Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Iszonyú rossz a csikó. Mit...

Łovas kérdése:

Iszonyú rossz a csikó. Mit tegyek? (többi info lent)

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Van egy 4 éves csikó, még nincs rendesen belovagolva. Keveset lett vele kisebb korába foglalkozva, így teljesen elvadult. Mivel elég sokan félnek tőle, ezért én bevállaltam, hogy megpróbálom belovagolni. Még soha nem próbálkoztam belovaglással, és őszintén kicsit hülyének tartam magam, hogy egy elvadult telivérrel kezdem. Amikor megismertem a lovat, rúgott, harapott, lepucolni is sok idő volt, nem kapta be a zablát, felülés kb. 20 percig tartott mert forgolódott/rugdosott. Amikor fordultam vele sokszor harapott bele a lábamba. Léptetni is igen nehéz volt, mert ha ő úgy gondolta, hogy nem akar, akkor ágaskodott vagy bakolt. Jelenleg már nem harapja le a lábam fordulásnál, vágtát gyakorlom vele (vágtában van amikor lerántja a fejét és bakol), és néha csipkelődik. Problémám az, hogy a sarkalást még mindig nem viseli el, pedig már egy éve foglalkozok vele. Futtatásnál pedig van amikor nekem akar jönni (sunyít és mintha nekem akarna ugorni felém vágtázik). Nem tudom, mit csináljak annak érdekébe, hogy jobban viselje el a sarkalást! Aki már tapasztalt belovagló adhatna néhány tanácsot..:/



2012. nov. 17. 10:14
1 2 3
 1/22 A kérdező kommentje:
egyáltalán nem akarok sem felvágni a lovastudásommal és nem is tartom magamat hude jó lovasnak. és mintha azt is irtam volna h nem igazán tartom magamat normálisnak h ilyen lóval kezdek. viszont tanácsot kértem nem kritizálást. igazság szerint akkor lepődtem volna meg ha nem kapok ilyen választ.:) és elárulom neked h rohadt sokan nem is mernek a közelébe menni, és én örülök annak h van annyi lószeretet a szívemben legyen az egy 'vadló' vagy egy teljesen nyugodt ló, hogy oda merek mindegyikhez menni és igen felülök rá és megpróbálom elnyerni a bizalmát. és úgy érzem evvel a lóval egy hangon vagyunk. eddig 2 embernek engedte meg a nyergelést és az a gazdája és én. eddig én vagyok az egyetlen aki vágtázott vele. bármikor bemehetek mellé anélkül hogy nekemugrana mert igen vannak olyanok akik ha bemennek bellé egyből megrúgja/megharapja!
2012. nov. 17. 10:33
 2/22 anonim ***** válasza:
64%
én sokszor belovaglok vaddab lovakat is! annyi a lényeg hogy ne akarj mndent egyszerre! már mikor megszületett azóta kellett volna szoktatni mindenhez! és igen az első kommentelőnek igaza van!! nem kellett volna hagyni a lovat így mert nagyo el fogod rontani! és nem kellett volna egyből a zablát használni!! elsönek még magadat kéne hozzá szoktatnod!!ne engedd hogy a feje után menjen ! mnden állat megnézi meddig mehet el! ha te engeded még akkor tovább megy!! legyél te a főnök de csak lassan haladj vele
2012. nov. 17. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
58%
Csak az elsőt tudnám ismételni, amit leírtál, már azok alapján elcseszted a lovat. láttad már egyáltalán hogyan kell lovat belovagolni? Mert nem így... Már ott kezdődik a dolog, hogy szoktatjuk a súlyhoz a lovat, nem 20 perc alatt ülünk fel rá. A sarkalás mi a halál? Egy csikó olyan érzékeny, hogy mintha tollal simogatnád úgy kell hozzáérni nem belevágni a sarkad, szerencséd, hogy jószándékú a ló és nem dob le a fenébe, pedig neki lenne igaza.
2012. nov. 17. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
61%
Mindha a volt lovamat írtad volna le XD ő is 4éves csak nem harapott,de a többi stimmel még a telivér is....Nála semmi nem használ próbáltuk erőszakmentesen nem volt jó,hívtunk szakembert az sem volt jó türem oda már kevés volt.Arra jutottunk,h nagyon megkellene törni a lelkivilágát én ezt nem válaltam be,végül elcseréltem egy kupeccal(normálisabb fajta)...Normális embernek nem,mertem volna eladni mert közveszélyes volt...Tudom,h sokaknak nem tetszik,de ez van nekem sem tetszett a dolog,de jobb volt így.Mielőtt belém kötnétek nem tizenéves vagyok és nem is az első lovam volt.
2012. nov. 17. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy nem ismerem a lovat. De ez nem változtat azon, hogy nagyon elfogod rontani! Hallottál már arról, hogy sokan a lovukkal a földről "játsszanak"? Bizalomjátékokat játsszanak az emberek a lóval. Fogócskáznak, bújócskáznak, stb.. Először földről kéne vele dolgozni, nem rögtön ráülni!


