Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Jelentés szerint van különbség...

Balasa Bence kérdése:

Jelentés szerint van különbség a mén és a csődör között?

Figyelt kérdés
Ha nem lenne, gondolom nem alakult volna ki két különböző megnevezés az állat nemére.

2021. ápr. 15. 08:50
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:

19!

Kifejtettem hogyan kell érteni azt hogy feltétlen. A hétköznapi szóhasználatban szinonimák, de ha ivarérettségre gondolunk, akkor a mén nagyobb keretek között mozog, mint a csődör, mivel az szinte csak arra utal, hogy nem herélt, hímnemű ló, ha a korára is utalni szeretnénk, akkor mondjuk hogy méncsikó.

2021. ápr. 15. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:

21-es még egyszer írom ugyanazt jelenti, nincs különbség!


Az hogy mi van a köztudatba egy dolog, és a lovakat tartó paraszt bácsi és családja köztudatába és falun, hogy mozog ennek a szónak a jelentése egy dolog, de szakmailag mindig e két szóhoz kombinált szavak, mint fedező, vagy csikó használatával tudják mire képes az a ló.

2021. ápr. 15. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:
47%

21-es ne zavarjuk már össze a kérdezőt. A szakmában a hím egyedet ménnek nevezik, szakmai könyvekben is mént írnak.


Azonban a kérdés az volt, hogy van-e különbség a két szó között.


A válasz nincs.


Az hogy Józsi bácsi mit gondol a mén és csődör szóról egy dolog.


De a csődör ugyanúgy ivarérett, mint a mén, mivel a jelentése ugyanaz, csak szakmailag inkább a mén szót használják, falu helyen meg azt mondják Ó öreg Misi van egy olyan csődöröm, hogy elámulsz tőle.


Kérdező nincs különbség szinoníma.

2021. ápr. 15. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:
100%
ez ugyanaz, mint a kukorica meg a tengeri, egy és ugyanaz a kettő.
2021. ápr. 15. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:
100%

Én a mént szebb, elegánsabb, színvonalasabb és persze hivatalosabb szónak tartom. Egy ápolt, jól képzett, jó felépítésű, nyugodt, tekintéjes hím ló jut róla eszembe. (lehet ez a fedező mén, ménvizsga és társai miatt van).


A csődör pedig egy hétköznapi, vidéki, nem túl előkelő szó. Egy vidéki öreg bácsi, (tipikus "én már negyven éve lovazok") csak típusú emberke vagy kupec lekötött lova jut eszembe, akit heti egyszer befog a rozoga zöld kocsiba. Vagy éppen élő adásban vadítja, mert az milyen jó. Természetesen a ló teljes képzetlen és húrok nélkül kezelhetetlen. A fedeztetést pedig úgy hirdetik fbn, hogy éppen hágja a kancát,vagy egy lőcsös képet töltenek fel róla,de a ló felépítését egyáltalán nem látod. És azért tartanak csődört, mert íves a nyaka.


Én vidéken nőttem fel, ott sok ilyen volt. Biztos ezért nem szeretem a csődör szót.

2021. ápr. 17. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 BringaManó ***** válasza:
48%

@csődör/mén, de fedezőmén (nem fedezőcsődör):


kutya/eb, de öleb, véreb (nem ölkutya, vérkutya :-)


----


"van különbség a két szó között vagy tényleg csak szinonimák"


a szinonima nem azt jelenti, hogy ugyanazt jelenti, és BÁRMIKOR felcserélhető (ilyenből nagyon kevés lenne, zsemle/zsömle...), hanem rokon értelmű. az pedig kb. azt jelenti, hogy "VAN, AMIKOR felcserélhető, a mondat jelentésváltozása nélkül"


tehát nemcsak a csődör meg a mén, hanem mellettük a ló meg a kanca meg a csikó meg a paripa meg a pej is mind szinonima...

2021. ápr. 20. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!