Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Szerintetek hogy jobb vágtázni?

Szerintetek hogy jobb vágtázni?

Figyelt kérdés

Kikönnyítve vagy úgy, hogy rendesen beleülsz a nyeregbe?

És még lenne ehhez kapcsolodóan pár kérdésem. A lónak melyik a jobb? És pl egy fiatal lónak? És a lovasnak melyik jobb / kényelmesebb / könnyebb? Rövidebb kengyellel jobb a könnyített vágta? És ha gyorsabb a vágta akkor jobb kikönnyítve? Vagy nem? Nektek nagyobb lovon (vagy amelyik nagyobbakat lép) kényelmesebb, mint kisebben pl mini lovon?

Köszönöm előre is a véleményeteket, tapasztalatotokat :)



2021. febr. 25. 23:51
 1/9 anonim ***** válasza:
84%

Én ülve szeretek jobban vágtázni. Ha nagyon pattogsz/gyors a tempó, a lónak jobb, ha kikönnyítesz (mint ügetésben is: jobb, ha nem egész végig tanügetészben zötyögsz).

Fiatal lónál, ha most lovagolják be, ülve vágtával kell kezdeni. Mi bábut tettünk a nyeregre, ami az embert szimbolizálta, az pedig nyilván nem tud kikönnyíteni:)

Általában a nagyobb léptű lovak vágtája kényelmesebb, mert nem olyan pattogós, nem olyan picik a vágtaugrások, mint pl egy rövidlábú póninál.

2021. febr. 26. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
89%

Westernezek így ülve maradok az esetek 90%-ában.


A lónak teljesen mindegy mit csinálsz rajta ha jól csinálod, kikönnyíteni és ülve maradni is lehet úgy, hogy az a lónak fájjon. Szóval a lényeg, hogy helyesen kell csinálni és bárhogy ülhetsz a lovon.


Fiatal lónál meg pont, hogy ülve kell maradni, nagyobb eséllyel tudod korrigálni ha esetleg bolondozna veled és nem röpülsz azonnal le róla. Illetve a súlyt is meg kell szoknia, meg hogy van valaki a hátán.


Lovasnak a tempótól függ meg az edzettségtől. Meg ki hogy szereti, meg ugye nyereg függő is.

Ha már galoppoztok sokan inkább kikönnyítenek, egyrészt nem terheled annyira a ló hátát igy gyorsabban tid száguldani másrészt nem rázza szét a segged és a levegő se szorul beléd.

De pályán, összeszedett vágtába kötelező tudni ülve vágtázni.


A kengyel hossza lényegtelen, ha az jól van beállítva. Van aki bírja a rövid kengyelt (nekem szét megy a bokám) vam aki a hosszabbat szereti. Ha hosszabb, ha rövidebb ki lehet könnyíteni mindenhogy. Ha túl hosszú akkor meg ülve is elhagyod, állni meg max úgy tudsz hogy kengyelből és izomból tartod magad.


Kisebb pónin, egy átlagos sebességű vágtát nehéz kiülni mert annyira gyakran történik a vágta ugrás, hogy nehéz követni. De vannak a rövidebb vágtájú kisloval, ha nem darabos a mozgása, szépen használja a hátát akkor őket könnyű kiülni.

Viszont vannak a magas, akciós nagy mozgású sport lovak, na ott is külön technika kell, hogy oda ragasztott seggel tudj lovagolni rajtuk, mert akkorákat dob, hogy hiába próbálod lekövetni akkor is pattogsz minimálisan, bár a pattogsz nem is jó szó, mert belesimulsz a nyeregbe, csak van a seggednek egy lebegő fázisa. Nehéz elmagyarázni. Tehát erre külön rá kell jönni, hogy hogyan ne lebegj a lovon.

2021. febr. 26. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
89%

Kérdés mi éppen az aktuális cél? A könnyítéssel tehermentesíted a ló hátát, jobban el tud nyúlni, gyorsabban tud menni. Robogni, terepen tökéletes, meg a galoppon se véletlenül "állnak" a lovon, illetve ha a távlovasokat is nézed kevésbé fárasztó a lónak és a lovasnak, ha könnyítve vágtáznak kilométereken keresztül.

