Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit gondoltok a pálcázásról?

Mit gondoltok a pálcázásról?

Figyelt kérdés

Van aki minden kis dologért megpálcázza a lovat (és most nem a hosszú idomítópálcára gondolok, hanem arra ami azért csattan / csíp is), még pl olyanokért is hogyha nem megy jó tempóban, vagy ha elsőre nem akar beugrani vágtába, vagy ha levágja a kört vagy ha megijed / fél valamitől és inkább kikerülné azt (vagy extrémebb ellenállás esetén ugye bakolás vagy ágaskodás esetén) vagy stb ilyesmik, és ilyenkor rácsap egyet a lóra (amiután végülis a ló viselkedik, megcsinálja amit kérnek tőle). Viszont szerintem meg lehet oldani csizmával is, szóval ha pl először (nem túl erős csizmával mondjuk) nem úgy sikerül a dolog (gondolok itt olyanokra amiket feljebb írtam) akkor másodjára több / erősebb csizma, és ha akkor sem akkor harmadjára már mehet a pálca vagy hang is esetleg.

Nektek mi a véleményetek a pálcázásról? Mikor kell ezt alkalmazni és hogyan (rögtön és erősen vagy ha már másodjára sem sikerül)? Ti hogy csináljátok? (Milyen pálcával, mikor és mekkorát kap ilyenkor a ló?) Szerintetek melyik lenne a helyes ? (Hogy a ló is tudja a dolgát, tanuljon belőle de ne bántásként (esetleg büntetésként) fogja fel, és legközelebb hallgasson is a lovasra és ne ellenszegüljön, hanem csinálja jól a feladatot.)

Én személy szerint az utóbbi híve vagyok, mert szerintem nem pálcázással kell elérni, hogy a ló megcsinálja a feladatot, hanem lehet szebben is intézni, hogy pl a lónak se legyen szörnyű az edzés, hanem esetleg még élvezze is. De nem ítélkezek, csak kiváncsi vagyok mások véleményére is :)



2021. márc. 31. 19:00
 1/8 anonim válasza:
93%
Nem kell folyton csapkodni de a nevelés nagyon fontos!
2021. márc. 31. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
74%

Ismered a lovast illetve a lovat?

Ültél már azon a lovon?

Ha nem akkor ne ítélkezz. Nem tudhatod mit miért csinál a lovas.

Ha megcsípi a pálca, nem hal bele a ló. És van egy rossz hírem, az idomító pálca is ugyanannyira csíp mint az ugró pálca, sőt lehet, hogy nagyobbat is.


Ha a ló makacs akaratos és direkt csinálja, megmhet egyből a pálca, ne húzza az időt azzal, hogy jajj csizma, jajj megin csizma. És ha nyolcadjára se teszi meg jó akkor pálca. Ezt a ló ki is használja.


Szóval ha majd ülsz azon a lovon akkor írj újra, mert nem tudhatod milyen.

2021. márc. 31. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
12%
Tudod én lovakat török be...
2021. márc. 31. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
78%

Amikor nyilvánvaló, hogy a ló csak szivat, és csak az erejét próbálgatja, akkor szerintem nyugodtan oda lehet erélyesen csapni, ugyanis ha a ló felédkerekedik... annak nem lesz jó vége. De amikor a ló nem érti a feladatot, nyilvánvalóan nem tudja mit kell csinálni, akkor ott nem helyes. Ott egy helyes elő/felkészítés a helyesn, nem a verés.

A másik amikor én pálcázok, amikor csak totyog. Nyilvánvalóan nem fáradt, nincs fájdalma, de csak totyog. Inkább pálcázom, minthogy 5 körön keresztül döngjön az oldala eredménytelenül.

Szerintem a pálcázás egy nagyon jó dolog és nem véletlenül találták ki, de fontos, hogy ne haragból üss! A ló kb 5 másodpercig tudja összekötni a dolgokat, így ha az előző lovast szivatta, és te felülsz, akkor már nem fogja tudni, hogy miért bántották, és ez agresszióhoz, bizalmatlansághoz vezethet!

