Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Otthoni lótartás?

Otthoni lótartás?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Szeretném, ha tudna valaki segíteni, tanácsokat adni, ha lehet.


Kb 10 éves korom óta lovagolok, bár voltak kihagyások. Voltam már lovas táborban is, ha ez számít, lovas napokon, ahol lehetett lovagolni stb. De igazából már kisebb koromban is lovaztam, és estem is már.

Sok állattól tudok félni, de a lovaktól sose tudtam, mindig is az életem részei voltak.

Mióta az eszemet tudom saját lovat szeretnék, és végre eljutottam oda, hogy dolgozok keményen, és lassan de biztosan, lehet saját lovam. Anyukám sose tudott bele egyezni, mivel gyerek voltam persze, de már egy éve megegyeztünk, hogy ha én megveszem magamnak, segít a tartásában amíg nem lesz jobb fizetésem, (illetve amíg el nem költözök.)

Úgy érzem felelősséget tudok vállalni érte, és bármit megtennék, hogy jó élete legyen.

Viszont én itthon szeretném tartani. Elég nagy helyünk van a kertben, és nem messze van tereplovaglás lehetőség is, illetve a tanyák is szinte itt vannak (a városhoz tartoznak).

Mivel nem ismerem az itteni többi ló tartót, nem tudnék velük össze járni, ezért később vennék mellé egy pónit, hogy ne legyen egyedül.(De persze ha valakivel sikerül össze barátkoznom, lehet, hogy össze fogunk tudni járni együtt lovagolni pl.)

A kertben apukám fog segíteni helyet építeni, szóval már az is megvan.


Mit gondoltok? Várjak még, vagy belevághatok?

Ha igen, hány éves lovat lenne érdemes megvennem? Lehet fiatal vagy még kezdjek inkább egy tapasztaltabbal? (Egy hobbi ló lenne a cél, ezen belül is ha lehet, kislóban gondolkozok, mint amilyen pl egy haflingi.)

Milyen sűrűn érdemes, hogy lássa állatorvos?

Egy nap hány kg és milyen minőségű takarmányt ajánlottok?


Tisztában vagyok azzal, hogy semmi ünnep, nyaralás stbstb, de hajlandó vagyok ezeket feladni, vagy ha lehet, megoldani.


Ezeket azért kérdezem, mert több embertől hallottam más-más dolgokat, ezért biztosra szeretnék menni, hogy nehogy pont egy rossz emberre hallgassak.


Köszönöm a segítséget! :)


19/L



#ló #otthonilótartás #kezdőnektippek
2023. febr. 8. 17:29
 1/8 anonim válasza:
95%
Szerintem ismerd meg a többi ló tartót, elvégre te is azt akarod csinálni, és ők tudják, hogy mi a stájsz, főleg azon a helyen, ahol te is tartani készülsz. :-) Nagyon sok meló egy ló, én egyébként félek tőlük, akkora fejük van.. :-D
2023. febr. 8. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem vicc!


A xart, hová rakod majd?

2023. febr. 8. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Lépj be magyar és külföldi lótartós csoportba Facebookon. Ott ötleteket, sztorikat olvashatsz és ha végül belevágsz, tudsz tanácsot is kérni. Olvass szakirodalmat, pl. Lótartók kézikönyve, A lovasember kézikönyve 1-2. stb. Rögtön választ kapsz a kérdésedre, hogy hogyan kell takarmányozni és milyen gyakran kell állatorvos.


Az, hogy később veszel mellé esetleg egy lovat, alapból rosszul indul. Egyedül nem tartunk lovat (igen, jöhetnek a csodalovak akik igazából csak az embereket szeretik és nem is kell nekik társ. Lehet van ilyen, 1000-ből 1,es valószínű hogy nem a tiéd lesz az, főleg ha eddig lovakkal lakott).


Van megfelelő méretű hely a kertedben? Tudsz beallot és egy kis takarmánytárolót úgy megcsinálni, hogy még a lovadnak is maradjon elég hely? (tankönyvileg 1 hektárt számolunk egy lóra, szerintem nem túlzás, főleg ha hobbiból fogod tartani és nincs lemozgatva rendesen minden nap).


Van annyi lovak körüli tapasztalatod, hogy észrevedd időben ha baj van? Pl. kólika első jelei, férgesedés, bőrgomba, sántaság, egyéb fájdalom, betegség.


A legkisebb költség a lótartásban a ló ára. Meg kell venned neki a szénát, plusz tápot ha igényli, körmöltetni kell, kötelező oltások, féreghajtó, trágya elszállítása stb. Arról nem is beszélve, hogy ha váratlanul nagy baj lesz (súlyos kólika, sérülés stb.) 1-2 millió forint alatt szóba se áll veled a klinika.


Milyen lovat kéne vegyél? Szerintem feltétlenül kezdj el járni, vagy legalább beszélni egy edzővel, akit lehetőség szerint a lóvásárlásra is vigyél magaddal. Ő segít eldönteni hogy mi a megfelelő a szintednek, gyorsan fel tudja mérni a választott ló tudását, vérmérsékletét.


Járj utána a dolgoknak és ne csak azt az oldalát nézd hogy nyáron ellovagolsz vele a naplementébe, hanem azt is hogy pl. egy csomó otthoni lótartónak alig marad ideje lovagolni, mire mindent elvégez a lovai körül.

2023. febr. 8. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Jajj, ha ilyen kérdéseid vannak, akkor még ne vegyél lovat.

