Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan nyithatnék lovardát?

Hogyan nyithatnék lovardát?

Figyelt kérdés

Kicsit nevetséges és nagyravágyó talán a kérdésem, de azért felteszem, hátha. :)

Ismerem a pénz-pénz-pénz választ, és tudom is, hogy máshogy nem nagyon működhet, de amióta csak az eszemet tudom, nem tudom máshogy elképzelni a jövőmet, mint egy saját lovardában. 18 éves vagyok, sajnos a gyermeki álomnak hitt vágyam ma is ugyan úgy van. :(

Befejeztem a gimnáziumot és most munkát keresek, hogy kifizethessem az iskolát.


Mit gondoltok, van rá esély, hogy valami csoda folytán nyithassak majd egy saját lovardát? Hogyan lehetne valóság az álmom?

Már sokszor próbáltam magam lebeszélni, hisz ez nem megy csettintésre és nem is vagyok gazdag, de egyszerűen nem megy. :(



2013. febr. 19. 22:45
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


A lelkem mélyén azt mondom, hogy társuljunk, és megcsináljuk!

Na, de áttérve a kérdés valódi válaszára. Szükséged van egy alapterületre. Lehetőleg olyan helyre, ami nem túl zajos/forgalmas, de nem is esik távol mindentől és mindenkitől, ugyanis akkor szinte elképzelhetetlen, hogy lesznek bértartóid, lovagoltatások. Ez a terület jó, ha úgy helyezkedik el, hogy legyen tereplovaglási lehetőség (dombok, erdő, szántóföld akár).

Ha mindez megvan, akkor jön a nehezebb rész. Meg kell terveztetned a lovardád, elsőre valószínűleg egy vagy két nyitott pályával, mert egy fedeles nagyon drága - kezdésnek én egy nagy négyszöget ajánlok, és egy nagyobb ugrópályát, akadályokkal. Lennie kell pár holdnyi legelőnek, és én a karámos tartás híveként arra is szorítanék helyet, de elfogadható a bokszos is. Legyen egy nyerges, néhány szekrény, stb.

Eztán ki kell váltanod az engedélyeket, fel kell venned lovászokat, lovasoktatót... És néhány saját lovat is beszerezni.

Ha kellően nagy a terület, akkor a lovak táplálékát magad is megtermelheted, ehhez vagy gépi erő kell, vagy néhány hidegvérű is...

2013. febr. 19. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
78%
Először szerezz minimum kb. 20 millió forintot, majd utána gondolkozhatsz arról, hogy mit is kezdj vele. :(
2013. febr. 20. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
57%
Szerezz diplomát, tapasztalatot és sok pénzt. Utána keress egy tervező szakembert, aki segít megtalálni a megfelelő helyet, és megépíti neked a lovardát.
2013. febr. 20. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
77%
Egyébként ha nem kifejezetten lovardában gondolkodsz, tervezhetsz úgy is, hogy külterületen veszel majd házat, nagy telken, vagy mellette réttel, esetleg tanyát. Az egyik ismerősöm úgy vágott bele, hogy a falu mellett használatra kapott földet, ingyen, de ha te nem lennél ilyen szerencsés, bérelni is lehet, vagy vásárolni. Körbehúzta villanypásztorral, felhúzott egy nagy beállót, takarmánytárolót és most már 4-5 lovat is tart. Azt nem tudom, hogy hogy nem fél, hogy ellopják a lovakat, én csak úgy csinálnám, ha ott is lakok. Ha invesztálsz egy normális talajú pályába, akkor már bértartást is lehet vállalni, illetve ha lesz kellő tudásod, tapasztalatod, végzettséged, oktató tevékenységet is végezhetsz. Nagyon fapados, de működhet.
2013. febr. 20. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%
Igen, az előttem szólók jól mondják, még csak annyit tennék hozzá, hogy egy kiváló talaj nem olcsó, arra tegyél külön pénzt félre. Most, ahol lovagolok az egyik legjobb minőségű talaj van egy ugrópályányi fedezz területen, és úgy kell rá vigyázni, mint ha a gyereked lenne! :) A trágyákat mindig össze kell szedni, meg ilyenek, de imádom azt a talajt, semmi nem látszik meg rajta, egyáltalán nincsen kijárva, pedig már talán fél éve az a talaj. (persze, nem azt mondom, mindig föl van gereblyézve, de akkor is, hihetetlen minőségi :))
2013. febr. 20. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek! Nem fogom feladni! :) Tanácsokat, ötleteket, okos dolgokat még nyugodtan mondjatok, kíváncsi vagyok mindenki véleményére! (És mentek a zöldek!)
2013. febr. 20. 20:31
 7/18 alice_L ***** válasza:

Szerintem kezdj el egy lovardaban dolgozni, mérd fel hogy ki mit csinal ott és miért. Milyen kliensek jonnek és miért.

Ezek utan mar eleget gyanitasz arrol, hogy milyen lovarda tipusok vannak, milyen célcsporttal és hogyan.

Utana dontsd el hogy te mileyt szeretnél, miért, és hogyan.

Mi az amiben mast és/vagy tobbet nyujtanal mint ami mar létezik (ez lehet egy egyszeru foldrajzi megkozelités, pl: erre nincs lovarda, igény meg igen) vagy mas, komplexebb felmérése a kialakithato igényeknek.