2021. márc. 31. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
88%

Na. A pálcát tanításnál, új feladat megismertetésénél csakis az érintéssel kezdve lehet használni, a ló reagálásához egyre nagyobb jelzéseseket lehet vele adni a lónak, de megcsapkodni nem kell az első mozdulatra.

Amint az előzőek említettek, ne ítélkezz, amíg nem ültél azon a lovon, viszont tényleg vannak olyan lovasok, akik a frusztrációjukat a lovon töltik le, ez nem ritka. Ugyanakkor az sem ritka, hogy a ló kiképzésében rendszeresen szükséges a pálca használata. Ez kellemetlen nekik, negatív élményt csatol az adott pillanathoz, viszont nem fájdalmas (nyilván a verés és a pálcacsapás/csípés között óriási a különbség), főleg hogy a karámban (ha össze vannak engedve a lovak) ezek az állatok rúgják-harapják egymást, sokszor borda is törik, csak ezek nem mindig vevődnek észre, és ha nem túlterhelő a munka meg is gyógyulhatnak hamar. Ehhez képest az ember csak egy kellemetlen, vagy nagyon kellemetlen érzést társít egy nem kívánt reakcióhoz vagy hozzáálláshoz. Mert igen, a lónak is van rossz napja, de ez nem azt jelenti, hogy akkor nem lesz következménye annak amit csinál, egyszerűen azt jelenti, hogy olyankor a lovasnak különösen nem szabad megengedi a nem kívánt cselekedeteit a lónak.

Különböző szinteken más lehet a pálcahasználat módja és gyakorisága, mert például egy terepes lónak akkor használnak leginkább pálcát, amikor nem akar előrefelé menni (pl. nem akar átmenni két tócsa között), addig a díjlovasoknál, vagy díjugratóknál idomító feladatok során a reakció mennyiségi jellegéért jár jelzésértékűen a pálca érintése, ha erre nem reagál a ló akkor erősebb pálcahasználat. A lovat sem csapkodjuk ok nélkül, attól még, hogy te csak azt látod, hogy a ló normálisan pl. üget és a lovas megcsapja, lehet éppen olyan dolgot csinált vagy pont hogy nem csinált a ló, amit te nem vettél észre. Ezen kívül a szintek sem mindegyek, amíg egy óvodás gyereknek megengedhető ha bepisil, egy gimnazistánál már nem az (tisztelet a kivételnek, például kondícióban szenvedők), a lovaknál is alacsony képzettségi szinten még nem várható el az összeszedettség (hisz a ló is tanulja), de egy jól belovagolt, jól idomított ló szándékos kifeszülése a keretből már nem megengedett.

2021. márc. 31. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

5ös vagyok. A félreértések elkerülése érdekében kiegészíteném magam.

A terepesek alatt a hobbi terepesekre, és nem a military lovasokra céloztam.

2021. márc. 31. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ. Van, hogy elég a csizma. De amikor a ló próbál felém kerekedni akkor azért kap egyet a pálcával. Volt már dolgom tötymörgős lovakkal, akik a csizmára fittyet hánytak, azoknál kellett a pálca, valamelyiknél elég volt csak "elrettentés" képpen hozzáérinteni, és volt amelyik erősebb pálca használat után is csak húzta a lábait. NEM, nem fájt semmije csak éppenséggel szívesebben lett volna a legelőn a többi lóval. De összességében nem rossz dolog a pálca. Igazán hasznos tud lenni, ha az ember tudja mikor kell és milyen erősen használni.
2021. márc. 31. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
71%
Én elég gyakran csak érintem a pálcát, ami elég ahhoz, hogy a lónak eszébejusson, hogy létezik és inkább csinálja amit kértem. Álltalában közepesen erőset ütök csak, mert az is elég, azt is csak, ha harmadjára se indul csízmára. Vagy ha megijed az általa beképzelt valamitől és nem hajlandó arra menni amerre kéne neki.
2021. ápr. 1. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!