Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Érdemes western felszerelésére...

Érdemes western felszerelésére áttérni?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Hamarosan ló vásárláshoz érkezem. Világ életemben angol stílusban lovagoltam, másra nagyon nincs is lehetőség a környéken. Párszor volt alkalmam kipróbálni a western stílust és megtetszett.

A kérdésem az lenne, hogy szerintetek jó ötlet lenne-e a leendő lovamnak western nyerget és kantárt venni? Sokakat látok abban lovagolni úgy, hogy szimplán csak a felszerelés western. Nem akarok versenyezni, nem is versenyeztem. Hobbi lovas vagyok, hosszú terepekre járnánk csak a lovammal, a western nyereg meg valljuk be kényelmesebb és jobban illik egy mindenen átkelős túrához árkon-bokron, vízen keresztül, mint egy angol. Tetszik, hogy lazább, nem annyira “piperkőc”, szerintem a lónak is kényelmesebb meg a lovasnak is. Lehet angol alapokkal western nyeregben lovagolni? Pest vonzáskörzetében találtam pár western lovardát, ha komolyabbak lesznek eziránt a szándékaim vennék pár western órát előtte és kikérném hozzá értők véleményét.

Mielőtt valaki kérdezné eddig miért nem vettem órákat, Budapest 150 km-re van nekem.

Egyébként Quarter ill. Paint horse félvérekben gondolkodom, 150-max160 cm marmagasságban.

Válaszokat előre is köszönöm!



2022. ápr. 5. 18:18
 1/10 anonim ***** válasza:

Tervezel ugratni? Nem muszáj versenyszerűen, elég az, ha kisebbeket is, mert western nyereggel azt nem igazán lehet.

Nézd meg az árakat, mert a felszerelés elég drága, néz meg meik fajta árazása jobb.

A western nyereg szerintem is sokkal kényelmesebb.

Én úgy oldottam meg, angol felszerelésem van (mert ugratok) de a lovarda szokott adni western nyerget.

2022. ápr. 5. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nem tervezek ugratni, max annyit amennyit a terep kíván szükség esetén. Árban, nagyjából ugyanott van. Nyerget használtan vennék, már kinéztem egy kereskedőt a közelben. Orrszíj nélküli western kántárt, szügyelőt és western nyeregalátétet vennék újonnan. Plussz boka és ínvédőn gondolkodom még. Ezeket angol stílusban is ugyanúgy meg kellene venni és nem láttam nagy különbségeket árban. Sőt, angol stílusban még egy nyeregemelőt/zselét is illik tenni a ló hátára. Egyébként lehet ugratni western nyeregben is, nyilván nem díjugratás szinten és nem erre van kitalálva, de láttam nem kis dűnékre/ buckákra felugrani western lovakat. Sőt, néhány már szinte hegyet mászik 😃
2022. ápr. 5. 19:07
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Rendszeresen járok hosszú túrákra, jó sok féle nyerget kipróbáltam már. Hogy egy nyereg igazán kényelmes-e, azt nem lehet eldönteni fél óra után, legalább egy 20 km-t bele kell rakni, hogyha túrázás a cél. Ültem már nagyon jó angol nyeregben, és borzasztóan kényelmetlen westernben is. Csak azért, mert western nyereg, nem jelenti azt, hogy kényelmesebb; az olcsó és/vagy nem megfelelő méretű w.nyereg nem lesz jó tűrákra (sem). Sajnos a minőséget meg kell fizetni.

Ami a western nyergek közül nekem bejött túrázni az a Puskás nyereg. Robosztus darab ugyan, de az egy életre + három évre szól :D mélyen ültet, a kengyel és a fender sem fogja bántani a lábadat, nem áll el a nyeregtől. Angol után szokatlan lesz, hogy nincsen térdtámasz, de amint megszokja az ember, már semmi gond nincsen vele. A lovardában lassan 20 éve csak ilyen nyeregben lovagoltatnak, bent és terepen egyaránt, úgyhogy letesztelt nyereg. Az ára viszont elég borsos, 250 volt az induló ára újonnan kb másfél éve, de a neten néha lehet találni olcsóbban is.

