt lónál egy lovas eltartja a lábát, a ló a környezetre kezd figyelni, nem a lovasra, s a szár elől pedig menekül.


"Tényleg kicsit háttérbe kell szorítani az állati mivoltát és kicsit "munkaeszközként" kezelni?"

Nyilván nem. A ló élőlény. A lovas ló nélkül csak egy ember.

Az fontos, hogy a lovas legyen az aki irányít.

1. A ló miatt

A lovak társas állatok, közülök a legtöbbnek kell egy vezér, mert gy érzik magukat biztonságban. Azaz, ha megfelelő vezér vagy a ló számára, kiegyensúlyozott lesz a ló is, hisz ez a legideálisabb neki lelkileg is.

2 . Kettőtök miatt.

Az ember is lovagláskor komoly fizikai munkát végez (a hobby lovaglásban nem annyira, inkább nem. Tisztában vagyok vele, 6 évig hobby lovagoltam, és érzem a különbséget. Ezért van a lovaglás sport/nemsport téma, mivel hobby szinten tényleg nincs sportértéke, magasabb szinteken annál inkább, viszont a hobby lovasok is azt hiszik hogy milyen komolyan lovagolnak sokszor)

Igen, a munka nagy részét a ló végzi el azzal, hogy ugrik, hogy a hátsó lábait és hátát nem veszi ki a munkából. Egyszerű szavakkal élve igen, a ló hordozza a lovast és nem fordítva.

De! A lovas irányítása nélkül a ló nem tudná megvalósítani a feladatokat, mivel nem tud messzebbrevalón előrefelé gondolkozni. A lovas feladata, hogy az adott tennivalót biztonságosan, és a lehető legjobban végezzék el.

Egyszóval a lovas felel a saját és lova épségéért. (Nyilván vannak véletlenek, a legjobb lovasokat is érheti baleset, ami nem az ő hibája stb.)


Szóval ezek miatt fontos a lovas irányító szerepe.

De! Ahhoz, hogy a ló kedélyállapota ideális legyen, valamint a ló segíteni szeresse az embert, azt kell érezze, hogy társként van kezelve, és a lovas szereti őt, ugyanakkor biztonságban érzi magát, ha a lovas vezeti, és tudja, hogy a lovas a lehető legjobbat akarja neki, és az a legjobb, ha hallgat rá, mert akkor minden rendben lesz.

2020. nov. 26. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Tegnap határozottabban próbáltam lovagolni, amikor azt éreztem a lovon, hogy huncutkodna, akkor figyelmeztettem. Most nem is ugrott meg alattam egyszer sem. Mondta is az oktatóm, hogy érzi, hogy biztonságosan ülök, ilyenkor nem szokott bepróbálkozni. Meg is dicsért az óra végén, hogy ezt látta eddig a legjobbnak, bár én nem éreztem annak, vágtánál csúszkált a kengyelben a lábam és pattogtam is kicsit.

Viszont megvolt az első esésem is, a karám bejáratánál a semmiből ott termett az egyik apuka, állt a sötétben egy sötét alak, megijedt a ló (én is megijedtem hirtelen, hogy hogy került ez ide :D) és elrántotta magát az ellenkező irányba és meg mentem tovább egyenesen. Mindez vágtában. Inkább mondjuk legurultam róla, mint repültem volna, de olyan sikeresen estem, hogy abszolút nem ütöttem meg magam.

2020. nov. 27. 07:50
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Örülök, hogy nem lett bajod!

Fontos, hogy attól még, hogy határozottan ülsz (ami jó), elengedetten és a ló mozgását követve kell mozognod a lóval :)

2020. nov. 27. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy előttem írták meg kell találni az egyensúlyt. Illetve minden lovaglást valahol meg kell tervezni. Szóval ha idomítani akarok, akkor nagyobb összpontosítást várok a lótól, nagyobb fegyelmet, szóval ha ilyenkor ha kallódik a figyelme, akkor kicsit határozottabb vagyok az átlagnál. Ha csak lemozgatás a cél, akkor kicsit lazábban veszem a dolgokat, de azért vannak esetek, amiket akkor is szigorúan veszek, pl a sarkokat, mert ha ráhagynám képes lenne a pálya közepén körözni csak úgy energiatakarékosságból.

Van amikor érzem, hogy a lónak nincs túl jó napja, esetleg fáradt vagy izomláza van, akkor újratervezek és csak egy laza terepet megyek vagy csak átmozgatom. Mindig az adott körülményekhez kell igazodni. Mondjuk az se mindegy milyen lóról van szó, mert saját lónál heti 3-4 alkalommal simán elvárható, hogy mindig ott legyen agyban, de egy iskolalónál, akinek aznap te vagy a 8. lovasa és már rohadtul unja a banánt, akkor kicsit muszáj összébb szedni, főleg ha már ott állsz tudásban, mert akkor kicsit vissza lehet hozni az életkedvét.

