Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mikor alakul ki a csikók...

Mikor alakul ki a csikók végleges színe? És mikor érdemes elkezdeni foglalkozni velük?

Figyelt kérdés
Le szeretném szögezni, nem tartok lovat, és csak a nagyon távoli jövőben gondolkodok rajta. Hobbi szinten lovagolok már kb 5 éve, közép-haladó szinten. Minap hírdetésekben láttam egy gyönyörű csikót, és nem is volna drága. Persze, tudom, a csikókkal sok baj van, és itt, gyakori kérdéseken nem lehet midennek utána járni, viszont érdekelne néhány személyes tapasztalat, esetleg évek alatt kialakult bölcsesség. Kérdéseim pedig, hogy mennyi idős koruktól kell foglalkozni velük komolyan? És a végleges színük mennyi idős korukban szokott kialakulni? Illetve etetésüket hogyan kell elképzelni, miből mennyit kell nekik adni? Válaszokat előre is köszönöm, és bármilyen csikók nevelésével kapcsolatos tanácsokat vagy történeteket szívesen fogadok!:))

#Parelli #ló #csikó #lótartás #csikó nevelés
2021. márc. 19. 19:48
 1/7 anonim válasza:
70%

Én kb 2-2,5 éves korától kezdtem el az enyémmel ,,foglalkozni", ami azt jelenti, hogy apám segítségével felültem rá, és -mivel nekem ezelőtt még sose volt lovam- az ő felügyeletével lovagoltam rajta. Szerencsémre nem dobott le sose(mármint nem az ő hibájából estem), és már így 5,5 éves korára félig-meddig szót fogad (érti a ,,nee!"-mint elindítás, vagy a ,,menjünk", illetve a ,,hó" szavakat, de egyébként csizmára, kantárszárra engedelmeskedik, és újabban szoktatom, hogy testsúllyal való irányításra is reagáljon, hogy a későbbiekben ne legyen feltétlen fontos a zabla).

Amit tudok tanácsolni az az, hogy úgy vegyél csikót, hogy ne etesd csak natúr lucernával (pata gyulladása lesz), illetve kezdő lovat ne kezdő lovasként válassz (bár ezzel szerintem nem lesz gond ahogy fentebb említetted) -nekem is óriási szerencsém van az enyémmel-.

2021. márc. 19. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
97%
A középhaladó szint szerintem nem elég egy csikó belovaglásánál. Már ha te akarod belovagolni. Ha meg nem, akkor viszont fizetned kell egy embert és akkor meg már lehet, hogy jobban megéri belovagolt lovat venni. 8-9 éveset javaslok neked :) Ha elrontod, mert nem vagy elég következetes, nagyon nehéz lesz kijavítani. Egyébként én a csikómmal 1,5 éves kora őta foglalkozok futószárazás, vezetőszárazás stb. 2 éves korában ültem rá először, persze nem edzettem vele, csak próbáltam belovagolni. Most 2,5 éves, már nagyon szépen lehet őt irányítani. Az elején úgy csináltam, hogy heti 2x idomítottam és ezt így egyre növeltem, ugyanígy azokat az edzéseket amikor ülök rajta, most heti 3-4nél tartunk.
2021. márc. 19. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Apróságokat már születésétől fogva lehet/kell neki tanítani. Pl. vezethető legyen, tudja hogy nem bánthat téged, engedje magát megfogni mindenhol, stb.

Azt hogy rendesen elkezdhesd belovagolni, meg kell előzze rengeteg földimunka, hogy megtanulja az alapokat és a teste is megerősödjön. Ezt elkezdheted 2,5-3 éves kora körül. 3-3,5 éves már mehet az első felülés, de csak lazán! Szoktasd hozzá és tanítsd meg az alapokat, de ne várj tőle stabil vágtát, ugrást vagy ilyesmit, azok majd 4 éves kortól inkább. (A ló ugyanis 6 éves koráig fejlődik. Lehet, hogy most nem mutat fájdalmat, hogy 2 évesen ráülsz, de majd 10 évesen olyan állapotban lesz, mint egy 18 éves ló.)


A csikó 3-4 hónaposan levedlik és akkor fogod meglátni az “igazi” színét. De vannak esetek, amikor még ezután is változik (pl. egy szürke ló élete végéig “fehéredni” fog).

2021. márc. 19. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Én majdnem napra pontosan 1 évvel ezelőtt vettem a csikómat. Amikor megvettem akkor töltötte pont a 4.évét. Nem volt egyáltalán foglalkozva vele, azon kívül hogy vezethető, kiköthető volt, lábait nagyjából adta. Én először körkarámban kezdtem el foglalkozni vele hogy ismerkedjünk, kicsit egymásra hangolódjunk. Aztán jött a nyereghez szoktatás és a futószárazás. Kb 3-4 hónappal azután kezdtük el belovagolni hogy foglalkozni kezdtem vele. Ezt nyilván szépen fokozatosan kell csinálni de ezt egy hozzá értő tudni fogja. Az én lovam nyilván már érettebb, fejlettebb volt mint egy 2-3 éves de ugyanazokat a lépéseket követtük nála is.
2021. márc. 20. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönök szépen minden választ! Még az érdekelne, hogy csikó etetésénél, mint nagy lónál, szükséges a széna és lucerna mellé valamilyen abrak? Például 6 hónapos korától 3 évesig? És egy másfél éves csikónál már szükséges bevezetni zabot vagy árpát, vagy valamilyen egyéb szemestakarmányt?
2021. márc. 20. 15:34
 6/7 anonim ***** válasza:
84%
Az én lovam bértartásban van ezért nem tudom pontosan mikor mit kapnak enni, de azt tudom hogy fél éves koruktól nálunk már kapnak abrakot is a széna mellé a csikók. Mikor szezonja van akkor pedig minden ló kap lucernát is.
2021. márc. 23. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Az én csikóm is bértartásban van, de én megmondtam, hogy mivel szeretném, hoyg etessék. Kb 1 éves korától kap abrakot, és két éves korától zabot + lucernát is. (2-es vagyok :) )
2021. márc. 26. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!