A földről történő munka által érjük el, hogy a belovaglás ne a ló megtörését jelentse. Itt ugyanis már a kötőfékszáron történő vezetgetés közben megtanulja, hogy az elindulás, megállás, iramváltás az őt vezető ember döntése. Fontos a csikó helyes vezetése, hogy engedelmesen kövessen bennünket, laza száron jöjjön a jobb oldalunkon, gyakori megállásokkal, elindulásokkal. Ezeket mindig előzze meg a vezényszó, pl.: előre, hátra, hóó vagy csettegés. Ha sietne, finoman rántsuk meg a szárat egyszer, ezután engedjük lazára. Fontos, hogy ne kezdjünk bírkózni, ha nem lassít, határozottan rántsuk meg a szárat, ha kell, álljunk meg és ezután induljunk újra. Ez a húzás - engedés módszere, ami egész lónevelésünket elkíséri majd. Ha nem akar a csikó elindulni a pl. előre vezényszóra, a bal kezünkben lévő hosszú pálcával érintsük meg a hátulját, ne túl erősen. Vezetgetés közben csináljunk sok megállást, a vérmérséklettől függően néhány perc, akár 10 perc várakozást. Gyakoroljuk a fordulatok is, miközben igyekezzünka a figyelmét folyamatosan magunkra irányítani. Ezt addig kell gyakorolni, amíg vezényszavak nélkül követ minket a ló, nem siet, nem marad le, lógó száron is megtorpan, ha megállunk.


Mind az engedelmesség és a kezelhetőség szempontjából is fontos, hogy a csikót megtanítsuk minden körülmények között nyugodtan állni. Ennek gyakorlásáea olyan helyre kössük a csikót és olyan módon, hogy az biztonságos legyen. Erre azért van szükség, hogy esélye se legyen oszlopot kiverni, kötőféket-kötelet szaggatni. Így fogja hamarosan tudomásul venni, hogy az ő dolga most nyugodtan állni, amíg ápolgatjuk vagy csak várakoztatjuk.


Ezt segíti a béklyó használata is, ami rávezeti a lovat, hogyan kell nyugodtan, mozdulatlanul, kapálás, idegeskedés nélkül állni(2. kép), pl. egy orvosi kezelés során. Egy ló egyébbként, ha ismeri a béklyót, nagy valószínűséggel akkor is nyugodta marad, ha kötélbe vagy más veszélyes dologba lép, mert biztos lesz benne, hogy kiszabadítjuk. A béklyóhoz szoktatáshoz azonban csak olyan helyet használjunk, ahol nem tud kárt tenni magában. Nagy, zárt karám vagy körkarám puha talajjal alkalmas erre.


Ha elérkezettnek látjuk az időt, hogy felnyergeljük lovunkat, ne habozzunk. Én ezt akkorra értem, amikor futószáron vagy körkarámban lovunk fegyelmezetten dolgozik mindkét oldalra, csendes jelenkre lépést vált, megáll, elindul, láthatóan jól érzi magát, nem görcsös-púpos. Arra részletesen nem térek ki, milyen idős legyen a csikó, amikor felülünk rá. Én úgy tartom, figyelembe véve a ló testi-lelki adottságait, heti 1-2 alkalommal, 15-20 percre, 2,5 éves kor elmúltával kerülhet erre sor. Az első nyergeléshez kössük ki a csikót gyorsan oldható kötéssel.


Mielött nyeregalátétet tennénk rá, játsszuk ezt el kabátunkal, dzsekinkkel.

(3. kép) Elöbb megszagoltatom vele mindkét oldalról mellé állva, utána a nyakára terítem, majd lassan végighúzom a faráig, és ezt addig ismételgetem, amíg összerezzen. Ha már látványosan bírja, akkor előhotakodom a nyeregalátéttel, és kezdem előlről, de ekkor már nem finomkodom annyira, hanem jól odateszem és meg is veregetem a hátán, ismételve mindaddig, míg közömbösen a szeme sem rebben.

{folyt.köv}

2012. nov. 17. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
Ha a vzetés már megy, elkezdheted a futószárazást. A lónak apránként meg kell tanulnia a legfontosabb parancsszavakat és hozzá kell szoknia a kantárhoz. Mutatsd meg neki a nyerget és többször is helyezd rá a hátára (heveder és kengyelek nélkül), mielőtt először megerősítenéd a hevedert. Ha a ló már hozzászokott a nyereghez, eljött az első flülés ideje. Először szállj fel egy pillanatra, utána pedig azonnal szállj le. Csak akkor maradj hosszabb ideig a nyeregben, amikor a ló már hozzászokott. Ilyenkor aztán vezetsd néhány lépésnyire. Maradj mindig nyugodt és összpontosíts arra, amit csinálsz!
2012. nov. 17. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
De azt az időt, amit facebookon töltesz, tölthetnéd belovaglással foglalkozó honlapokon is!
2012. nov. 17. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 x) ***** válasza:
89%

Nem akarom ismételni a 6. válaszolót szóval nem írom le én is ugyanazt. Képzeld bele a hozzászólásomba.

Még annyival egészíteném ki, hogy szerintem olcsóbb egy jó belovagló mint 2 év kórházi kezelés.

2012. nov. 17. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
Arról nem is beszélve, hogy ha esetleg netalán meghalsz, vagy komolyabb sérüléssel kórházba mész a csikó miatt, mert nem jól "lovagoltad be", a gazdáját vonják felelősség alá, és nem téged, vagy a szüleidet!!!
2012. nov. 17. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
74%
Lehet, hogy nem is a csikó az iszonyú rossz, hanem a te be lovaglási módod!
2012. nov. 17. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!