2013. febr. 21. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

Biztos nem erre a válaszra számítasz, de leírom: hacsak nem vagy milliomos, hihetetlenül nehéz ez a lovardadolog. Nekünk van családilag, nem egyedül csinálom, de vinni viszi a pénzt és eléggé kevéssé hozza.

Istállót építeni drága mulatság,ha nincs fedelesed, bértartód is kevesebb van illetve kevésbé kérheted meg az árát. Ráadásul borzasztóan nehéz, hogy a bértartó fizet, tehát te alkalmazkodsz. Minél többen vannak, annál több felé kell alkalmazkodnod. És vagy megteszed, vagy megteszi helyetted más és te elveszítesz egy biztos pénzt.

Ha saját lovakat tartasz - márpedig ha lovagoltatni akarsz, akkor tartasz - az rengeteg pénzt visz, feltéve, ha jól is akarod tartani azokat a lovakat. Ha csak ridegtartásban tartod is, tehát nem kell naponta almoznod (a karámot és a beállót azért időnként kell így is takarítanod) esetleg meg tudod úszni a lovászt, dolgozol magad, de a lovak takarmánya, a féreghajtás, az oltások, a körmölések stb. akkor is viszik a pénzed, ha nincs épp lovasod. Márpedig tapasztalatból mondom, hogy télen hacsak nincs fedelesed, elfogynak a lovasok. Egyrészt fele akkora a lelkesedés ha hideg van, másrészt sokszor egész egyszerűen nincs talajod. Terepre épp ki lehet vinni az ügyesebb lovasokat télen is, de tuti nem fogsz kezdőket oktatni, futószárazni pocsék talajon. Meg a kezdők kedve pláne időjárásfüggő. Amíg a megszállottabb régi lovasok télen is ki-kijönnek, a kezdők csak tavasszal élednek.

Ha magad termeled a takarmányt, akkor beleinvesztálsz egy csomó pénzt földekbe, gépekbe (ezekhez érteni se árt) és elég egy rosszabb év mezőgazdasági szempontból és nincs elegendő takarmányod, hiába melóztál. Ha veszed a takarmányt, akkor meg a takarmányáraknak vagy kiszolgáltatva.

A lovaid lehet egész télen nem keresnek nem hogy annyit, hogy megélj belőle, hanem hogy a saját költségeiket fedezzék.

Ha veszed a takarmányt, akkor kb. most 20 ezer Ft egy ló egyhavi kajája, ehhez még hozzáadódnak az egyéb költségek (körmölés, esetleg állatorvos, ha szükséges).

Tegyük fel, hogy kétezerért lovagoltatsz. Ez vidéken teljesen átlagos ár, legalábbis az Alföldön. Ahhoz, hogy a ló a saját fenntartási költségét behozza, 10 órát kell dolgoznia egy hónapban. Ha kiszámolod, hogy a napi gondozása a lónak mondjuk kerül összesen egy órádba (nagyon konzervatív voltam, ennél azért valószínűleg többet fogsz rászánni, de ennyi idő az etetésre, almozásra elég) és kiszámolod, hogy ha bárhol dolgozol, ötszáz Ft-os órabért azért biztosan keresel még szalagon is, akkor az egy hónapban - mivel lovat gondozni nem csak munkanap kell - 15 ezer. Kéthavonta körmöltetsz és olcsó a kovácsod, kér négyezret, az akkor havi kétezerként számolható, és mondjuk nem volt szükséged semmi előre nem látható költségre (pl. állatorvos). Mindent összeadva a lovad belekerült 37 ezerbe/hó, ehhez neki dolgoznia kell durván 18 órát. Na ez az, ami ki van zárva, hogy sikerüljön, és akkor még te nyugodtan éhen haltál, hasznot nem termelt egy fillért sem. Arról már nem is beszélek, hogy ha csak egy hektárnyi területet veszel és azt bekeríted, karámokat építesz rá, kutat fúratsz az itatáshoz, a karámokba csak beállókat csináltatsz meg egy aprócska nyergest, akkor is több milliós beruházásról beszélünk, és akkor még nincs tisztességes talajú lovaglókarámod, nincs takarmánytárolód, nincs öltöződ a lovasaid számára, nincs akadályparkod, de még egy-két vacak akadályod se és nem vettél a lovaidra felszerelést.

Szerintem ezt a lovardadolgot nagyon gondold át.

2013. febr. 22. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, különösen Neked, kedves utolsó, nagyon hasznos dogokat írtál le!

Hát egyelőre biztosan nem tartok a megvalósítás résznél, de ha az élet is úgy akarja, teszek majd egy próbát, és nem adom fel az álmom! :)

2013. febr. 22. 11:28
 10/18 anonim ***** válasza:
A lényeget már leírták felettem, én annyit tennék hozzá, hogy nem biztos, hogy milliomosnak kell lenned hozzá. Van egy lovarda a közelünkben, ismerem a tulajdonost, egyáltalán nem milliomos, pár év pályázott, nyert rajta "pár" milliót, építetett egy istállót, karámot, nagy területet oda adtak legeltetésre, aztán azóta folyamatosan bővül a lovarda. Úgyhogy ne add fel, kezdd kicsiben, nem rögtön egy hatalmas luxusistállóval, először csak a legszügségesebb dolgok, aztán szép lassan fejlődni!:)
2013. febr. 22. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!