Kezdőoldal » Állatok » Lovak » EHV-1 vírusról?

EHV-1 vírusról?

Figyelt kérdés

Hallottam egy ilyen herpeszvírusról, ami a lovakat támadja. Egyes országokban már felfüggesztették a versenyeket.

Ez igaz? És mennyire veszélyes? Lehet így a lovardába meg edzésekre járni (pl egy olyan embernek akinek nincs lova)?



2021. márc. 2. 17:08
 1/7 anonim ***** válasza:
11%
Nemi úton terjed emberre?
2021. márc. 2. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
0%

[link]


De ez nem biztos, mert én honnan az anyámból tudnék ilyenek, ugye jelentgetők?


Egy...senki.

2021. márc. 2. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
95%
Egy versenyen elkapták a lovak, el is pusztult benne pár. Valami mutálódpott variációja a herpesznek (ami ellen az oltás véd), egyelőre 50% halálozási rátával. Hazamentem versenyből a lovak, valamelyik még most is élet-halál közt van, ezért az eus országokból legalább 1 hónapra csomót felfüggesztettek versenyek szempontjából, Magyarországra pedig 2 hét felfüggesztést beszélt meg a FEI, meg a ma reggeli gyűlésen a fejesek, de valószínűleg több lesz belőle.
2021. márc. 2. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
95%
Lovardába lehet járni, ez a lovak herpeszvírusa, ami lovak között terjed. A nemzetközi versenyeket felfüggesztették, itt az olaszoknál a nemzetit is egy hétre (minimum...). Akinek van lova, teperjen oltásért, mert hamar el fog fogyni! Jelzem, otthoni lovakra is veszélyes, ha van olyan ló, ami mászkál és átadhatja (hiába van oltva, hordozó lehet). Aki otthon tart lovat, de lovardába, máshova is jár, az rögtön zuhannyal, mosógépbe vetkőzéssel kezdjen, mielőtt a lovához nyúl...
2021. márc. 2. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
89%

[link]

"A lovak herpeszvirusa (Equid herpesvirus - EHV) világszerte nagymértékben elterjedt lóállományokban. A két legjelentősebb az EHV-1, lovak légúti tünetekkel, vetéléssel, illetve idegrendszeri tünetekkel járó betegsége, illetve az EHV-4, ami elsősorban légzőszervi elváltozásokat okoz és csak elvétve vezet vetéléshez vagy idegrendszeri tünetekkel járó betegséghez.


A vírust a fertőzött lovak a vetélt magzattal és légúti váladékokkal terjesztik, a fertőződés főleg közvetlen érintkezéssel, illetve cseppfertőzéssel, belégzés útján, vagy szájon át történhet. A kórokozó a legnagyobb mennyiségben a betegség heveny szakában, és az azt követő néhány hétig ürül, a lovak azonban rendszerint életük végéig hordozók maradnak.


Immunszuppresszív hatásokra a tünetmentes fertőzött lovak is tömegesen üríthetik a vírust, ami a fogékony állatok között nagyon gyorsan terjed. A légúti tünetek sokszor olyan enyhék, hogy azokat észre sem veszik, és a betegségre csak a később bekövetkező vetélések hívják fel a figyelmet.


Általában 3-5 napos lappangási idő után jelentkeznek az általános tünetek a fogékony lovakban, főként pedig csikókban, melyek néhány napig tartó hőemelkedésben, bágyadtságban, étvágytalanságban nyilvánulnak meg. A felső légutak többnyire enyhe hurutos megbetegedésére utal, hogy az állatok köhögnek, könnyeznek, az orrnyálkahártya és a kötőhártya kipirult, a betegeknek savós orrfolyása van.


Bakteriális szövődmény hatására tüdőgyulladás is kialakulhat hajlamosító tényezők (pl. rossz tartási körülmények, nehéz munka) hatására.


Az idegrendszeri forma esetében a heveny hurutos tünetek időszakában vagy röviddel ezt követően, akár légúti tünetek nélkül is kialakulhat keresztgyengeség vagy bénulások. A beteg állatok hátulsó lábaikon bizonytalanul állnak, rogyadozva és csak nehézkesen járnak, továbbá húgyhólyag atonia és végbélbénulás is jelentkezhet. Súlyosabb esetekben a gyengeség az elülső végtagokra is kiterjed, és a keresztgyengeség bénulássá fokozódhat, majd az állatok nem tudnak felkelni. Az enyhébb esetek megfelelő kezelés mellett akár teljesen meggyógyulnak, a súlyosabb esetekben mozgászavarok maradnak vissza, és az is gyakori, hogy a betegség elhullással jár.


