Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Jelentés szerint van különbség...

Balasa Bence kérdése:

Jelentés szerint van különbség a mén és a csődör között?

Figyelt kérdés
Ha nem lenne, gondolom nem alakult volna ki két különböző megnevezés az állat nemére.

2021. ápr. 15. 08:50
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
89%

Hát ha belegondolsz az eb és a kutya is kb ugyanazt jelenti, mégis kialakult mindkét szó, szinonimák. Amúgy tényleg van különbség, de nem a kialakulásuk rá a magyarázat.

Mén - hím nemű, nem herélt ló

Csődör - hím nemű, nem herélt, ivarérett ló.

2021. ápr. 15. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 A kérdező kommentje:
Tehát a mén csak a nemét jelöli, a csődör azt is, hogy már képes a szaporodásra?
2021. ápr. 15. 09:00
 3/26 anonim ***** válasza:
89%
1es vagyok. Annyival kiegészíteném magam, hogy a hétköznapi szóhasználatban a jelentés nagyrészt megegyezik, úgy, ahogy a rovar-bogárnál lehetne sorolni, itt: Minden csődör mén, de nem minden mén csődör. Az egy-két napos méncsikókat is szokták csődörnek mondani, ezért mondtam hogy a hétköznapi szóhasználatban nincs jelentős különbség.
2021. ápr. 15. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
88%
Megint 1es vagyok. Igen kérdező, ha nagyon meg akarjuk különböztetni a két fogalmat, akkor ez a különbség.
2021. ápr. 15. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm.
2021. ápr. 15. 09:02
 6/26 anonim ***** válasza:
90%

Én viszont olyat hallottam, hogy minden ló csődör és a ménnek viszont van fedengedélye és azért mén mert fedezhet.


Ez tök ellentéte amit a többiek írnak, szóval valszeg ez nem igaz, de érdekes téma ez egyébként, hogy van különbség a két szó között vagy tényleg csak szinonímák.

2021. ápr. 15. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
86%

Nincs különbség közötte. Csupán csak ez: csődör ótörök eredetű szó.


A mén/csődör: érett szaporodni képes hím.


A fiatal nem ivarérett lovakat csikónak nevezik, annak megfelelően, hogy kanca vagy csődör, így kancacsikó, méncsikó vagy csődör csikó.

2021. ápr. 15. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
100%

6-os amiről te beszélsz annak is van szakszava:


Fedezőménnek nevezik.

2021. ápr. 15. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:

#8

Igen, de akkor az a mén fedezőmén ami amúgy nem mén hanem csődör?


Vagy na


Ugye fentebb azt írták, hogy a csődör az ivarérett hím egyed, míg a mén csak hím egyed.

De akkor mér fedezőmén és nem fedezőcsődör?


Tehát ütik egymást a szavak és lehet tényleg csak szinonímák.

2021. ápr. 15. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
76%

1es vagyok. Kedves 9es!

- mén - hímnemű ló, aki nem feltétlen ivarérett még

- csődör- ivarérett hím

- fedezőmén - olyan ivarérett ló, akinek fedezőengedélye van és fedez is.

Az hogy miért nem fedezőcsődör... így alakult ki, a fedezőmén jobb hangzású volt, fene se tudja.

Amint mondtam, minden csődör mén, de nem minden mén csődör. Egyszóval azt az egyedet amelyik ivarérett azt hivatalosan lehet ménnek is, meg heréltnek is hívni. Aminek hivatalosfedezőengedélye van, az a fedezőmén, de csődörnek is hívhatnánk, csak azt a szót egyszerűen nem használjuk, mert a másik jobban hangzik, vagy nem tudom.

2021. ápr. 15. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!