Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Egyszerű kérdés! Mennyire...

Egyszerű kérdés! Mennyire fogadjátok el a zugcsikókat?

Figyelt kérdés
Mennyire lehet egy zugcsikót lovardában tartani, nem szólnak meg érte, hogy miért nem tisztavérű? Hangoztatják a "nagy" lovasok, hogy a zugcsikók a tenyésztés selejtjei, és csak az az igazi ló, ami tisztavérű. Legalább is én azt hallom mindig.Szerintem az is ugyanolyan ló, mint a többi.
2011. okt. 26. 05:09
 1/8 anonim ***** válasza:
72%

lehet ugyan olyan jó is, de nyilván nagyobb a valószínűsége h egy előre jól átgondolt párosításból lesz jó lovunk, mint abból, ha a szomszéd bácsi tarka hidegvérűjével (tisztavérű appalosa ez kérem!) ráugrasztuk a saját félvérünkre...)

Nem azt mondom h nem lehet jó, vannak igenis jók, ha már megvan, akkor örülni kell neki, viszont nem kell, nem SZABAD zugcsikókat gyártani, mert az lehetetleníti el a lótenyésztést. Ha véletlenül egy kiemelkedő egyed jön létre, versenyezni pl csak sokkal drágábban tudsz vele.

És hidd el, nem is olcsóbb a szomszéd bácsi ménjével befedeztetni a lovad, mert az nem tenyészmén, hiányoznak az oltásai meg hasonlók, és ezzel a lovadnak is kárt okozhatsz. És a csikó felneveléséből (amég hobbilóról beszélünk addig biztosan) a fedezetetés a legolcsóbb.

2011. okt. 26. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
89%

Nem pártolom feltétlenül a zugtenyésztést, de vitatkoznék az első válaszolóval pár dologban.

1. a zugcsikó, ha amúgy alkalmas valamely lovassportra, csak a legelső lejelentése kerül többe, mint a papíros egyedeknek, utána pontosan ugyanannyi

2. attól, hogy valakinek nem tenyészménje van, még nem feltétlenül van elhanyagolva oltások, vérvizsgálat stb. szintjén

3. a tanyaszomszédunk arra tartott egy kancát, hogy befogja a kocsiba és behordja a terményt a földekről, hogy ekekapázza a krumplit vele, stb. Befedeztette a kancáját egy papír nélküli ménnel, mert neki a csikó is ugyanarra kellett, mint a kanca. Szépen tartotta őket, mindig tiszták, ápoltak voltak, amikor nem dolgoztak, legeltek a tanya körül, jó takarmányt kaptak, emberséges bánásmódot, szép életük volt. Egészséges, helyes csikaja született a kancának, és semmiféle szüksége nem volt papírra az ekekapához vagy a szénásszekér vontatásához.

4. Elismerem, ha pl. sportra akarsz tenyészteni egy lovat, akkor nagy szerepe lehet a gondos tenyésztésnek, párosításnak. De pl. németországban ha a ló átugorja a templomtornyot is, a kutyát nem érdekli, milyen a külleme vagy hány lába van. A lényeg, hogy átugorja a templomtornyot. Ebből a szempontból Magyarországon még sok tanulnivalónk van, mert nálunk a küllembírálaton túl sok múlik, sok ló el se jut a kipróbálásig, mert pl. nem jól illesztett a nyaka a bíráló bizottság szerint.


Van egy jó sztorim erre: az edzőmnek (ismert military lovas) volt egy jó lova. Egy mén. Angol telivér. Elvileg - a szabályzat szerint - a telivért el kell fogadni kisbéri tenyészetben és fed. engedélyt kell kapnia, ha bizonyos szintű versenyen bizonyos eredményt ér el. Nos, ez a ló elérte. Erre a kisbéri tenyésztők elvitették küllembírálatra, ahol azt mondták, NEM lehet fedezőmén, eredményei ellenére sem, mert nem megfelelő a külleme.

A furioso tenyésztők kapva kaptak a lovon és azonnal elfogadták mint tenyészállatot.

A ló egyébként azóta nagyon sok hazai és nemzetközi military versenyen bizonyított! És egész jó csikók jönnek le utána. Az eleje már belovaglás, versenykipróbálás alatt lesz lassan....

2011. okt. 26. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
75%

A nagyon sznobok megszólnak. Nem igazán támogatja senki a zugtenyésztést, mert ritkábban születnek versenysportra használható egyedek belőle, mint a tenyészengedélyes párosításokból, ráadásul nyilván nagyobb az esélye a rossz tulajdonságok örökítésének. DE! Sztem a vidéki parasztbácsinak pont teljesen mindegy, lehet-e használni majd a csikót pl díjugratásra, abba pedig, hogy ő milyen lóval műveli a földjét - nullás sütésűvel vagy tisztavérűvel - pont senki másra nem tartozik.

Különben pedig láttam én már olyan anonim szülőktől származó lovat, amelyik - bár a stílusa nem volt szép - simán ugrotta az 130-135öt, de talán az 140et is.

2011. okt. 26. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

ez hülyeség ,hogy leszolnak érte.D


attol még lehet jó képességü ló csak éppen nem voltak meg a szügséges engedélyek,papirok.Tiszta vérü lóba is van olyan ami "selejtes" és fele anyit nem tud mint egy zug ló.

2011. okt. 26. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Nincs miért lenézni az ismeretlen lovakat, csak ha lehet, ne gyártsunk többet feleslegesen. Lehet már találni 20-30 ezerért engedéllyel rendelkező mént, aki ennyit nem tud rászánni, az minek tart lovat, vagy minek akar csikót?

(persze, parasztbácsinak kocsit húzni mindegy)

Egyébként pedig éves csikókat is nevetséges összegekért lehet kapni, 150-200 ezerért láttam olyat is, ahol a csődör spermadíja volt csak 100ezer.

