Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan kell lovat összeszedni?

Hogyan kell lovat összeszedni?

Figyelt kérdés
Teljes mértékben tudatában vagyok, hogy ezt csak edzőtől lehet megtanulni, és ha eljön az ideje, majd megtanulom én is, viszont nagyon érdekelne, hogy elméletben hogyan, mik az alapvető lépései, illetve örülnék, ha ezzel kapcsolatos tapasztalatokat, élményeket is írnátok. Köszi!

2013. jan. 7. 17:40
 1/3 anonim ***** válasza:
11%
Egy lovat nem össze szedni kell. Szárra kell lovagolni, és száron kell tartani. DE ezt mind csizmával és csak kis mértékben szárral. Aztán ha a ló már megtanult szépen száron menni saját magától, akkor te is könnyebben fel tudod igazítani. Nekem 6 évbe telt amég a lovamat szárra tudtam lovagolni. Eleinte használtam segédszárat, nyaknyújtót...ezeket terepen leginkább. De aztán már csak martingállal lovagoltam. De rá kellett jönnöm, hogy a legjobban úgy tudom ellazítani, ha sokat dolgozok vele. Ha arra törekszem, hogy száron menjen. Ezt így most bonyolult leírni, de egyszer sikerült, és azóta olyan szépen megy. Szépen maga alá lép, leng a háta, kényelmesen ültet. Bár volt ló, akit tényleg csak össze kellett szedni. Kicsit megreszelted a zablát és már szárra is igazodott. Szóval, türelem, türelem és egy jó edző, vagy nagyon jó szakkönyv. Pl Lovasakadémia.
2013. jan. 7. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Hozzátenném az előző válaszoló válaszához, hogy a martingálnak nem sok köze van a szárra lovagláshoz. Ha azzal szárra tudsz lovagolni egy lovat akkor anélkül is. Segédszárakat futószáron használnak leginkább, én azt nem ajánlanám neked lovagláshoz, inkább tanuld meg rendesen magadtól, a későbbiekben is sok hasznát veszed!:)

Szerintem nem kellene hogy ez 6 évig tartson,( nem ítélkezek, nem ismerem a lovat) de véleményem szerint itt már nem a lóval volt a "baj".

2013. jan. 7. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

ütem-elengedettség-lendület-támaszkodás-egyenesre igazítás-összeszedettség

-> Ez az összeszedés képlete, az idomítási skála. A fenti dolgok összefüggenek egymással, és egymásból következnek, és ha valamelyik nem valósul meg, az összeszedettség hamis.

Az ütem azért fontos, mert a megfelelő ütem lehetővé teszi, hogy a ló optimálisan 'lépkedjen' alattad, és ezzel belépjen a súlypontja alá. Ha pl lassú az ütem, a ló mind a négy lábával piciket lép, és ki fog maradni a hátulja. Ha viszont rohan, előfordulhat, hogy az elejére esik vagy beejti a hátát, etc. egyik sem megfelelő az összeszedettség elérése szempontjából.

Ha megvan a megfelelő ütem, és a lovasnak eléggé puha a keze, továbbá elengedtető jellegű feladatokat csinál, melyek arra ösztökélik a lovat, hogy dolgozzon hátul, engedje fel a hátát, és hogy engedje el magát, lazuljon el, stb. akkor következik az elengedettség -> a ló egy picit megfogja a lovas kezét (pár dekáról van szó) és elkezdi keresni az egyensúlyát, úgymond felajánlja a támaszkodást.

Az elengedettség nagyon fontos főleg csikók szempontjából, akiktől egy darabig nem is kérnek többet, csak az elengedettséget, hadd találják meg az egyensúlyt, és csak az a lényeg, hogy elfogadják a lovast a hátukon, és nyugodtan, higgadtan, de ütemesen dolgozzanak, lengő háttal, miközben ismerkednek a zablával, és a lovas kezével.

Ha megtörtént az elengedettség, a lovas még inkább hozzáhajt csizmával, ezzel lendületet adva a hátulsó lábaknak. A lendületesség itt sem jelent rohanást, mert akkor ütem 'felborul'. A lendület felszabadítja a hátulsó lábakat, amik beléphetnek a súlypont alá, ezzel előteremtve a támaszkodás feltételeit.

Ekkor a ló teljesen felkínálja a támaszkodást, és a lovas megtarthatja a szárakat, hogy keretbe zárja a lovát. Ehhez összeszedő gyakorlatok lovaglása lehet szükséges. A támaszkodás nem jelent többet pár dekánál, abban különbözik az elengedettségtől, hogy az elengedett ló kissé mélyebb fejtartással találja meg az egyensúlyt, a támaszkodó azonban fel van igazítva, és tökéletesen dolgozik hátul, míg az elengedettségnél inkább a lengő háton volt a hangsúly.

Minden lónak van egy természetes ferdesége, ezen korrigál az egyenesre állítás, ehhez is vannak különféle feladatok.

Ha az egyenesre állítás megvalósult, képződik belőle az összeszedettség, amely a mozgásnemben különbözik a támaszkodástól, eléréséhez összeszedő jellegű gyakorlatokat lovagolunk, még inkább hozzáhajtunk a kézhez, és marad a feligazítottság, az elöl megtartás.


Ennyi dióhéjban, de a Lovasakadémia könyvsorozatban találsz részletes leírást. ;)

2013. jan. 7. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!