Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Szeretnék lovagolni. Mit kell...

Szeretnék lovagolni. Mit kell vinnem első alkalommal? Milyen ruha? Mennyi idő megtanulni lovagolni? Később saját ló?

Figyelt kérdés

Szeretnék lovagolni. A szüleimnek egy ismerősénél lehet, van 5 lova, amin oktat is. Hivatalosan is edző elvileg ezzel nem lenne baj. De soha nem lovagoltam, milyen az első alkalom? Nekem kell a lóra beszereznem a felszereléseket (pl. nyereg) vagy adnak ott? Mondjuk gondolom adnak... de nekem mi kell? Sisakot adnak vagy azt én vigyek? Biciklissisak jó vagy külön kell erre? Ha nem kellenek felszerelések első alkalommal, mikor érdemes venni, mit és hol? Mennyi idő rendesen megtanulni lovagolni, aztán versenyezni, ugrani, terepre menni? Saját ló mennyi idő után érdemes?


Tudom, sok a kérdés, de tudnátok segíteni? Szerdán lesz az első órám.



2020. nov. 29. 16:12
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

De ezt miért nem a szüleid ismerősétől kérdezed meg?


Amúgy meg kell egy passzentos hosszúnadrág, egy lovaglásra alkalmas cipő (kezdetben egy bakancs is megfelel, de ne tornacipőben menj). Kobakot igényesebb helyeken adnak, de abba azért gondolj bele, hogy az hány ember fején megfordul, mindenki beleizzad, szóval nekem nem lenne gusztusom felvenni. Tizenpárezerért lehet már jót venni (pl. Carbonic - nyáron nem fülledsz bele, az állítható hátsó rész miatt meg, egy passzentos futósapkát alá tudsz venni télen).


Ha mész heti többször, akkor előbb-utóbb érdemes egy anyagában- vagy bőr-térdfoltos nadrágot venni, lovaglócipő (nyáron lovagláshoz nekem tökéletes szokott lenni a decathlonos gumicipő, ló melletti tevékenységekhez meg edzőcipő, télen meg bundás hótaposót húzok, hogy ne fagyjon le a lábam). Egy 120 centis pálca is hasznos, ha van saját. A többit meg majd kitapasztalod.

2020. nov. 29. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Mit kell vinnem első alkalommal?

Igazából első alkalommal még semmit, esetleg egy lovagló kobakot. A bicikli sisak nem alkalmas erre. Elméletben a lovardának kellene biztosítania kobakot, pálcát, esetenként gerincvédőt is, de nem mindegyik tudja sajnos.

A későbbiekben saját kobak kell, pálca és a gerincvédő sem árt.


Milyen ruha?

Réteges öltözködés, akár kint, akár a fedelesben lesztek. Cipőnek lovaglócipő kell, eleinte a bakancs is megteszi. Amikor kezdtem, én például túracipőben jártam (pár hónap), de annak volt egy kis sarka, az ilyen pici sarkos cipők a legmegfelelőbbek. Nadrágnak valami olyant vegyél fel, amiben kényelmesen mozogsz, nem bő és nem farmer! Később bőrfoltos nadrágot ajánlanék én is.


Mennyi idő megtanulni lovagolni?

Eléggé sok dologtól függ.. mennyiszer mész ki, mennyire tanulsz gyorsan, mennyire figyelsz oda, mennyire csinálod szívesen, milyen az edződ, milyen lóval dolgozol és még sorolhatnám..


Később saját ló?

Ezen inkább akkor kell elgondolkozni, amikor már van tapasztalatod és tényleges rálátásod mind a lovaglásra, mind a ló körülötti dolgokra. Nem bántásból mondom, de sajnos a környezetemben van egy-két ló tulajdonos, akinek a keze alatt roppant jó lovak mennek/ mentek tönkre, mivel nem mindenkinek való a lótartás.


Milyen az első alkalom?

Futószárra kerülsz, szokod a ló mozgását, feladatokat csinálsz (pl.: karkörzés, kengyel keresés, fel-le mozgás a későbbi ügetéshez, állva maradás) és még lehet, hogy egy ügetés is belefér, de ezt nem garantálom. Elég kicsi rá az esély. Az első jó pár óra az alapokkal megy el és elég változó ki mikor kerül le a futószárról.


A ló felszerelését ők biztosítják, neked ezzel nincsen még dolgod. (versenyekre, ha mentek, kérhetnek saját nyeregalátétet, ín- és bokavédőket például)


mikor érdemes venni, mit és hol?