Idomító munkához, jobb ülve maradni, persze kikönnyítve is lehet röviden vágtázni, de ülve jobban kontroll alatt tudom tartani a lovat, az ülésemmel is tudom befolyásolni, mert ha felállok, akkor a testsúly segítségek ugyebár korlátozottak. Fiatal lónál szerintem is jobb az idomító ülés, persze lehet könnyítve is vágtázni, de ott fontos, hogy milyen befolyásod van a lóra.

Rövidebb kengyellel könnyebb állva maradni, de én jobb szeretek olyan kengyelhosszt alkalmazni, ami ülve és állva is kényelmes. Inkább csak a tanuláshoz csatolok rövidebbet.

A kisebb lovaknak darabosabb a vágtája, nem mindig kényelmes kiülni.

2021. febr. 26. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
33%
Ne vicceskedjetek már, valaki még komolyan veszi. Fiatal lónál nem azzal kell kezdeni, hogy az ember ülve marad a hátán. Hozzá kell erősödnie a terheléshez. Mondjuk ez az óvatos felépítés örkénytábori (meg spanyoliskolás) szokás, és azok meg nyilván csupa dilettáns volt.
2021. febr. 26. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
60%
#4 Mire egy csikóra ráülsz, már addigra rég ki kell fejleszteni az izomzatát, sok futószáras munkával, és nem a vágtával fogsz kezdeni miután felültél rá.
2021. febr. 26. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%

Az emberhordozó izomzatát ugyan nem fejleszted futószárral.

Te törzskönyves idióta vagy?

2021. febr. 26. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
67%

Mégegyszer elmondom, hogy az emberhordozó izomzat fejlesztésnél nem vágtával fogsz kezdeni.


Első körben futószáron megerősíted a hátizomzatot.

Utána apránként kezdesz felülni a lóra, hogy szokja a súlyt nem? Vagy rögtöm felülsz és már rotyózol is vágtába vele? Hagyjuk már.

Mire eljutsz a vágtáig rengeteg ügetésben és lépésben való munka vár addigra meg bőven kifejlődik annyira az izma, hogy egy-két kör vágtát gond nélkül megcsináljon lovassal és utána fokozatosan növelni a vágta szakasz hozzát, hogy ne terheljük túl a lovat.


Még az életben nem láttam, csikót könnyített ülésben belovagolni. Abból állna az edzés, hogy mindig fel kell szállnod a lóra mert leb@szkod magáról.

Persze használják a könnyített ülést ha már stabilan hordozza a lovast a hátán.


De pl mi westernben egyáltalán nem könnyítünk ki, hanem apránként előkészítjük a lovat arra, hogy minden probléma nélkül tudjon majd lovassal a hátán közlekedni első sorban rövid távon aztán majd hosszabb távon is

2021. febr. 26. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
38%
De szép is a magyar lovas társadalom. Hányni tudnék attól, ahogy egymással kommunikaltok. 0 kultúra
2021. febr. 26. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
51%
Én mindenhogy szeretek, nincs külömség viszont egy anagyobb lovon minden vágta kényelmesebb mert nagyobbat lép. A gyors vágtánál pl terepen vagy galoppnál mindíg ki szoktak könnyíteni. A lónak az a jobb ha könnyítve ülsz rajta, mert úgy nem terheled annyira a hátát,de ha mindenhogy jól csinálod egyáltalán nem ártasz neki. Nem hiszem, hogy rövidebb kengyelell kényelmesebb lenne a könnyített vágta szerintem mindenhogy a "normál" kengyelhossz a kényelmes. Mondjuk és jobban szeretek rövidebb kengyellel lovagolni, de nem extra rövid csak az eddzőm mindíg megkérdezi, hogy nem e rövid, kényelmes e így :)
2021. máj. 24. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!