A másik, ami bejött nekem túrázni, az egy öreg díjlovas nyereg volt. A márkáját nem tudom, de az is mélyen ültetett, illetve abban szebben nézett ki, ha hosszú kengyelekkel lovagoltam, mint egy sima univ. nyeregben. Illetve sokkal könnyebbek alátéttel együtt (de anélkül is) egy western nyeregnél. Nem tudom, milyen fizikumú vagy és milyen segítséged lesz a ló körül, de sokkal könnyebb nyergelni egy 5 kilóssal, mint egy 15 kilóssal. Terepen szerintem az egyik legfontosabb szempont a nyerget tekintve, azon kívül, hogy kényelmes legyen, hogy jól ültessen. Ha valami krízis helyzet van, kisebb a leesés kockázata, ezáltal a baleseteké is, amiket egy elszabadult ló tud okozni. Jó díjlovas nyerget már lehet kapni használtan 80-100 körül.

Jelenleg egy flexibilis vázú spanyol nyerget használok. Ugyan térdtámasz itt sincs (bár ez számomra nem hátrány), de cserébe van két "kifli" a nyergen, ami megadja a comb tartását - de pont ezáltal nem is lehet benne rövid kengyelekkel lovagolni, és a könnyű ügetés sem annyira kényelmes egy nagyobb mozgású lovon. Cserébe viszont extra stabil ülést ad, és ami nekem fő szempont volt, hogy rugalmas a váza, így szinte bármilyen hátú lóra felrakhatom. Bár ha saját lovad van, akkor ez a szempont lényegtelen.


Szóval röviden összefoglalva és a kérdésedre válaszolva: mindegy, milyen nyerget raksz a lóra, és milyen stílusban lovagolsz. Westernben is lehet "angolosan", hobbi szinten. Én is ezt csinálom, soha senki nem szólt még le érte :) Ami fontos, az a komfort neked és a lónak is - illeszkedjen jól a nyereg a ló hátára, és számodra is legyen kényelmes. Ha zavar a térdtámasz hiánya, akkor angol.

Sokan túráznak mindkét típusú nyeregben, mindkettőnek megvan az előnye és a hátránya is. Ha nagyon döntésképtelen vagy, kérj kölcsön egy nyerget, ha ez opció, próbáld ki a lovadon, melyikben kényelmesebb rajta ücsörögni órákat, és utána vásárolj.

2022. ápr. 5. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

3-as nagyon szépen köszönöm a kifejtős választ! Sokat segítettél :)

250-350 ezer között nézegettem amerikai import nyergeket. Én is ültem brutál kényelmetlen western nyeregben.. hát nem az a terep szerettette meg velem ezt a stílust 😃 De szerencsére több volt a pozitív tapasztalat. Ha maradok az angolnál akkor is ebben az árban nézelődnék Krausznál. Egyébként 160 cm, 50 kg vagyok. Huszonéves lány, ha ez számít. Viszont most felbátorodtam jobban a western felszerelés kapcsán😁 nem mellesleg a kényelmen és a biztonságon túl, kinézetre is jobban bejön a western. Egyéb jó tanácsokat szívesen fogadok még. Első lovam lesz ☺️ Rideg tartásban, egy ismerősömnél, nem lovardában.

2022. ápr. 5. 19:53
 5/10 A kérdező kommentje:

Ez a Puskás nyereg valóban jónak tűnik. Nyeregvilágnál találtam is egyet. Köszi!

Egyébként a méretezés (ülőfelület, markamra) megegyezik az angol nyergekével? Úgy értem, ha tudom a ló méretét angol nyeregben, akkor az alapján lehet rá választani westernt? Nyilván próbàlva lenne, nem csak megvenném, elhoznám. Ugye angolnál vannak szabályok, nyeregalatet nélkül ha rahelyezzuk a lo hatara at kell látni alatta stb.. Krausznàl az a jó, hogy eljön egy csomó nyereggel, rápróbálja a lóra segít.. westernben ilyet nehezen fogok találni, főleg, hogy nem vagyok úgy otthon a témában mint angolban.. de az is lehet, hogy csak én gondolom már túl😃

2022. ápr. 5. 20:04
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

A 3-as vagyok.