Ha tényleg komolyan gondolod a lovaglást, akkor célszerű az elején beszerezni a saját lovas cuccaidat. Én hobbilovas vagyok, heti 1-2 alkalommal járok ki, saját kobakom, pálcám van. Lovasnadrág, -cipő, -zokni, ilyenek mind a Decathlon -ból vannak, nekem bőven tökéletes mind, jó ár-érték arány és mindegyik nagyon strapabíró. Ha később már versenyzel, érdemesebb lenne komolyabb boltokból venni felszerelést. De ott ugye paprikásabb árakkal, ezért még kezdőként inkább a Deca-t javasolnám, de ez a te döntésed.


Mennyi idő rendesen megtanulni lovagolni, aztán versenyezni, ugrani, terepre menni?

Emberfüggő többek közt, meg azoktól is, amiket fentebb írtam. Nekem az új helyen ~1 évembe telt (volt pár éves lovastapasztalatom még ovi/általánosból), picivel talán többe, míg terepre mehettem. 10 év kihagyása után Heti 2 alkalommal jártam, akkor fixen. Terepre csakis olyan lovasokat engednek, akik biztosan irányítanak és ülnek az alap 3 jármódban. Meg persze az is elengedhetetlen, hogy jól tudjanak helyzeteket lereagálni, pl. szarvasok gázolnak előttetek, kocsi jön és megijed a ló.

De vannak futószáras versenyek is, ha ügyes vagy, javában egy éven belül mehetsz ilyenre. Díjlovas, díjugrató versenyekre tovább tart az alapos felkészülés.


Saját ló mennyi idő után érdemes?

Ez nincs kőbe vésve, én például jó pár évet várnék vele, mert hatalmas felelősség és elköteleződés. Csodás dolog lehet saját lovat tartani, vele együtt fejlődni, de nem játék! Biztos anyagiak, sok idő, kitartás és türelem kell. Ha komolyan szeretnél versenyezni, akkor viszont tényleg nem árt egy saját ló, de még akkor sem kötelező (egy bizonyos szintig).

2020. nov. 29. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
78%

Vicces lenne, ha neked kéne nyerget vinni a lóra :)


Egyrészt nagyon költséges lenne, másrészt nem rakhatsz fel csak úgy akármilyen nyerget egy lóra. A lovaknak saját nyergeik szoktak lenni, nem cserélgetik a többi lóéval.

2020. nov. 29. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

1 és 2 köszönöm! Sokat segítettetek!

3 Jó, de én ezt nem tudtam, nincs semmi tapasztalatom ebben... nem baj, mostmár tudom.

2020. nov. 29. 19:01
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem bántásból írtam, csak infónak :)
2020. nov. 29. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
És 1! Azért nem a szüleim ismerősét kérdezem, mert én őt nem ismerem, csak a szüleim. Meg akartam kérdezni, de a szüleim azt mondták, biztos nem kell semmit vinnem. Lóvásárlásról meg egyelőre nem akarok majd beszélni vele, meg felszerelésekről se nagyon, mert az még odébb van (bár a felszerelés nem annyira) és lehet nem is fog tetszeni, bár nem hiszem hogy ne tetszene. Mindenesetre köszönöm a választ.
2020. nov. 29. 19:07
 7/10 A kérdező kommentje:
5 oké, értem, megjegyzem :)
2020. nov. 29. 19:07
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Első alkalommal nem kell semmi, csak valami kényelmes ruha Kobakot szerintem adnak, bár kérdezzetek rá... És amíg nem űzöd komolyabban a lovaglást, addig nem is kell nagyon más felszerelés, bár szerintem időközben érdemes beszerezni ezt-azt (lovaglócipő/csizma, lovaglókesztyű, saját kobak, lovaglónadrág).


Hogy mennyi idő megtanulni lovagolni az mindenkinek más. Az attól is függ egy héten hányszor jársz edzeni, milyen intenzívek az edzések, és hogy Te hogyan fejlődsz. Először meg kell tanulnod mind a háom jármódban biztonságosan, helyesen menned/ülnöd. (Ugye ezek a séta, ügetés, vágta) Utána osztálylovaglásba el kell sajátítanod mind a három jármódba az alap patanyom figurákat. (Erre nyugodtan keress rá neten, youtube-n) Utána tereplovaglás, és ha ezek megvannak jöhetnek a különféle lovassportok (díjlovaglás, díjugratás).