A fertőzés igen súlyos következménye a vemhes kancák vetélése, ami jellemzően a vemhesség 8.-10. hónapjában következik be, a fertőzés időpontjától függetlenül. Fogékony állományokban akár a kancák 30-40%-a is elvetélhet. Néha rendes időre gyenge, életképtelen csikó születik, mely napokon belül elpusztul.


A betegség elleni védekezés az általános járványvédelmi szabályok betartása mellett (az idegen állományból származó lovak egy hónapos karanténozása stb.) vakcinázással történhet.


Ha adott egy tenyészállomány vemhes kancákkal, a rendszeres és szabályszerű oltássorozat meglehetős biztonsággal véd a vetélésekkel és koraellésekkel szemben. Ugyanez viszont nem igaz az idegrendszeri megbetegedésekre. A herpesz vakcina védelmi vonalát az idegrendszeri megbetegedést okozó vírustörzsek képesek áttörni. Emellett néhány korábbi – nem teljesen bizonyított – megfigyelés alapján az idősebb, többször oltott lóban a betegség kialakulásának esélye bizonyos immunológiai tényezők miatt nagyobb."

"A mai FEEVA fórum röviden összefoglalva az EHV-1 járvánnyal kapcsolatban:

A jelenleg Európában több helyen is zajló herpeszvírus járványban elsőként érintett ló február 14-én kezdett tüneteket mutatni. A valenciai FEI rendezvényen február 1. és 22. között több, mint 700 ló vett részt, közülük 160 van jelenleg karanténban, 80 állatnál jelentkeznek tünetek. A járványban eddig 5 ló pusztult el, a beteg és elhullott egyedek többsége vakcinázott.

Három fontos dolgot szükséges kiemelni:

1. A teljes lezárásra azért van szükség, mivel a feltételezetten fertőzött istállókban több, mint 500 ló fordult meg. Ezek közül többet is haza menekítettek még a karantén kezdete előtt, így Európában számos helyen alakulhatnak még ki kitörések. Jelenleg igazolt járványgócok vannak Belgiumban, Fransziaországban, Németországban és Svájcban.

2. Fel kell hívjuk a figyelmet, hogy a herpesz elleni oltás nem véd az idegrendszeri forma ellen. Amennyiben megfelelő számú lovat oltanak be, a vakcina lassítja a vírus terjedését, de egyedi védelmet nem biztosít, így hamis biztonságérzetet adhat a tulajdonosnak.

3. Jelenleg az egyetlen megfelelő védekezési módszer a lovak forgalmának korlátozása, a külföldről érkező állatokat javasolt karanténba zárni 28 napra. Ez rövidíthető 21 napra 1 negatív PCR eredménnyel, vagy 14 napra, amennyiben a 7. és 14. napon elvégzett PCR vizsgálatok eredménye is negatív."

[link]

[link]

2021. márc. 3. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
91%
Az ukránoknál van rá frankó oltóanyag Equilis Resequin, nem is drága csak a covid miatt nem igazán lehet most kijárkálni vásárolni, így elég nehéz behozni. Amúgy itthon is engedélyezett, de baromi nehéz levadászni.
2021. márc. 3. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
91%
A vírus valóban létezik, nem kamu a hír. Ha elkapja a ló akkor elég veszélyes a lóra nézve és fertőz is. Embereket nem fertőz, úgyhogy nyugodtan járhatsz lovagolni. Arra figyelj, hogy ha más lóhoz is jársz (pl. a barátnődnek van lova és meglátogatod) akkor utána fürdés és ruhacsere után menj csak a lovardába, nehogy behurcold a vírust. És természetesen fordítva is, hogy a barátnőd lova is biztonságban legyen. Bizonyos lovardák lehet teljesen lezárnak vagy csak terepre nem lehet majd kimenni, új lovat nem fogadnak vagy ilyesmik, de ez lovardafüggő. Ha felhívod őket biztos lemondanak mindent az aktuális szabályaikról.
2021. márc. 3. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!