2020. nov. 27. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Valamilyen szinten iskolaló, de nem tudom, hogy hányan és milyen időközönként lovagolhatják, mikor én megyek, akkor én nyergelem fel és le. Én heti egyszer járok, egyelőre ennyit tudok megengedni magamnak munka és suli mellett. Kiscsikója lesz egyébként, szóval olyan decemberig tudok rajta lovagolni, pedig szeretem őt, vele érzem leginkább az összhangot, bár néha kattan neki is az agya, eddig háromszor ugrott be alattam vágtába a semmiből, bár ez tegnap elmaradt. De egyébként nagy általánosságban figyel rám, elég kicsit megszorítanom csizmával az oldalát és már tudja, hogy ügetni kell.

Az esés az oktatóm szerint azért következett be, mert előre dőltem ösztönösen, pedig hátra kellett volna. Ezt még nyilván gyakorolnom kell, hogy az "ösztöneimmel szembe menjek", de sokkal rosszabbra számítottam. Annyiból jó, hogy így már nem tartok tudat alatt sem az eséstől, mert túl vagyok az elsőn. :D

2020. nov. 27. 09:29
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Az biztos, hogy nagyon sok gyakorlás fog kelleni neked. Nyilván ideálisabb lenne, ha heti min, 3x tudnál menni, mert általában akkor stabil a fejlődés.


A lovaglás, amint te is mondtad önfegyelemre tanít, ezzel nem születik csak úgy az ember. Nagyon sok gyakorlással minden helyzetben higgadtságot lehet elérni, és ez a lovagláson kívül is kamatozik.


Persze mindenki más és más, én 8 év lovaglás után már a lovon semmilyen helyzetben nem ijedek meg. Ez nem menőzés akart lenni, csak bátorítás. Nálam ez kiküszöbölődött. Mondjuk én igazán sosem voltam feszes a lovon a ló miatt, csak az edzőim miatt, de váltás után ez is elmúlt.

2020. nov. 27. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Megijedni egyébként egyik alkalommal sem ijedtem meg, a tegnapi legurulásnál sem, ami meg is lepett, mert elég pánikolós típus vagyok.

Az biztos, hogy rengeteg gyakorlás kell minden téren, főleg azt, hogy ne feszüljek meg, amit én ott észre sem veszek, az oktatóm látja kívülről meg én is érzem, egy óra múlva, hogy zsibbad a tarkom, a vállam, a karom. 13 évvel ezelőtt tanultam még kislányként párszor lovastáborban ennél az oktatónál egy teljesen másik városban, a nagyon alapokat megtanította akkor, de akkor 80%-ban futószárazás volt voltizzsal. Kb ekkor is lovagoltam utoljára, de ez sem volt rendszeres, csak egy-két egyhetes lovastábor pár egymást követő nyáron. Aztán most újra összefújt minket a szél. :)

2020. nov. 27. 09:49
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

A lovaglás, a lóval való bánásmód mindig következetességen és fokozatosságon alapul. Ha a lovad minimális segítségre is megteszi, amit kérsz tőle, akkor nem kell erősebb segítség, amennyiben érzed, hogy nem rád figyel, akkor használhatsz erősebb segítséget. Amúgy minden szituáció és ló más és más erre nincs kézikönyv. Az oktatód ismeri a lovat, amit lovagolsz, tehát ahhoz tud segítséget adni, idegen lovaknál, meg ha felülsz, azt kb 5 perc alatt le lehet rendezni hányadán is álltok, de ehhez sok tapasztalat kell, illetve megjegyezni, hogy mikor milyen megoldások váltak be. A ló nem munkaeszköz, hanem sporttárd, főleg a hobbi lovaglásban, de még annak idején a munkalovagláskor is lovasok tisztelték annyira az állatot, hogy figyelembe vegyék a jelzéseit és amennyiben a helyzet engedte lazítsanak a munkán. Fontos ez is, hiszen a ló sokáig él, nem szabad legyötörni túlságosan sem mentálisan, se fizikailag, főleg, hogy ha sokáig szeretnéd élvezni a lovaglást az adott állaton.

Sajnos vannak olyan helyek, ahol nem számít az állat jóléte, tudok olyan lovardát, ahol szezon végén vágóba megy az állomány fele, mert olyan szinten ki vannak zsigerelve napi 8-10 óra munkától és a nem megfelelő felszereléstől (amikor feltöri a nyereg a lovat, de inkább alá tesz 2 nyeregemelőt, mint hogy pihentesse).

2020. nov. 27. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!