Annyira nem vagyok otthon a western nyergek méretezésében, de nálunk a loviban két féle puskás van; a keskeny a félvér lovakra és a széles a gömböcebb hátúakra. Ez igazából a nyereg szélessége, ha jól tudom a FQ a széles nyereg, a SQ méretezésű pedig a keskenyebb, de ha tévedek, akkor javítson ki valaki.

A széleset használtuk minden olyan lóra, amelyik kövér volt, szélesebb volt a válla, mint az átlag vagy kerek háta volt, azaz alig volt marja. A keskenyebb fajtát pedig mindegyik másikra.

Lovat nyereg szinte soha nem tört fel nálunk. Ha mégis, akkor gyakrabban fordult elő heveder tájékán, mint a hátán, de minden esetben a nem megfelelő tisztítás okozta.

Az ülőfelületét szokták megadni coll-ban, de szerintem ha nem extrán méretre gyártott puskás nyereg, akkor nem fog eltérni az átlagtól, amibe te biztosan bele fogsz férni, kb én is ekkora vagyok, kicsit magasabb (55kg-166cm). Nálunk a 12-14 éves lányok és a 80+ kilós kommandósok is ugyan akkora méretű nyeregben jönnek ki terepre. Hogy melyiküknek kényelmesebb, még soha nem kérdeztem, de mivel jó mély ülést ad, szerintem nem akkora gond, ha egy kicsit nagyobb a nyereg, legalábbis ez a tapasztalat. Hogyha túl hosszú a kengyel az sokkal nagyobb diszkomfortot ad szerintem, mint az, hogyha nagyobb az ülőfelület.

Viszont nem vagyok szakértő, ezek csak szubjektív vélemények, tapasztalatok :)

2022. ápr. 5. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Sokat segítettél! 😊
2022. ápr. 5. 21:04
 8/10 anonim ***** válasza:
szia, igaz én angol stílusban lovagolok, ebben is szeretnék maradni a western engem nem igazán vonz, viszont láttam ilyen túrázós western videókat, na annak valóban elég jó a hangulata meg úgy minden, más mint angolban. ha csak terepekre mennél vagy túrázni akkor szerintem is inkább túranyereg lenne a megfelelő és esetleg hosszútávon neked is és a lovadnak is kényelmsebb lehet. ha viszont pályán is lovagolsz akkor szerintem vegyél western nyerget, ha ennyire beleszerettél ebbe a stílusba akkor hajrá, nincs aki megakadályozzon. árban nyilván vannak drágább és olcsóbb nyergek ez független attól hogy angol vagy western. viszont ha szeretnél majd a westernel foglalkozni és olyan feladatokat tanítani a lónak vagy csinalni vele amit szoktak(bocsánat nem értek a westernhez nem tudom ennek a neveit:D) akkor érdemes képzettebb western lovat venni akin tudsz tanulni és előtte elmehetsz egy-két western órára vagy esetleg majd a lóval együtt, hogy kicsit alaposabban is belemenjetek. egyébként az én lovardámban is angol stílusban lovagolunk, de a bértartók nagyrésze westernes és van egy iskolaló akire western nyerget tesznek és a lovasok ugyanúgy lovagolnak rajta mint a tobbi lovon, szóval a ló nem fog attól más feladatokat csinalni nyilván, tehát a nyereg neki mind1. a 3 alapjármódban szerintem ugyanazokat a csizmasegítségeket kell adni mind2 stílusban(javítsatok ki ha nem), akkor lesz más a western stílus ha a ló arra van képezve és te is más jelzéseket, segítségeket adsz neki. remélem tudtam segíteni :)
2022. ápr. 6. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

8-as, persze ez világos. Köszönöm szépen a válaszod!☺️

Túranyergeket néztem már, furcsa nekem az a bordázott ülőfelület a legtöbbön😃 de nem rosszak.

Mostmár kezdek 100%-os lenni, hogy western lesz!

Köszi mindenkinek a válaszokat😊

2022. ápr. 8. 15:28
 10/10 anonim ***** válasza:
250-350 körül már Májki nyerget is találsz, ráadásul lóra is igazítja. Amúgy egy-egy 50-60 centis ugrás wescoban is belefér.
2022. ápr. 10. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!