Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Rúg a lovam! Hogyan érjem el...

Rúg a lovam! Hogyan érjem el hogy ne rúgjon ??

Figyelt kérdés

Sziasztok, 2 napja kaptam a lovam mielőtt megvettük 2x megnéztük/kipróbáltuk ezután meg is vettük és figyelmeztetve lettünk hogy az istállóban mögötte nem ajánlatos járkálni. De viszont kint nem rúg ha mögötte vagy…. Amikor elhoztuk kint volt a karábban és le akartam pucolni amikor a hazához értem rögtön rúgott utánna másnap bent az istállóban ha a nyakáttól tovább nyúlsz a háta vagy fara felé röhög rúg ez miért van?? Gondoltuk hogy beoltották vagy berugatták vagy csak a hely változás miatt van ez ?? Meg hogy egyedül van?? mivel edddig lovakkal volt, egy hetet kaptam szüleimtől hogy leszoktasam erről de hogyan ??? A másik hogy barátnőmmel nyergeltük fel barátnőm belelépett a Kengyel be es csak a nyeregbe kapaszkott nem bírt felszállni mert a ló rögtön elkezdett vágtázni….

Előző helyén egy lovardában volt eléggé rövid ideig ott nem foglalkoztak vele 2x volt nyergelve meg párszor befogták kocsiba


A lóról : idén lessz 6 éves

noniusz


Előre is köszönöm a segítséget :)


2022. márc. 28. 07:56
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nagyon ajánlott lenne dokival megnézni a hátát! Nem szoktam mindenért dokit hívni, de szerintem itt elég nagy az esély rá, hogy valami baj van a hátával és azért rúg.


Egyéb esetekben pedig szoktatni kell, mint egy csikót, mint akármilyen lovat. Ha nem értetek ehhez, inkább hívjatok szakembert, 'suttogót'. Sok ilyen ember van, aki ilyenekkel foglalkozik.

2022. márc. 28. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Amikor vettétek állatorvos is volt veletek?

Két tippem van.

1.

Valami fájdalom is okozhatja. pl. izületi probléma vagy szemprobléma vagy valamilyen érzékszervi probléma.


Mindenképpen állatorvossal kéne megnézetned. De ezt már akkor kellett volna mikor vetted. Ha nem vittél akkor állatorvost. Ha vittél, és semmi problémát nem talált, röntgen képet is kértél, akkor a másik tippem, hogy :


2. Valaki bántotta.


Kanca vagy herélt vagy csődör?

2022. márc. 28. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Amúgy ha csak kétszer volt nyergelve, és egyszer kocsiba, akkor is történhetett vele valamilyen mechanikus sérülés, mivel egyrészt ha hirtelen terhelték az okozhat, ha nem volt szoktatva kocsihoz, súlyhoz, az is okozhat sérülést.


Sanszos, hogy valamilyen mechanikus és lelki traumát okoztak a lónak.

2022. márc. 28. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Papírral vagy papír nélkül vettétek?


Mármint kupectől mentetted a lovat, vagy megbízható helyről vettél lovat állatorvos segítségével?


Mert nagyon nem mindegy.


Ha kupectől vetted, ott a mechanikus sérülésen kívül lelki traumát is átélt sanszos.

2022. márc. 28. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
16%

Vágjátok le! A lókolbász isteni csemege!

Egy évre elegendő húsotok lesz belőle!

2022. márc. 28. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

A trauma oldása idő, szóval ha ez van mögötte, akkor a szüleid nem várhatják, hogy 1 hét alatt leszoktatod. Ha ebben nem engednek, akkor lehet jobb lenne a lónak, hogy ha megfelelő, jó kezekbe kerülne, mert ez mind a lóra és rátok nézve is veszélyes így.


