Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Honnan tudjam, hogy megbízható...

Honnan tudjam, hogy megbízható embertől vettem meg a lovat?

Figyelt kérdés

Ha lovat szeretnék venni hogyan deríthetem ki, hogy nem-e azért eladó, mert valami korai stádiumban lévő betegsége van....vagy esetleg már agyon volt használva és hamarosan le fog sántulni.

Ha még nincs látható baja, de miután megvettem kb. 3 hónap múlva használhatatlanná válik akkor rendesen megszívom.... tudnátok segíteni ezzel kapcsolatban?

Vagy csak annyi a titka hogy max. 4-5 éves lovat vegyek, mert az még tutira nincs elrontva, mert alig 1.-2 éve van belovagolva és nem olyan nagy a kockázat esélye?


2012. febr. 4. 16:08
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
92%
A 4-5 éves ló is lehet tutira elrontva. Nem azon múlik teljesen, hogy hány éves. Valójában előre semmit nem tudhatsz, viszont az a legjobb, ha szakértőket viszel magaddal. Az egyik közülük legyen egy állatorvos, aki megvizsgálja a lovat, esetleg vérvizsgát is csinál. Az edződet is elviheted, vagy valakit, aki már egy jó ideje tart lovakat, vagy versenyzik. A lényeg, hogy értsen a lovakhoz. Ne felejts el adás-vételi szerződést csinálni, amiben kivan hangsúlyozva, hogy ha a ló nem a feltételeknek megfelelő (csúnyán mondva), tehát egészségügyileg vagy máshogy nem megfelelő, akkor visszaviheted, és visszakapod az árát. Mindenképpen érdemes kipróbálni a lovat, először a gazdája üljön fel rá, és te figyeld hogy viselkedik, aztán te is próbáld ki. Már egészen a boxtól kezdve legyél ott. Figyeld hogy viselkedik az ápolásnál, a felszerszámozásnál, és ha van rá lehetőséged, akkor terepre is kimehettek fordulni, hogy lásd mennyire fél, mennyire viselkedik jól az idegen környezetben. Ezeket sose szégyeled megnézni és kipróbálni, mert inkább most legyen kellemetlen, mint akkor, amikor hazaviszed, és majd lecsap a ló. Szóval a részletekre nagyon oda kell figyelni, és több szem többet lát.
2012. febr. 4. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
köszi, sokat segítettél ;)
2012. febr. 4. 16:42
 3/13 anonim ***** válasza:
Dokival és egy tapasztalt lovassal mész oda, aki kipróbálja... Az orvos tetőtől patacsúcsig átnézi, vérvételt is csinálhat, sőt, ha nagyon biztosra akarsz menni, röntgenezheted is a lábát, bár az elég drága. De van, aki egy végigtapogatásból megállapít egy több éves ínszakadást, pedig nem is orvos.:)
2012. febr. 4. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
89%
Én még hozzátenném, hogy érdemes odafigyelni az istálló-körülményekre is. Például: boxok és lovak tisztasága, felszerelések állapota, többi ló látszólagos egészségi állapota, lovasiskola esetén a tanulók száma és ha látod őket lovagolni, a képzettségük szintje. Ezen kívül fontos, hogy a ló lábait te magad átvizsgáld (és persze állatorvos/edződ). Vedd is fel a lábait - egyes lovak kovács-baleset - félreütött szög - vagy más trauma miatt nem adják fel a lábukat. Amikor lovas alatt figyeled intő jel lehet, ha bár száron megy feligazodva meg minden, de a farkát leszorítja - ez utalhat viselkedési zavarra, elfolytott energiára... Kancáknál természetesen a vemhességre kell figyelni, bár ezt az állatorvos/edző általában azonnal kiszúrja. Ezen kívül érdemes belenézni a szájába, ugyanis a fogak állapotából meg lehet saccolni a korát (neten utánanézel - lusta vagyok leírni xD). Egyik ismerősöm lováról nemrég derült ki, hogy az állított 6 éves helyett 20 éveset vettek. Külsőleg abszolút fiatalos, csak hamar elfárad és féreghajáskor én vettem észre az előreálló fogait. Végül a sütése után nagy nehezen, de rátaláltak - ezért fontos a papírok pontos rendezése, átolvasása, tanúk, törzskönyv...
2012. febr. 4. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Mailerdeamon ***** válasza:
49%

Nagyon félrevezető ez a megfogalmazás. Attól, hogy "egészségileg nem megfelelő" nem viheted vissza. Ha kiderül, hogy baja van, bebuktad.


Ám vannak bizonyos szavatossági hibák, amelyekről ha az eladó nem tájékoztatott, de kiderül, hogy fennállnak, bizonyos határidőn belül az eladó a lovat köteles visszavenni. Ilyenek pl. a karórágás, a szitálás, a kehesség és a hörgősség.

2012. febr. 4. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Akkor lehet hogy érdemesebb inkább csikót venni? pl. 2-3 éveset, vagy még fiatalabbat ami még nincs belovagolva? Annak még nemigazán vannak rossz szokásai, mondjuk nem tudni hogy mi lesz belőle....de akkor még mindig eladhatom ha neaggy isten nem tettszik a testfelépítése, vagy gyengék a lábai...stb :/
2012. febr. 4. 18:30
 7/13 anonim ***** válasza:
Megvannak a papírjai, kipróbálhatod, oltásai rendben, a leírásnak (ha netről nézed) hű maga a ló élőben. Ha azt állítja egészséges és orvos is alátámasztja akkor az is jó pont. A másik a környezet. Látszik egy lovon hogy kupec ló vagy sem.
2012. febr. 4. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
88%

Lóvásárlásnál:

-legyen legalább sütése, útlevele

-legyen veled még egy lóhoz értő ember, esetleg állatorvos

-kipróbálod a lovat többször is

-adás-vételi szerződést írtok, melyben a mostani tulajdonos garantálja, hogy semmi rejtett betegsége nincs a lónak, ha mégis előkerül valami ami nem a te hibád, akkor visszaadja a pénzed

2012. febr. 4. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Mailerdeamon ***** válasza:
88%

Azért ez nem ilyen egyszerű, hogy "rejtett betegség". Ha nem szavatossági hiba és nem tájékoztatta az eladó a vevőt pl. arról, hogy rossz az ina, gyakran sántul, akármi, attól még nem kell, hogy visszavegye. Máskülönben semmi rizikó nem lenne a lóvásárlásban ha minden szar lovat visszavennének. Ha a vevő nem vette észre hát így járt.


Lovagolni szeretnél? Akkor ne vegyél csikót. 1-2-3-4 éves lovak is ugyan úgy el lehetnek cseszve, és egy 15 éves is lehet jobb állapotban, mint egy 3 éves.


Vigyél magaddal egy hozzáértő, jó szemű lovast és többször is nézzétek meg a lovat, előzetes bejelentkezés nélkül is. Először mindig kérjétek meg az eladót, hogy ápolja le, nyergelje fel, lovagolja előttetek. Már ebből kiderül, hogy milyen a természete, hogy bánnak vele. Ha tetszik és megfelel, hívj hozzá állatorvost (lehetőleg ne az ottanit, aki ismeri a lovat és a gazdáját), ezen ne spórolj.

2012. febr. 4. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Első vagyok. Egyesek betegek, ha nem pontozhatnak le! Áruljátok már el, hogy mi nem jó abban, amit írtam????!!!!
2012. febr. 4. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!