Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogy lehetne leszoktatni...

Hogy lehetne leszoktatni arról, hogy hajlamos ráesni a vállára jobb kézen? Többi lent.

Figyelt kérdés

Van egy ló, nagyon sokat rajta lovagolok, nem az enyém. 12 éves, és mielőtt megvették a régi helyén mindig azt csinálta amit akart és nem büntették, most meg nem tetszik, hogy azt kell csinálnia amit mi mondunk. Megtanulta h hogy játszhatja ki az embert, pl. h kimegy a vállán, megtudom tartani, de azért le kéne szoktatni róla. Egyre kevésbé csinálja ezt, már nagyon sokat elértünk vele, de mégis lekéne szoktatni. Hogyan?

12/L


2012. febr. 12. 08:17
1 2
 1/13 Mailerdeamon ***** válasza:

Ha jól értem a külső vállára esik rá. Erről valóban "le kell szoktatni" mert azt jelenti, hogy a ló nem áll a segítségeken. Ráadásul ha megtanulták ilyen módon kivonni magukat a lovas hatása alól a helyzet tovább fokozódhat.


A megoldás tehát hogy segítségekre állítsd a lovat gyakori félfelvételekkel, fordulat előtt mindenképp, mert sodródáskor a ló mindig az elejére van esve. Ha a lovat az elejéről fel tudod venni nem valószínű, hogy sodródni fog.

Körön a külső szárat jobban meg kell tartanod, és talán túl nagy az állítás mértéke is. A lovat igazából a külső szárral fordítjuk, toljuk, az adja meg a hajlítás mértékét. Ha sodródik, a külső szár egy-egy rövid felvételével jelezd neki, hogy az a határ és nem tovább. Ne felejtsd el a külső, heveder mögött ható czizmát és a belülre terhelő testsúlyt sem.

2012. febr. 12. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszi, hasznos:)

Csak az a baj hogy ugye, egy ynagyon jó lóról van szó, csak elrontották, meg tudjuk csinálni, hogy ne essen a vállára, csk nagyon hajlamos rá, hogyha ülnek rajta, ahhor tejjesen kiengedett száron lépésben is ráesik a vállára:S edzés közben meg sikerül meg minden, csak valahogy megszokta hogy a vállán megy, és erről lekéne szoktatni.:(

Már jobb mint amikor megvették, de még mindig. Edzés közben néha kiskörben kifelékell állítani, mert akármilyen erősen tartjuk meg a külső szárat (csk jobbkézen) kimegy, de van olyan is amikor nem. Ezt így hogy lehetne megoldani?

2012. febr. 12. 10:24
 3/13 Mailerdeamon ***** válasza:
100%

Külső csizma, külső szár. Hajlamos rá, mert már megtanulta hogyan kell vállazni, ezzel kitérni a keretek közül.


Nem feltétlen kéne odaadott száron lovagolni, illetve elvárni tőle, hogy úgy szépen forduljon. Ha gyengébb lovas ül rá és nincs tisztában azzal, hogy a külső szárral fordul a ló (illetve a ló nincs száron, tehát nem nyúl a külső szár után) akkor el kell magyarázni a lovasnak, hogy ez komoly hiba, nem csak a belső szárral kell nyitni hogy a ló forduljon. Sokan ilyenkor megijednek és még több belső szárral próbálják visszavinni a lovat, de minél jobban befelé van állítva a feje annál jobban tud a vállán sodródni.


Lovagolja szárra a lovat, lovagoljon összeszedő gyakorlatokat (hátulja körül fordulat, gyakori fél- és egész felvételek, iramváltások) és ha vállaz, azonnal vegye fel és vezesse vissza a patanyomra. A külső lapockán megfelelő időben adott pálcapöccintés is hasznos lehet.


Az ilyen lovat állandóan korrigálni kell, szárra lovagolni, csizmára engedtetni, fejét bekérni, előre-lefelé lovagolni, lehetőleg folyamatosan nagykörön. Nincs pihenés, "csak úgy" lovaglás. Idő kérdése az egész, de jó úton haladtok! :)

2012. febr. 12. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Kezdő lovasok nem ülhetnek rajta. Meg kicsik sem, nem engedi rá az edző, mert hát sokszor mi is alig tudjuk megtartani:S

Am csak edzés utolsó perceiben engedjük ki a szárakat, amikor csak lépünk pár kört. Edzésen tökéletesen szokott menni, vagyis aki tudja kezelni. De úgy kéne leszoktatni hogy ne is akarja, szal velem már nem nagyon csinálja, mert megtanultam hogy kell vele bánni (elég hisztis) csak hogy ne is akarjon, mert amugy jólmegy, csak hát azért próbálkozik, könnyű visszaállítani is, dehát:S

2012. febr. 12. 11:21
 5/13 Mailerdeamon ***** válasza:

Jobban jártok ha nem megtartjátok a külső szárat, hanem egyszer-egyszer erősebben meghúzzátok. Ezzel egyidejűleg külső csizma is figyelmeztet. Ez elég lehet figyelmeztetésnek odaadott száron is.


Illetve az is jó korrekció, hogy ahogy elkezd vállazni és nem vezethető rögtön vissza, gyorsan átmentek másik kézre és erőteljesen előrehajtjátok kiskörre, erős belső állítással és csizmával, legyen minél kényelmetlenebb neki. Néhány alkalom után valószínűleg kétszer is meggondolja hogy akar-e a vállával szórakozni. :)

2012. febr. 12. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Ok. Köszi:)

Hány éve lovagolsz? Nagyon értesz hozzá:))

2012. febr. 12. 12:02
 7/13 Mailerdeamon ***** válasza:
Kisebb-nagyobb megszakításokkal úgy 12 éve. De nem az évek száma számít, hanem a sok problémás ló, a fejlődni akarás meg a rengeteg szakkönyv! :)
2012. febr. 12. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Huhh, az jó sok:DD

Én 2 éve lovagolok.:)

2012. febr. 12. 12:59
 9/13 Mailerdeamon ***** válasza:

Két év alatt is el lehet jutni szinte bármilyen szintre ha van az embernek elég ideje, pénze és persze elhatározása.


Sokan 10 év után sem ismerik fel pl. hogy a lovuk vállaz, fogalmuk sincs arról, mi a könnyített ülés vagy mi az, hogy meghúzni a derekat. Szerintem ne években gondolkodj. :)


Két év után szép eredmény ilyen és ehhez hasonló lovakat korrigálni tudni!

2012. febr. 12. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Köszi:)

Ok. Pl. egy 4 éve lovagoló lány még nem lovagolhatja az a lovat. Szal ok. Tényleg nem években kéne számolnom...:)

2012. febr. 12. 13:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!