De amúgy a lovaglást is első időkben hanyagolnod kell, egy jó ideig a jelenlétében kell lenned, mármint hogy szokjon a ló. Mindenhez újra hozzá kell szoktatni, illetve nem tudom milyen kefét használsz a rövid szőrök takarításához, mert pl. gyökérkefét csak a sörényhez szabad használni. A vakarót szerintem hanyagold, lehet ha van valami érzékeny mechanikai sérülése attól fájhat neki, inkább vegyél valami extra puha hosszú sörtéjű kefét, és takarításnál első körben kerüld ki azokat a területeket amikre érzékenyen reagál. De amúgy a patát is csekkolni kéne, mert lehet valami beszorulva a patájába is, pl. keményebb sár vagy kavics, ami olyan helyen nyomja ami kihatással van a hátára is. Először azokat a területeket takarítsd amire nem reagál úgy, és dicsérd közben, hogy milyen ügyes. Érezze a ló, hogy nem akarod bántani. Miután letakarítottad simogasd meg, aztán a nagyon puha kefével kezd el óvatosan szinte csak simítani a ló szőrét az érzékeny területeken. Figyeld meg, ez nagyon lényeges, hogy figyeld közben, hogy felvesz-e másfajta testtartást, felhúzza-e a hasát, mert az fájdalmat jelent. Ha netalántán az átlagostól furábban áll az is fájdalmat jelent. De ezt állatorvos sec-perc alatt kideríti azt már akkor kellett volna, mikor vettétek a lovat. Kell hozzá állatorvos! Szóval nem lesz egyszerű dolgod, először az érintéshez kell hozzá szoktatnod szabad terepen, karámba, legelőn, hogy érezze hogy van nagy tere, nincs beszorítva, utána istállóban. Ez nem úgy működik, hogy odamész hozzá, és már érinted is, ezt megelőzi több hetes jelenlét, amikor csak ott vagy a ló előtt és lát.Beszélsz hozzá, énekelhetsz is neki, vagy ha tudsz valami hangszeren játszani az is lehet segítség. Lényeg, hogy hagyod hogy megszokjon, ilyenkor beszélgetni is kell vele, vagy szimplán nyugodt energiát közvetíteni felé és csak vele lenni. Érezze a ló, hogy nyugodt vagy és határozott, és nem kell félnie tőled.


Ha azt érzi, hogy stresszes vagy és ideges, akkor a ló is úgy fog reagálni. Valószínűleg nem voltak vele se túl kedvesek, se túl nyugodtak. Aztán a napi tevékenységek. Lótakarítás, itt is ha azt érzed feszült abba kell hagyni, és nyugodtan beszélgetni vele, vagy kizökkenteni, elkezded vezető száron jártatni, mármint sétálsz vele oda vissza de szabadba kéne takarítani első körben, mikor megnyugszik megdicséred, majd megpróbálod a takarítást újra, úgy ahogy fentebb írtam, és minden jó reakciót dicsérsz. Lehetne sorolni ezt hosszabban. Lényeg az, hogy a lónak meg kell mutatni, hogy jó helyen van, és nem bántják, első körben a bizalmát kell elnyerned, hogy csatlakozni tudjon. Ja és egy patkolókováccsal is kéne konzultálnod, mert lehet nem jó a patkó, vagy esetleg valamilyen pata hibája van, amire gyógypatkó kell. Lóvételnél tudni kéne a küllemi bírálatra vonatkozó szabályokat is, amikkel el tudod dönteni, hogy megfelelő-e aló neked. Pl. tudod mi az a donga láb és mi a szabályos láb stb? Ezekkel tisztában voltál mielőtt lovat vettél? És amúgy bizonyos lábszerkezeti problémánál x ideig nem is lehet lovagolni , ha meg olyan a probléma akkor egyáltalán nem. Nekem úgy tűnik, hogy tapasztalatlanul megvettetek egy lovat, és sanszos, hogy nem megbízható helyről a beszámolók alapján. De ha te a rúgás leszoktatásához nem értesz, ahogy az 1-es írta szakemberrel kell beszélned, aki ehhez ért. Az egyik ág Natural Horsemanship-nek nevezi a másik csatlakozásnak.

Ti suttogóknak. De szerintem ennek kéne minden lovasnak a természetesnek lennie bármelyik stílusban is lovagol, vagy hajt.


De a lényege, hogy a természetes viselkedésével, testbeszédével és etológiájával tisztában vannak. És ezen kívül a fiziológiájával is tisztában vannak és tréning képzettséggel is rendelkeznek ezek az emberek.

2022. márc. 28. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
5-ös menj már innen!
2022. márc. 28. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

*Illetve amikor vezető száron sétáltatni kezded kérj meg valakit, hogy figyelje meg, hogy nem-e jár a szokottól eltérően, és hogy nem-e sántít, vagy nem vesz észre-e valami szokatlant.

6-os vagyok.


De amugy az állatorvos ezt fogja kérni is. De nem ártana röntgeneztetni is a lovadat.

2022. márc. 28. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
* Lóvételnél tudni kéne a küllemi bírálatra vonatkozó szabályokat is, amikkel el tudod dönteni, hogy megfelelő-e a ló neked.
2022. márc. 28. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Annyit tennék hozzá, hogy a doki mellett keress egy szakembert, aki ért a lovakhoz, és segít neked! Vagy add el gyorsan (esetleg vidd vissza).
2022. márc. 28. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!