A lóvásálás is sok mindentől függhet. Mire tartanád a lovat? (Versenyzés, hobbi....) Hol tartanád? Saját telken, vagy lovardában (!!! A bértartás iszonyat drága) Meg tudnád-e neki vennj a megfelelő táplálékot, tudnád-e rendszeresen gondozni, tudnál-e minden nap foglalkozni vele, meg tudnád-e venni a megfelelő felszereléseket? És még sorolhatnám... A lóvásárlás elég összetett dolog és jól át kell gondolni...


És sok sikert szerdára! (Lehet utána izomlázad lesz😁)

2020. nov. 29. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

"Milyen az első alkalom?"


Ha normális a hely, akkor futószáron lovagolsz, kb fél órát, annyi idő alatt pont el lehet fáradni, kis torna, egyensúly gyakorlatok és belekóstolsz az ügetésbe is.


"Nekem kell a lóra beszereznem a felszereléseket (pl. nyereg) vagy adnak ott?"


Erről a lovardának kell gondoskodnia, nem neked, mellesleg egy ló felszerelése kb 80-100 ezres tétel (és akkor olcsó holmik vannak rajta).



"de nekem mi kell? Sisakot adnak vagy azt én vigyek? "


Normális lovardában kell, hogy adjanak kobakot és jobb helyeken gerincvédőt is.

Neked az öltözeted egy passzos, rugalmas nadrág legyen (ne farmer) felülre pulcsi, rövid kabát évszaknak megfelelően rétegezve. Térdzokni, nem bumfordi cipő, 5 ujjas kesztyű.


"Biciklissisak jó vagy külön kell erre?"


A biciklis sisak bicajozásra van, a lovaglókobak lovaglásra. Szóval ajánlott a lovaglókobak.



"Ha nem kellenek felszerelések első alkalommal, mikor érdemes venni, mit és hol?"


Ha komolyan elhatároztad, hogy lovagolni fogsz, kb 8-10alkalom után, már célszerű beszerezni egy lovaglónadrágot, saját kobakot, esetleg gerincvédőt, lovaglócipőt. Lovasboltokban lehet hozzájutni, hanem akarsz sokat költeni, akkor kb a Decathlonban viszonyleg jó áron fel tudsz öltözni.


"Mennyi idő rendesen megtanulni lovagolni, aztán versenyezni, ugrani, terepre menni?"


Ez tőled, a lovasoktatódtól és a pénztárcádtól függ. Ha hetente tudsz menni egy jó edzőhöz 2-3x akkor egész jól lehet fejlődni és egy év alatt 3 jármód stabilan tudsz iránytani szabadon. De ez függ a te ügyességedtől is, meg vannak olyan oktatók, akik szeretik bizonyos szintentartani a lovasokat és elvonatoztatni évekig mindenféle fejlődés nélkül. Szóval ez többtényezős dolog. Ha csak heti 1x jársz vagy havi 1-2 alkalommal, akkor nem fogsz fejlődni sehova és nem igazán fogsz megtanulni lovagolni.



"Saját ló mennyi idő után érdemes?"


Sok év tapasztalata után. Sok f

éle lovat kell lovagolni, tudni kell kezelni a nehezebb helyzeteket, fel kell ismerni mikor akar a ló fölédkerekedni és ezt tudni kell rendezni, ismerni kell a takarmányozást, alapbetegségeket, tartást, etológiát.

2020. nov. 30. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
0%

3-nak: nalunk pl nincs minden lonak sajat nyerge. van 2 dijlovas, 1 uni es 3 vagy 4 katona...van 3 spanyol lo, rajuk altalaban dijlovasat szoktunk tenni, mert rajtuk elore csuszik a katonanyereg, de neha rajuk is katonat rakunk. csak az egyik lonak van fix nyerge, egy kisberi kancanak, ra mindig az uni kerul, de ha rajta nm megy senki, az univerzalis nyerget rakhatjuk masra is.


a kerdezonek pedig. minden kerdesedre nm tudok valaszolni, es mar nm is szukseges, de azert azt leirnam, hogy egyelore, ameddig nem versenyzel, tehat egy par evig tokeletes a felszereles a dechatlonbol. nekem onnan van a nadragom, 2 evet hordtam, csak utana vettem ujat (kinottem), ugyancsak dechatlonbol. dechatlonbol gumi-lovaglocipo is tokeletes a tavasz-osz periodusra, telen pedig tokeletes barmilyen belelt bakancs. kobakot is dechatlonbol vehetsz.

2020. dec. 11. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!