Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan képezik ki a tapasztalt...

Hogyan képezik ki a tapasztalt lovasok a fiatal lovakat? Edzők, lókiképzők, tapasztalt lovasok, ti hogy csináljátok? És mi tartozik bele az alapszintű képzésbe?

Figyelt kérdés
Igazán érdekelne, hogy hogyan zajlik a fiatal lovak alapkiképzése. És most ne azt mondjátok, hogy bízzam profira. Nem akarok én semmilyen lovat kiképezni (ameddig nem lesz megfelelő gyakorlatom), de nagyon kíváncsi vagyok, hogy hogyan történik a belovaglás. Leírná nekem valaki, aki ért is hozzá, és csinálta is már, hogy hogy megy? És mi tartozik bele egy alapszintű képzésbe? (hivatalosan). Mit kell tudni a lónak középszinten, és milyen feladatokat kell tudni nehézosztályban? Díjlovaglásra gondolok.
2011. szept. 16. 04:56
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha ezt itt mind le lehetne irni... Harom konyv is keves lenne, hogy reszletesen le lehessen irni a kerdeseidre a valaszt.
2011. szept. 16. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Azt elhiszem, de mégis tudnál/tudnátok mégis valamit mesélni? Vagy esetleg valamilyen videót vagy linket küldeni? Ha nem is mindent, de leírnátok nekem?
2011. szept. 16. 08:04
 3/13 anonim ***** válasza:
2011. szept. 16. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Ez az elméleti rész, (pl. ahol leírja, hogy a jó lovas megelőzi a bakkolást). De engem az érdekel, hogy hogy előzi meg. Szóval inkább a gyakorlati részére lennék kíváncsi. Főleg tapasztalt lovasok véleményére lennék kíváncsi.
2011. szept. 16. 12:15
 5/13 anonim ***** válasza:
56%

hát a bakolást ugy lehet megelözni ,hogy minden mozdulatát kilovagoljuk a lonak,hozzá toljuk a kézhez

alapdolgok:tudjon fordulni tiszta ütemü legyen a mozgása,tudja hordozni a sulyt elsönek ezeket kell megtanitani a csikonak a többi be most nem mennék bele nagyon hosszu.

2011. szept. 16. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm nyúlbarát! Rövid, de hasznos infó!
2011. szept. 16. 18:37
 7/13 A kérdező kommentje:
Egyébként azért kérdezem, mert mindenhol úgy beszélnek a ló kiképzésről, mintha valami hatalmas, világméretű titok lenne, amit az életük árán is védeni kellene. Ha nem kérdezem, akkor meg soha nem tudom meg. Sokat hallani az elméleti részről, de attól nem leszek okosabb. Csak akkor tudnám rendesen megérteni, ha tudnám a gyakorlati részt, és vele együtt az elméletet, hogy mit kell csinálni, és amit csinálnak, azt miért csinálják. Noha én még nagyon az elején vagyok a lovas "pályafutásomnak", ezért az magától értetődik, hogy nem fogok mindjárt rápattanni az első nyers csikó hátára, és rodeózni, mint a filmekben. Úgyhogy kedves válaszadóim, ettől ne féljetek, nem vagyok olyan felelőtlen.
2011. szept. 16. 18:49
 8/13 anonim ***** válasza:
84%

Az a legjobb, ha a csikókat a születésüktől fogva szoktatják a mindennapi dolgokhoz. Ilyen például a láb-felvétel, az első körmölés, pucolás, vezetgetés stb. Nagyjából 3 éves korukban pedig elkezdődhet az igazi munka futószáron. Én az első alkalommal mindig csak a kötőfékre akasztom a futószárat és hagyom, hogy had tombolja ki magát. Ha már lenyugodott egy kicsit óvatosan ráteszem a kantárt. Elsőnek mindig egy kicsit nagyobbra állítom és inkább gumis zablát használok, hogy ne koccanjon a fogához, majd egy pár órát rajta hagyom. Ezután a futószárat már a jól beállított kantárra teszem és megkérek valakit, hogy fogja a szárat és az ostort, amíg én vezetőszárral a másik oldalról vezetem a lovat. Pár perc séta után el is engedem, hogy egyedül menjen tovább. Így hamar megtanulnak szépen lépésben körön menni, persze még előfodulhat hogy megtorpan vagy elindul ügetésbe, ezért én mindig a körön kívül maradok és ha kell csak magamra vonom a figyelmét vagy újra megfogom és sétálok vele. Ezt jobb és bal kézen is el kell ismételni, mindkét kézen az elejétől a végéig. Ja és az is fontos, hogy az ostortól ne féljen, mert az nem verő eszköz! Ha már szépen tud körön menni lépésben és ügetésben is, ráteheted a nyerget. Fontos hogy a nyereg könnyű és magas kápájú, a heveder pedig könnyen meghúzható és puha legyen. Először csak tedd rá finoman a nyerget és óvatosan csatold be a hevedert, de semmiképpen se húzd meg! Sétálj vele egy kicsit, engedd ki futószárra és ha nem tetszik neki a dolog, azonnal állj meg és vedd le a nyerget. Azt mondanom se kell, hogy ha csikóval foglalkozol mindig legyen ott melletted egy másik tapasztalt lovas is, hogy tudjon segíteni. Ha nem vált be a nyereg, próbálkozz partaccal vagy futószárazó hevederrel. Később, ha már a nyereghez vagy a futószárazó hevederhez is hozzászokott, tegyél rá kapicánt vagy kikötőt, hogy jobb legyen az egyensúlya. Én csak ez után szoktam elkezdeni a vágtát tanítani. Először is sose hagyd, hogy rosszul vágtázzon. Ilyenkor azonnal emeld fel a hangodat és vedd fel ügetésbe, majd újra ugrasd be. Előfordulhat, hogy vágtában első alkalommal zavarja a kikötő, úgyhogy vedd csak le.

Miközben vágtázni tanul, a lovas súlyához is hozzá lehet szoktatni. Ehhez kell egy ember, aki fogja a lovat, egy aki feldob és persze a lovas kobakban! A lovas először csak felhasal a lóra és ha a ló nem ellenkezik lassan átlendíti a lábát. Egyébként iszonyú jó élmény elsőnek ülni a lovon :D olyan ügyetlenül egyensúlyoznak ilyenkor :D Ezután fokozatosan lehet hozzászoktatni a segítségekhez, ami azt jeleni, hogy még jó pár hónap (vagy egy egész év) mire el lehet mondani a lóról, hogy alapszinten ki van képezve. A többit már lusta vagyok kifejteni xD ezért mondták előttem is, hogy ezzel egy könyvet is be lehetne tölteni. Ha érdekel tényleg vannak ilyen könyvek, amik részletesebben is leírják a dolgokat, érdemes őket elolvasni :)

2011. szept. 16. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
58%

Ja és ez nem egy világméretű titok, csak egy nagyon hosszú téma, amiről a mai napig sokat vitatkoznak (természetes lókiképzés vs hagyományos - nekem egyik ellen sincs ellenvetésem)

amúgy előző vagyok

2011. szept. 16. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Nem is tudod milyen hálás vagyok neked, hogy vetted a fáradságot, és leírtad. Nagyon szépen köszönöm! Ezer köszönet!!!
2011. szept. 17. 00:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!