Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Nem tud, vagy elfelejtette?

Nem tud, vagy elfelejtette?

Figyelt kérdés
Kb. egy hónapja lovat váltottam (akin eddig ültem, most 5 évesek tanulnak lovagolni:) És most egy 5 éves kisbéri félvéren ülök. Nagyon játékos, kicsit még 'csikós' a jelleme, egyszerre mindig megpróbál több dolgor is figyelni, (nagyon vicces, mikor almát eszik és elfelejti megrágni, mert nézelődik csak akkor veszi ezt észre, mikor már csorog a nyála:)) a régi gazdája úgy 'futószárazta', hogy miközben hajtottam, nem maradt egy helyben, hogy a ló menjen körülötte, hanem ment utána. Most az a gondom, hogy egyszerűen nem érti mit kell csinálni, mikor megpróbálom rendesen futószárazni! A lépést már meg tudjuk oldani anélkül, hogy bejönne hozzám, de az ügetésnél állandóan bejön. (a vágta még szóba sem jöhet...) Ugyebár egyik kezemben a futószár, a másikban az ostor a fara mögött, így egy háromszöget alkotok a körben, és így próbálom távol tartani, de még így is bejön! Pedig tényleg határozottam tartom a háromszöget! Mit tegyek, hogy megértse mit kell csinálni?

2012. szept. 24. 12:37
 1/6 A kérdező kommentje:
*miközben futószárazta
2012. szept. 24. 12:39
 2/6 A kérdező kommentje:
*miközben hajtotta
2012. szept. 24. 12:39
 3/6 anonim ***** válasza:

Még nem tud rendesen futószáron menni, ennyi az egész. A lovat úgy tanítjuk futószáron menni, hogy rövidebb furószárat fogunk, és egy kisebb körön megyünk mögötte. (Jó darabig csak lépésben és ügetésben.) Fokozatosan lehet hosszabbra engedni a futószárat, és csökkenteni annak a körnek a méretét, amelyen te sétálsz. De még a "profi" lovat sem úgy futószárazzuk, hogy állsz egy helyben, mint a cövek, és egészen hosszú, laza a futószár. (A lovat így legfeljebb lemozgatni lehet, futószárazni nem.)

Szóval te is úgy kezdd, hogy kis körön mész mögötte viszonylag rövid futószáron, és addig gyakorold vele ezt lépésben és ügetésben, amíg fokozatosan hosszabbra nem tudod engedni a futószárat és már nem kell annyit menni vele. De MINDIG megyünk egy kicsit a ló mögött, igaz, ha az már profi, akkor csak egy pár lépést mozdulunk el a helyünkről.

A vágtát csak akkor kezdd gyakorolni vele, ha az ügetés már jól megy. Futószáron vágtázni nehéz, kell hozzá egy bizonyos fokú izomzat és egyensúly, amely egy tapasztalatlan lónál még nincs meg. így ha túl korán elkezded vele a vágtát, még fizikailag sem lesz képes rá, így csak kínszenvedés lesz a dologból.

2012. szept. 24. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Igazad van utolsó, akkor úgy kezdem, de még annyit, hogy akik futószárazták, azok meghajtották a mezőn, és futottak utána...
2012. szept. 24. 14:26
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Hát figyelj. Én nem tudom, hogy te hogy futószárazol, de annak, hogy a ló bejön két oka lehet. Hozzá van szoktatva(jutalomfalat, ráhagyás..stb) vagy a lovas/futószárazó akadályozza a lovat azzal, hogy elé kerül. Sokszor észre se veszi az ember de egy érzékenyebb ló azonnal reagál, hogy ez a munka végét jelenti arra kézre. Fontos, hogy ne engedd bejöni, mert ha te is ráhagyod akkor az csak még nagyobb katasztrófát von maga után. Ha be akar jönni, akkor hangos erélyes "NEM" és fejfelé kanyarítassz az ostorral. Érzékenyebb lónál ez beválik, de ha ez se hat akkor a futószárt meg is hullámoztathatod. A lényeg, hogy értse meg, hogy neki ezt nem szabad. Ha látod a szemén hogy be akar jönni akkor ráhajtasz egyet ostorral és futószár hullámoztat. Az is lehet, hogy unatkozik mert te esélyt hagysz rá. Tegyél ki rudakat a körre és azon léptesd át, így mindig lesz feladata.


Nem csak a ló hibáit kell keresni!! Ebben a lovas keze is benne lehet. Nálunk van egy ló aki állandóan be jön, sokszor ágaskodva. Nálam még egyszer se mert bejönni. De ha be merészkedne akkor egészen biztosan az lenne neki az utolsó próbálkozása. Szóval mondom, nem csak a ló hibáit kell nézni, lehet, hogy te se vagy elég határozott, hogy valahol elrontasz valamit amit más automata lovaknál észre se veszel.

2012. szept. 24. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A leírásod alapján egyszerűen csak azért akar bemenni, mert még nem nagyon tud futószáron menni. A rudakat én még egyáltalán nem javaslom, épp elég szegénynek egy új dolog egyszerre.
2012. szept. 24. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!