Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit jelent az hogy egy ló...

Mit jelent az hogy egy ló hidegvérű, vagy melegvérű?

Figyelt kérdés

2013. jan. 10. 19:04
 1/4 anonim ***** válasza:
62%
hidegvérűek az igáslovak, a melegvérűek a telivérek és a nemesebb fajták, a hátaslovak
2013. jan. 10. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
100%

Melegvérű lovak:

A melegvérű lovakat a hidegvérűektől testtömegük, csontozatuk, külső formájuk és vérmérsékletük alapján különböztetjük meg.


Finom csontozattal rendelkeznek, kevésbé tömegesek, izomkötegeik nem feltűnőek, a barázdált far nem jellemző. Szárkörméretük fajtától függően 18–22 cm között van. Viszonylag kicsi, de kemény jól formált patájuk van. Hosszúszőrűek, szőrük vékonyszálú és selymes. Bokaszőrük elhanyagolható, vagy teljesen hiányzik. Mozgásukra az elasztikusság jellemző, szinte minden jármódban hosszú léptűek, térölelő járásúak. A három alapmódon kívül a poroszkálás és a tölt mozgás is jellemző rájuk. Univerzális hasznosításúak. Vérmérsékletük alapján gyors mozgásúak, kitartóak, élénkek. Versenyzésre, kiválóan alkalmasak. A takarmányozást tekintve igényesek, fejlődésük szerint közepes típusúak, de vannak köztük gyors fejlődésűek is.


Hidegvérű lovak:

Nagy vonalakban a melegvérű lovak ellentétei.


Tömegük nagy, erős testfelépítéssel rendelkeznek. Testük súlyosan izmolt, a far és az ágyék barázdált. A szélességi méretek dominánsabbak a magassági méretekkel szemben. Lábuk rövid és vastag, a szárkörméret 25–30 cm körül van. Ez a tulajdonságuk hatalmas vonóerő kifejtéséhez segítik. A magas nyakillesztés következtében a hatalmas nyakizmok ráborulnak a marra és elmosódottá teszik. Vastagszálú, dús kétirányba hajló sörényük van, hullámos üstök, farok és bokaszőrzet a jellemző. Nyugodt vérmérsékletűek, nagy terhek vontatására kiválóan alkalmasak. Gyors súlygyarapodásuk miatt jelentékeny hústermelőnek számítanak, mivel a takarmányt kiválóan hasznosítják. Korai tenyészérettséggel rendelkeznek, könnyen kezelhető lovak, tartási igényei csekélyek.

2013. jan. 10. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi. Amúgy én azt hittem hogy arra utal, hogy szelidebb, vagy vadabb fajta. :)
2013. jan. 10. 19:12
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
"Amúgy én azt hittem hogy arra utal, hogy szelidebb, vagy vadabb fajta." - végülis van ebben igazság: az igáslovaknál a fizikai erő és a munkabírás a mérvadó, míg a hátaslovaknál a kitartás, gyorsaság, gyors reakcióképesség. Ezért lettek az igáslovak a hidegvérűek, a hátasak pedig a melegvérűek - angolul is draft: igás(hidegvérű); warmblood: melegvérű.
2013. jan. 11. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!