Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miért nem lehetett megállítani...

Miért nem lehetett megállítani a lovat?

Figyelt kérdés

Ismerősömnek van 2 lova, akiket már hónapok óta nem lovagoltak. Ma felnyergeltük őket, indultunk volna terepre és 100 m után visszafordultak és vágtáztak haza. Hiába vittem kis körre, nem lehetett visszafordítani.

Bementünk a karámba, ahol egyenesen alig bírt menni a ló, de pár kör után egész irányíthatóvá vált. Ezután le akartunk menni a legelőre (lóháton), hogy mégse terepre menjünk. Nem akart átmenni a másik karámba, hanem sarkon fordult és újra vissza vágtázott.

Hátradőltem, húztam a szárat, reszeltem a zablát de sehogy sem állt meg.

Ezután leszálltam és lesétáltam vele, ahol újra alig lehetett áttuszkolni a karámba.

Mit kellett volna tennem?

A másik ló is "hisztizett", de nem vágtatott vissza. A pálca segíthet?


2012. aug. 27. 19:05
 1/5 anonim ***** válasza:
79%
Magyarázatodban szerepel a válasz."már hónapok óta nem lovagolták őket" Tele az agyuk,ha ne csodálkozz,le kéne minimum mozgatni őket mielőtt ráültök. Mit szeretnél a pálcával? Mert ilyen esetben megbüntetni nem kell ,mert arról nem tehet , hogy hónapok óta nem volt vele foglalkozva és felgyűlt benne a sok energia.Ha meg ráütsz a pálcával még úgysem fogod megállítani.
2012. aug. 27. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Értem, hogy "tele a seggük", de akkor miért haza rohant, ahol nem kell dolgozni ( =mozogni)?

(nem kötekedésből írtam, így nem jönnek át a hangsúlyok :))

2012. aug. 27. 19:57
 3/5 anonim ***** válasza:
79%
Ha megfigyeled hazafelé tartva terepen mindig sietősebben haladnak,ez normális, te is hazafele gyorsabban mész az iskolából/munkából,mint ellenkezőleg.a ló mindig hazafelé veszi az irányt bárhonnan .Me írtad is , hogy vágtában mentettek ,szal mozogtak azért :)szerintem mozgassátok le őket,vagy rakd ki karámba egy pár órára ,nehogy baleset legyen a vége.
2012. aug. 27. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
48%

Hát ugye volt egy nagyon rossz alaphelyzet. A szavaidból azt veszem ki, hogy azért nem vagy profi lovas, illetve a lónak is eléggé idegen vagy. Emelett régen nem voltak lovagolva, pláne nem terepen, elszoktak attól, hogy veszélyesnek ítélt dolgokkal kell szembenéznük, Plusz tele is voltak.

Valószínűleg azért fordultak vissza, mert valamitől megilyedtek, és ilyenkor -főleg az istálló közelében- autómatikusan visszarohannak a biztonságosnak ítélt helyre. Namost, ha egy ló éppen hülye, akkor nem szabad ellene dolgozni, mert csak rontani lehet a helyeten, szóval az ilyen kiskörözés felejtős. Ez unyan olyan, mintha rohanna utána egy falka veszett kutya, akkor is kérheted te, hogy megálljon, nem fog, maximum téged rak le, hogy álljál ha akarsz. Ugye most nincs éppen kutya, de azt te sose tudhatod, hogy ők mit tekintenek halálos veszélynek...

Tehát ha már érzed, hogy nem reagál megfelelően, nem akar megállni, akkor előre kell hajtani -van amúgy, aki eleve előre hajtja először- és fokozatosan visszaszerezni az irányítást. Ez ugyan idomítási szempontból hatalmas öngól, mert a rossz viselkedést erősíted meg, de adott esetben a biztonság mindíg elsődleges. Aztán először csak kicsit próbáld fordítani, nem rögtön bevágni kiskörre, illetve más drasztikus parancs is kerülendő, mert ettől gyakran még erősödik a menekülési ösztönük. A ló logikáját kell érteni, ő menekülne, te pedig olyat kérsz tőle, ami neki abszolút illogikus, veszélyesnek tűnik neki, akadályt állítasz elé, amit aztán mégúgyis le akar majd győzni, hiszen ő éppen az életéért fut. Mígha te azt jelzed neki, hogy oké, segítek, dolgozzunk együtt, akkor előbb-utóbb hajlani fog a szép szóra. no persze mindez csak akkor játszható, ha elég felkészült lovas vagy.

2012. aug. 27. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ott kezdődik a történet, hogy hónap óta nem dolgoztak: Le kell őket ilyenkor mozgatni (futószár vagy meghajtani a karámban)

Egy ilyen lóval nem kéne egyből terepre menni, hanem karámban dolgozni, amíg nem veszi megint a lapot a segítségekre.

"de akkor miért haza rohant, ahol nem kell dolgozni ( =mozogni)? "


Mert az istálló a biztonság, mellesleg a ló nem hülye, csak annyit mozog magának, amennyire kedve van, még akkor is, ha tele a segge. Nézz meg egy sokat állt lovat a legelőn, az se rohangál össze-vissza a karámban, mert tele a segge, csak ha meghajtod, akkor látod, hogy van kedve futni.

2012. aug. 28. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!