Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan tanítsam meg a lovamnak...

Hogyan tanítsam meg a lovamnak a szabadon való futószárazást?

Figyelt kérdés

Futószár és körkarám nélkül menjen körülöttem.

Sajnos nincs körkarámunk, pedig gondolom ott lenne érdemes ezt elkezdeni.



2020. dec. 16. 20:59
 1/10 anonim ***** válasza:
84%
Miért nem az edződet kérdezed?
2020. dec. 16. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Mert nem erre fókuszálunk az edzéseken, ez csak játék.
2020. dec. 16. 22:22
 3/10 anonim ***** válasza:
11%

És a fókuszálás mellett nincsvegy perc se kérdésre??


Mese...


Megint a lómániás tini ötvensokadik kamukérdése...

2020. dec. 16. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
55%
A sok tiltakozó komment mellett talán én tudok segíteni. Mi a lovad kedvenc nasija??? Először futószáron vezesd a nasi után a sok kitartó hetek gyakorlása után próbáld ugyan ezt futoszar nélkül. De ami a legfondosabb közben egy bizonyos szót ismételj neki. Pl pörög, körbe.... A csikóképzőbe idősebb lovakkal is bevált. Mi a körbe parancsszót használjuk.
2020. dec. 16. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

A fókuszálás mellett egy perc van, csakhogy ez nem egy perc.:) köszönöm a nagy semmit és a kioktatást, csókoltat innen is a "lómániás tini" .


4-es, köszönöm a válaszod! Ez a jutalomfalatos módszer megér egy próbát, észben fogom tartani! :)

2020. dec. 16. 23:00
 6/10 anonim ***** válasza:
81%

Ez általában testbeszéddel működik. Azt a ló is érti, ezért akkor is reagál, ha nem adsz ki hangot (tehát nem kell a lónak pl. hózni, hogy megálljon futószáron) és nincs köztetek kötél.

Mivel “ló nyelven” beszélsz vele ezért ő reagálni fog. Ezt neki nem kell megtanulnia, csak neked. :D

Gyakorold azért vele először futószárral, de anélkül is körülötted marad, ha jól adod a jeleket. Ha nem marad, hiába jelzel jól, az azért van, mert elveszítetted a vezető szerepet és másra terelődött a figyelme. Például elvezetnek egy lovat a pálya mellett és huss, el is szaladt arra. Na ilyenkor a futószár ott tartja és folytathatod a munkát, mintha mi sem történt volna. Viszont kötél nélkül “dolgozni” kell rajta, hogy visszanyerd a figyelmét és visszajöjjön. Az elején többet lesz szana-szét, mint körülötted, de ha belejössz akkor bárhol működni fog.

Egy saját példa: Amikor elkezdtem ezt a saját lovammal, kb. fél órába telt mire tökéletesen vágtázgatott körülöttem, mint a lovas tini-sorozatokban. Csakhogy nem maradt ott, ha valami érdekesebb volt. Jöttek-mentek a lovak és már ott is hagyott.

Pár hónap gyakorlás után (de nem csak ezt csináltuk, hanem folyamatosan tanultam a testbeszédemet használni, főnöknek lenni a ló szemében, stb.) már semmi miatt nem hagy ott szinte. Pl. kimegyek a legelőre, odajön és nekiállok ezt csinálni vele, simán otthagyja a ménest a kedvemért. Ha a ménes megijed és elvágtázik, ő akkor is marad.


Ahhoz, hogy ez tényleg működjön, az egész kapcsolatotokon dolgozni kell. Ha csak néha csinálnád, mert “jól néz ki”, egy zárt helyen akkor a jutifalatos dolog is működhet.

2020. dec. 16. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hosszú válaszod! Futószáron nagyon sokat gyakoroljuk ezt a testbeszédét dolgot, viszont néha tényleg elillan a figyelme... Akkor ezek szerint arra kell ráfeküdni, hogy először futószáron velem legyen maximálisan.

Eddig egyébként az elmúlt másfél évben Parelliztünk, de most úgy érzem, hogy valami újat is ki szeretnék próbálni.

2020. dec. 16. 23:58
 8/10 anonim válasza:

Kedves kérdező!

Ez egy nagyon összetett dolog és ha a lovat is képezni kell (mert nem fogja tudni magától) meg magadat is, akkor szerintem fordulj edzőhöz.

DE! Ha ez nem megoldható akkor azért tudlak segíteni pár dologgal:


1, Ezt földi munkának vagy szabad idomításnak nevezzük. Nem futószárazás, hanem körmunka.


2, Ha belevágsz előtte (lehet hogy ezt tudod) mindenképp szerezz be egy csomózott kötőféket, és idomítókötelet. A kötőfék azért fontos, mert a csomók rajta különféle idegeket nyomnak és ennek segítségével tudsz korrigálni. Nagyon fontos, hogy ez a kötőfék hajós kötélből van vagyis nem szakad. Csak akkor legyen a lovadon amikor dolgozol vele vagy látod és figyeled, hogy mit csinál!!!


3, Ami nagyon fontos, hogy folyamatosan dicsérd a lovadat, (szuper, ez az, ügyes vagy, jó kislány/fiú) mert így fogja összerakni hogy amikor dicséreted akkor jól csinálja amikor meg korrigálsz akkor nem. És így összekapcsolja a tested jeleit a feladattal. A dicséret a lónak olyan mint ha jutalom falatot adnál, ezzel pótolod azt. Természetesen lehet a végén egy kis répát adni neki;)


4, Külön a testi jelekre is kitérek, de ez egyszerűbb lenne egy edzővel élőben.


1,jármódok közötti váltás:

Beemelés nem nehéz szerintem;) Tehát. Amikor a lovad kint van körön és lép vagy üget akkor annyit kell tenned, hogy magasabb jármódba emeld, hogy kicsit előre dőlsz előre mutatsz a köteles kezeddel. Ha nem reagál hiába kéred akkor korrigálsz a pálcával. Az muszály hozzá tennem, hogy alap esetben a vágta egy nehéz jármód a lovaknak mivel ez ők menekülésre használják. Nem szabad egyből vágtát kérni tőle inkább sok lépés ügetés átmenetet.


2, felvétel:

Ha azt szeretnéd, hogy a lovad lassítson, vágta->ügetés vagy ügetés->lépés. A lényeg, hogy dőlj egy picit hátra a pálcát pedig előre a kötél alatt. Ezzel blokkolod a lovat.


3, Behívás:

Annyit kell tenned, hogy átveszem a kötelet a pálcás kezedbe és kicsit lehajolsz. Mintha megnéznéd hogy fiú e vagy lány a lovad. Ha bejön dicséret ha nem akkor húzd egy kicsit majd egyre erősebben. A végén dicséret!


Most nem nagyon van más amit elmondhatnék, DE azt fontos tudnod, hogy nem fog a lovad egyből mindent megcsinálni, el kell neki magyarázni. Ezt a módszert én meg a körülöttem levő emberek alkalmazzák, a legtöbbjének Török György tanította. Mint az elején mondtam, szerintem is keress fel egy edzőt;) Sok szerencsét!

2020. dec. 17. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!:)
2020. dec. 17. 12:32
 10/10 anonim ***** válasza:
45%
Parelli 7 játék, azon belül is a 5ös circle game. Viszont úgy van felépítve a rendszer, hogy a játékok egymásra épülnek, szóval a többit se hagyd ki.
2020. dec. 17. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!