2011. okt. 26. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
nekem is az van (bár már nem csikó) de sokkal jobb mint anno papiros lovam.. én jobban szeretem, de lova és gazdája válogatja.
2011. okt. 26. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Régebben - még a TSZ-es időkben - gyakorlatilag szinte mindenütt volt fedeztetési állomás. Ez azért volt jó, mert azoknak is megoldást nyújtott, akik nem tudták/nem akarták száz kilométerekre szállítani a lovukat fedeztetni. Nálunk anno a TSZ-ben mindig volt 8-10 tenyészmén, ebből 2-3 hidegvérű, lehetett válogatni. Minden évben cserélték őket, újakat hoztak helyettük. Akkoriban a parasztbácsi is papíros lóval fedeztetett, hiszen egyrészt az állami ménnel fedeztetés nem került sokba, másrészt elérhető is volt számára - csak befogta a kancát a kocsiba, a tsz-ben megvolt a fedezés, aztán hazaballagtak. Most viszont igazából csak a sportlovasok teszik meg, hogy akár az ország másik végébe menjenek fedeztetni, vagy spermáért, a parasztbácsinak ez túl drága is, mert macerás, inkább a szomszéd csődörét ugrasztja a kancára, mert amire neki kell a ló, arra jó is lesz. Ugyanez a szabadidőlovasokra is igaz lehet, hiszen édesmindegy, milyen származása van annak a lónak, akit hobbilovaglásra, szeretgetésre tartanak és nem akarnak vele versenyre menni.
2011. okt. 27. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Mielőtt egymásnak esnétek, egyezzünk meg abban, hogy a jó képességú lovat nem tenyésztik, hanem a tenyészetből kiválasztják!Láttam már kiváló tenyészetből származó, semmire, még hobbyra, túrázásra sem alkalmas lovat,de a tenyészetben ennek az ára is annyi volt, a többihez képest. Ezt a lovat is megvették, ez sznobbság és ugyanakkor hozzá nem értés is,de nekem egy olyan származású lovam van (jól hangzik)!!!!Ezzel szemben tudok olyanról, hogy a paraszt bácsi szekeréből kifogott(és csak nagy sokára derült ki a számazása)négyéves csikóból olimpia szintű ló lett. Nem véletlen a fejlett országokban a többszöri szelekció, egészen a hat hónapos kortól. Nálunk egyáltalán nincs szelektálás, ami csikó születik, abból ló lesz, hogy milyen, az másodlagos kérdés. Nem beszélve arról, hogy nyugaton sportkipróbálás nélkűl nem kaphat egy mén fedengedélyt. Azért nálunk még ez sem egészen így működik, továbbá az sem mindegy, hogy a sportkipróbálását milyen szitű lovas végzi!Míg tőlünk nyugatabbra az ígéretes csikókat a legjobb lovasok képezik, lovagolják és versenyeznek vele, addig nálunk ez nem így történik.

Én sem támogatom a zúgfedeztetést! A csikó gyártás és a tudatos tenyésztés közt óriási a különbség! Még a tudatos tenyésztés esetén is mellé lehet fogni,de zúgfedeztetésből is származhatnak csodák! Bár a tenyésztésben, nem a csodában kellene bízni! Azért a sportló tenyésztést, az eredményeket ne a zúgfedeztetéstől várjuk!


Ha a saját lovadról van szó, kinek mi köze ahhoz, hogy zúgcsikó, avagy nem? A lényeg az, hogy te légy elégedett vele! Ahhoz hogy hobbyzzál nem kell milliókért lovat venned!Bár az utóbbi időben sajnos ez a tendencia! Azt nem tudom, hogy az általad említett "nagy " lovasok valóban nagy lovasok, vagy csak annak tartják magukat, mert ez nagyon nem mindegy! Esetleg van egy B-1 es pályájuk, vagy netán ennél több is? Mert általában ezek a lovasok tartják nagynak magukat, a valóban nagyok ennél sokkal szerényebbek és önkritikusabbak. A versenypályákon látok tehetséges gyerekeket versenyezni,szenvedni olcsó lovakkal, de sajnos látok olyant is, hogy abszolut tehetségtelen lovasok milliós nagyságrendű klasszisokkal jobb lovakkal, sehol sincsenek mellettük! Lovat lehet venni pénzért, de tehetséget, rátermettséget, akaraterőt, elszántságot, hálistennek nem!Ebben az országban mindenki tud lovagolni, mindenki jól tud lovagolni, mindenki ért a lóhoz, mindenki hozzá tud szólni,mindenki mindent meg tud szakérteni, aztán kiderűl, hogy lovat csak képen látott!!!!!A lóval kapcsolatosan bármit kérdezni, nagyon degradáló, ezzel szemben hülyeségetek állítani, az viszont nagyon menő!


Az "ugyanolyan"-t azért hadd kérdőjelezzem meg! Igaz, hogy négy lába van csak az a kérdés, hogy mit vársz el tőle.

A tudásodnak, az igényeidnek,lehetőségeidnek és a pénzügyi kereteidnek megfelelően vásárolj lovat magadnak, és ne az alapján, hogy kinek, mi a véleménye! A lovarda tulajdonosa biztos, nem mondja azt, hogy a lovat nem tarthatod ott, mert zúgfedeztetésből származik! A kérdésed alapján téged is inkább preztizs, mint igazi lovat szerető lovasnak tartlak,de majd kinövöd, vagy nem. A csúnya gyereket is szereti az anyja,mert az övé!


Mellesleg a sznobéria, a hozzá nem értés, az érdeklődés nem azonos fogalmak! A nem értek hozzá, de beleszólok, az viszont sznobság!

2011. dec. 2. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!