Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Szabadidomítás? Hogyan? Hány...

Szabadidomítás? Hogyan? Hány évesnek kell lennie minimum a lónak?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Szeretném szabad idomítani a lovamat, de nem tudom, hogy hogy kezdjek hozzá. Mivel kezdjem el? Hogyan tanítsak meg neki dolgokat? Hány évesen lehet egy lóval elkezdeni? Tapasztalatokat, tanácsokat kérnék!


Valami ilyesmire gondoltam:

http://www.youtube.com/watch?v=Yu6_cP4u51M


vagy ilyesmi:

http://www.youtube.com/watch?v=HfK45zY0rlk&feature=endscreen..


2012. dec. 1. 22:06
 1/6 anonim ***** válasza:
jo minel korabban elkezdeni, de teljesen mindegy :) Am... Nemtom, csomo oldal van ahol le van irva lepesrol lepesre, es a 'profiktol' is kerhetsz tanacsot :D
2012. dec. 1. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
51%

Szia!

Amit ezen a két videón látsz, azt nem hívjuk szabadidomításnak, inkább trükktanítás a neve. A videókon szereplő lovak minden egyes jól végrehajtott feladatért kaját kapnak. Ezt elég egyszerűen el lehet érni, és igazából teljesen mindegy, mikor kezded el. Annyi a lényege, hogy kitalálsz a lónak egy feladatot, és valahogyan rávezeted, amint pedig végrehajtja a feladatot, vagy annak akár csak egy kis részét, jutalomfalatot adsz neki.

Ezt a módszert én nem helyeslem, mert a ló elég hamar követelőzővé és tiszteletlenné válhat, az első videóban szereplő lánynak pl. több olyan videója is van, amin a lova megcsípi, vagy rárúg.

A szabadidomítók nem, vagy csak ritkán, egy nehéz feladat elvégzése után használnak jutalomfalatot. Elkezdeni a szabadidomítást már egy ló első napjától lehet, csak nem mindegy milyen gyakorisággal, erősséggel. Az szerintem pozitív, ha egy csikót minél hamarabb magadhoz szoktatod, esetleg már párnapos korában megmutatod neki, hogy a zacskótól, egyéb ijesztő tárgyaktól nem kell félni, de ennél tovább nagyon nem kell menni. Én amellett vagyok, hogy egy csikót minimum 3 éves koráig a legelőn kell hagyni, és ha nem fél az embertől, meg a legalapvetőbb dolgokat tudja (ami még nem kapcsolódik feltétlen a szabadidomításhoz: pucolás, vezetés, pata adása) akkor rendben van. Ezután viszont már a belovaglása is történhet természetes módszerekkel, és folyamatosan taníthatóak neki különböző elemek is, csak az a fontos, hogy lassan, nem elsietve. Hogy pontosan hogyan kezdj neki, azt nehéz lenne elmagyarázni. Olvass utána, ahol csak tudsz, és miután van már valami halvány fogalmad a dolgokról, javaslom, hogy menj el különböző a témában már jártasabb emberek nyílt napjaira, élőben lehet a legtöbbet tanulni, és garantálhatom neked, hogy a legtöbbjük szívesen fogadja a kérdéseidet is. (Például ajánlom a Fiatal szabadidomítók Közösségének tagjait.)

2012. dec. 1. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Bocsánat, egy kis fogalomtisztázás, mivel elírtam: a csikó első napjaitól még csak maximum természetes módszerekkel érdemes vele foglalkozni, a szabadidomítást legkorábban szerintem a belovaglás után érdemes elkezdeni.
2012. dec. 1. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
21%
Ez szabadidomítás. Az, hogy ki mivel motiválja a lovat egyéni döntés. De szabadon idomítja.
2012. dec. 2. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2012. dec. 2. 11:50
 6/6 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó!

Egy idézettel magyaráznám, miért nem hívom ezt én, és velem együtt még igen sok ember ezt a fajta kiképzést szabadodomításnak:

"A szabadidomítás egy olyan VÁLFAJA A TERMÉSZETES LÓKIKÉPZÉSNEK, ahol szerepet kapnak az extra, show-szerű elemek is, de ugyanakkor az alapvető képzési skála és ló-ember közti bizalmi kapcsolat is meg van, sőt tökéletesedik."

Szerintem pedig nem nevezhető természetes lókiképzésnek egy olyan módszert, ahol a lovat kizárólag a kaja motiválja, ezáltal olyan válfaja sem lehet, amiben ez így történik. De természetesen mindenki úgy hívja, és magyarázza a fogalmat, ahogy neki tetszik.

2012. dec. 2. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!