Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mennyi idős koráig tud egy...

Mennyi idős koráig tud egy fedezőmén ígéretes utódot nemzeni pl. díjugratás céljából?

Figyelt kérdés

Illetve ugyanez a kérdésem lenne kanca esetében is, mennyi idősen lehet befedeztetni, hogy ígéretes utódja legyen?

Tudtommal öreg lovat nem ajánlatos fedeztetni mert nem lesz jó képessége a csikónak. Addig kell fedeztetni amíg ereje teljében van mindkét szülő, azaz max. 13 éves korig,az ennél öregebb példányoknak már nem olyan erős az örökítőanyaga .... igaz ez, vagy csak én tudom rosszul??


2012. febr. 3. 13:59
 1/4 Mailerdeamon ***** válasza:

Akár 20 éves kancákat is lehet fedeztetni amennyiben egészségesek és nincs állatorvosi ellenjavallat. A fedezőméneknél pedig nem a kor, hanem a sperma minősége a mérvadó, ez persze valamilyen szinten összefügg a korral, de nagy mértékben függ az adott egyedtől is. Az örökítőanyag attól még ugyan olyan, csak kisebb arányban vemhesülnek tőle a kancák.


Az, hogy a kanca vagy a mén milyen idős semmilyen jelentőséggel nem bír a csikó ígéretességével kapcsolatban.

2012. febr. 3. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2012. febr. 3. 14:47
 3/4 anonim ***** válasza:
Az elsővel értek egyet. Kancánál azért szerintem fontosabb, hogy jól legyen, azért egy nagyon öreg, egészségtelen, "minden bajú" kancát én már nem fedeztetgetnék... Méneknél meg tényleg a sperma minősége a mérvadó, de a csikó képességei ugyanolyanok lesznek... Gondolj csak bele például az embereknél, ha egy fiatal, 20 éves pár csinál egy kisbabát, mindketten fiatalok, ugyanolyan szép kisgyerek lesz, mintha 45 évesen csinálták volna (félretéve az etikai kérdéseket). Szóval a csikó képességei ugyanazok lesznek, ha az apa egyszer egy nagyon jó ugróló volt, akkor ugyanazt örökíti 10 év múlva is, mint egykor.:)
2012. febr. 3. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi... Kicsit változtatok a kérdésemen, mert szerintem rosszul tettem fel.... Igazából az érdekelne hogy egy 10 éves pár is ugyanolyan eséllyel nemz jó képességű csikót, mint egy 18 éves pár? Persze a jó képességről és ígéretes utódról akkor beszélhetünk ha a pár legalább egyik tagja eredményes és jó képességű ló .
2012. febr. 3. 19:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!