Jár lovasiskolába, tanyára, tanulj még róluk. Nem bántani szeretnélek, de úgy tűnik alapvető tudáshiányod van, amit könnyen lehet tanulással orvosolni, csak ne egy saját lovon és ne egyedül autodidakta módon próbálkozz. szvsz

2023. febr. 8. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
3. voltam, 4-essel teljesen egyetértek, hasonlót akartam sugallni
2023. febr. 8. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Nagyon örülök hogy felelős lótartó szeretnél lenni, és nem felelőtlenül vágsz bele.


Szerintem készen állsz rá, ha tájékozódsz még egy kicsit. Azt ajánlom hogy egy 7-10 éves lovat vegyetek, ami már tapasztaltabb. Első lónak ajánlom pl a haflingit (te is írtad), de sok nagyobb póni van. Illetve a fjordot is ajánlom, bár kicsit makacsak lehetnek (a hafik is). Mindenképpen belovagolt lovat vegyetek, megbízható helyről. Ajánlom a lovasok.hu oldalt. Sok ott az eladó ló, illetve vannak hasznos cikkek is. És a Decathlon sportoljma.hu oldalát is naaaagyooon (!) ajánlom. Sok cikk van a lótartásról, illetve a lovaglásról.


Nem tudom mekkora a kertetek, de ha van rá lehetőség, legyen egy pálya (lehet füves is). Ha nincs rá lehetőség, akkor vagy csak terepezni fogsz tudni, vagy kialakítotok a karámban egy pályát (egy járás elég, nem kell itt csilivili pályára gondolni). Szintén ha van lehetőség, legyen világítás a pályán (ha nincs, próbálkozzatok napelemes megoldással). A beálló legyen 4 oldalról végett, (két oldalt, felül és hátul) a talaja lehet simán föld, de lehet szalma, forgács, vagy gumitégla bennt. Azt ajánlom, hogy a mérete min. 10x3,5 m legyen, de ennél lehet nagyobb. Viszont túl nagy se legyen, mert akkor lehet nagy benne a légmozgás, és akkor megint nincs értelme (mivel a beálló feladata az, hogy védjen szél ÉS eső ellen). Ha csak hobbira kell, nem muszáj abrakolni, illetve különféle táplálékkiegészítőket adni neki. Elég a jó minőségű, pormentes széna. Ha kehes lovat vesztek (nem kell megrémülni, lehet kezelni) akkor ajánlom a széna vízben való áztatását etetés előtt (víztartónak megteszi egy szemeteskuka is). Így ugye pormentes lesz. De ezt nem csak kehes lovaknál lehet alkalmazni. Etetni lehet szénahálóból, szénarácsból, szénazsákból, és bálaetetőből. Leghatékonyabb a szénaháló és a bálaetető, bár ez eléggé drága, illetve kehes lovaknál nem túl előnyös. A szénahálónál megy a legkevesebb széna pocsékba. Ha a ló abrakolva lesz, akkor elmondok egy könnyű számolási tippet, hogy mennyit kell ennie. Egy ló egy nap a súlya 2-4%-át eszi meg. Tehát ez egy 400 kg-os ló esetében ez 8-16 kg/nap (pl 12 kg-ot adsz/nap). Ezt a kilót kell elosztani a napi etetések számával és annyit kell egy etetéskor kapnia (pl 12 kg és napi 2 etetés esetében: 6 kg/etetés). Takarmánynak a zabot illetve a cukorrépát és árpát ajánlom (a cukorrépát előtte 12 órára beáztatva kell adni, különben a ló hasában duzzad meg és kólikás lesz a ló.


Ajánlom hogy egy kis shettyt vegyetek a ló mellé (hogy miért shettyt? Azért mert nem egy drága fajta, igénytelen, szívós, kicsi, nem kell lovagolni). De természetesen más póni is megteszi. Amúgy erre a célra a kecske is jó (mondjuk én egy kicsit félnék a szarvától).


Az állatorvos terén: legyél tisztában a ló klinikai alap:

Testhő: 37,5-38,3 °C

Pulzusszám: 32-44/perc

Légzésszám: 6-16/perc

Kapilláris telítődési idő: 1-2 mp

Nyálkahártya színe: halvány rózsaszín

Bélhangok: folyamatosan hallhatóak.

Illetve legyél tisztában a kólika tüneteivel: izzadás, hempergés-felhelés ismétlése, illetve a has rugdosása, megharapni próbálása.

A lovat 6-8 hetente kell körmölni, parkolni. Ridegtartás esetén a patkó felesleges. Akkor ajánlom, ha sokat megy a ló betonon, úton (pl falu).


Egyelőre ennyit gondoltam leírni, ha bármi kerdésed van, ÍRJ!

Nagyon szeretek segíteni embereknek a lótartás témában.

Üdv,

Egy otthoni lótartó 🥰

2023. febr. 11. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

6. válaszoló.

Nagyon kedves vagy, és nagyon jól esett a segítséged!

Végül abban állapodtunk meg, hogy elmegyek a fősulira amiben gondolkodtam már régebben is, és így bővítem legalább a tudásom. Így biztos ami biztos😅

De ez az üzenet a napomat is feldobta, köszönöm szépen!❤️

2023. febr. 12. 00:55
 8/8 anonim ***** válasza:
Oksi, szupi. Szívesen 🥰
2023. febr. 12. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!