Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit tegyek, ha egy ló nem...

Mit tegyek, ha egy ló nem akarja bevenni a zablát?

Figyelt kérdés

Kicsit fiatal a ló, és ha kantározásra kerül sor nagyon nyügös lesz. A fejét is rángatja, mintha zsiráfosat játszana. Ezt még kb megoldom úgy, hogy megfogom a fejét és lehúzom vagy befordítom, hogy ne tudja rángatni azt. De a zablát akkor sem veszi be (egyszerű csikózabláról van szó). Konkrétan rászorít a fogával, és nem nyitja ki a száját semmiképpen sem. Még akkor sem, ha kicsit megnyomom neki a foga közti lyukat (gondolom tudjátok mire gondolok). Nagyon türelmes vagyok vele és próbálok nem kapkodni, de így elég nehéz, az ő kantározásához kb 5 vagy több perc is kell, más lovaknál meg megvagyok 1-2 perc alatt.

Szóval ezért már nem nagyon tudom, hogy mit tehetnék, kérlek segítsetek



2021. febr. 14. 20:35
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
89%

Szájpadlását vagy a nyelvét csikizd meg.


De érdemes lenne sokat foglalkozni vele. Nem szereti a kantározást ez egyértelmű.

Apránként hozzá kell szoktatni.

2021. febr. 14. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
93%

Fogj egy marék füvet, répát, almát. Adj egyet neki kantározás előtt, és arra a tenyeredben tedd a zablát. Amikor sikerül beoperálni a szájába, kapja meg ezzel együtt a finomságot is.

Fontos, ahogy az első is említette, hogy apránként szoktassátok. Ez azt jelenti, hogy nem kell megvárni amíg ellenkezik. Amint valami pozitív dolgot produkál dícséred, picit békénhagyod. Aztán ismétlés, amíg autmoata nem lesz és továbblépés, dícsérés. Mindig igyekszed megelőzni azt, hogy besokalljon. Ilyen például hogy lábfelvételnél hamarabb elengeded a lábát minthogy magától le akarná tenni.

2021. febr. 14. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Fájdalmat is jelezhet ez a viselkedés, pl. éles a foga és felsértette a szájat. Illetve, a ló okos állat, tudja hogy a kantározás után dolgoznia kell, ezért már akkor kimutatja, hogy ez neki kellemetlen és nem szeretné. Érdemes ezen is elgondolkozni, nem lehet hogy sokat kértek tőle vagy rosszul lovagoljátok?

Előző rossz élmény is okozhatja.

Ha semmi gond nincs, akkor türelem és türelem. Idővel megszokja, előttem írtak erre jó tanácsot.

2021. febr. 14. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Előzőnek igaza van! Át kéne gondolni miért utálja a zablát, nem rángatja-e aki lovagolja esetleg. Amúgy, ha foghíjas részen oldalt benyomod az ujjad reflexből kinyitja mindegyik. Előtte nem adnék jutalmat de ha bevette utána igen egy jó darabig!
2021. febr. 15. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Nem hiszem, hogy sok rossz tapasztalata lenne, normális lovasok vannak vele. Egyébként akkor sem nagyon hajlandó kinyitni a száját, ha a foghíjas részt megnyomom..
2021. febr. 15. 09:49
 6/12 anonim ***** válasza:
Attól még, mert normálisok, hibázhatnak. Apró dologról is lehet szó, amit nem vesznek észre, vagy túl gyorsan akartak haladni.
2021. febr. 15. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
76%
Sok kérdést tettél fel ahogy láttam. Szerintem az edződ kérdezd, hiszen nagyon kezdőnek tűnsz. Te nem fogod tudni ezt megoldani...
2021. febr. 15. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
64%
A szája szélénél ha benyulsz az alkapcsahoz es egy picit el kezded lefele huzni, ki fogja nyitni a szajat, es akk mikozben az egyik kezeddel huzod a szajat, a masikkal berakod a zablat.
2021. febr. 15. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
57%

Kedves 8as! Előtte figyelmesen olvasd el amit a kérdező korábban írt, ezért lettél lepontozva.

"Egyébként akkor sem nagyon hajlandó kinyitni a száját, ha a foghíjas részt megnyomom"

Van olyan ló, ami nem nyitja ki rá a száját, és olyan is, aki annyira összezárja, hogy az ujjad se fér be.

2021. febr. 15. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
85%

Hm 4es vagyok, nem értem egészen, mi az, hogy megnyomod? Nem vagyok nagy szakértő, nem kantároztam sokezer lovat csak soktizet, de ha bedugod (!) az ujjad a foghíjas részen kinyitják. Egy ujj szájába be a foghíjnál, közben a zabla a fogánál elöl van, mert csak egy másodpercre nyit. Ha így nem műkszik akkor nincs ötletem. Még egy gondolat: ha csak egyszer is sikerült szórakoznia valakivel, hogy nem vette be, utána nehéz nagyon leszoktatni. Határozottan, de nem durván és sok-sok türelem. Szerintem a bevétel utáni jutifalat segíthet hosszú távon. Miért baj ha 5 perc? mi múlik 3 percen? szerintem ad meg neki az 5 percet, az még egyáltalán nem vész :-)

Ismerek egy lovat, 10 éves koráig gond nélkül vette be a zabált amikor 2 vagy három alkalommal egy kezdőbb próbálkozott, és nem nagyon ment neki, vele elkezdett szórakozni. Azóta megint a gazdája kantározza, de minden zablabevétel előtt egy pár másodpercre felemeli a fejét az égbe csak azért is. Utána gond nélkül beveszi a zablát (kb 5 éve). Kivárjuk.

2021. febr. 15. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!