Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Nyakmadzagnak mi a funkciója?...

Nyakmadzagnak mi a funkciója? Helyettesítheti egy lét végén egyszerűen összeolvasztott kötél?

Figyelt kérdés
Mielőtt letámadnátok, még nem(!!!) lovagolok, csak majd szeretnék és ez a stílus érdekel a legjobban :)
2013. febr. 22. 14:05
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

És ez milyen "stílus"??


A nyakszíjat lehet használni baleset-megelőzési céllal, mert a kezdő lovas adott esetben meg tud kapaszkodni benne, dombos terepen is hasznos lehet, illetve galopplovak lovaglásánál is nagy segítséget nyújthat.


Ugyanakkor a nyakszíj jól képzett, összeszokott ló-lovas páros esetén helyettesítheti a kantárt, ugyan úgy fel lehet vele venni, hajlítani a lovat. Bár engem ez a téma abszolút nem vonz, úgy gondolom, hogy a célnak jobban megfelel a nyakkarika, mivel merev, különösen a fordulatokban pontosabban, határozottabban hat. Nyakszíjnak egyébként bármi megteszi ami nem vág be a ló bőrébe, legyen szó akár egy kengyelszíjról vagy egy összecsomózott vezetőszárról.

2013. febr. 22. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Erre gondoltam: [link]
2013. febr. 22. 15:08
 3/16 A kérdező kommentje:
Nem tudnám hasonlítani sem az angolhoz sem a westernhez. Többet pedig nem ismerek, ezért írtam "stílus"-nak.
2013. febr. 22. 15:10
 4/16 Pivekla ***** válasza:

Természetes lókiképzés.


Mire nyakmadzaggal lovagolhatóvá, irányíthatóvá válik a ló azt nagyon sok földről és hátról való (kötőfékes) alapozás előzi meg.

Funkcionalitását véve olyan mint bármelyik másik irányító eszköz: hackamore, zabla, kötőfék, -> Nyomásra való engedésen alapul, természetesen ezt már a lehető legfinomabb módon teszi, pontosan ezért igényel rákészülést a ló és lovas részéről is, előképzés nélkül ilyennel lovagolni nagyon veszélyes.


Igazából nincs olyan hogy "helyettesíted", ugyanis boltban ezt nem lehet kapni, a lovasok maguknak csinálják ezeket, vezetőszárból, hajókötélből, hegymászókötélből... A lényeg csak hogy jól tartson, ne szakadjon szét, ne engedjen el a csomó vagy éppen az olvasztás.


A kötél vastagságáról is érdemes említést tenni, ugyebár minél vastagabb a kötél, annál jobban eloszlik a nyomás, minél vékonyabb, annál élesebb az a hatás amit a lóra gyakorolsz.

2013. febr. 22. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
a természetes lókiképzés nagyon jó dolog, bár inkább szakágnak nevezném, mint stílusnak, vagy nem is tudom. Stílustól független, itt te beszélsz "lóul". Sok ideig nem fog még kelleni a nyakmadzag, ha nem lovagolsz még, először neked kell megtanulnod lovagolni, aztán tudsz elkezdeni te kiképezni lovakat. Természetesen lehet eleve ezt tanulni, de sokáig fel se fogsz ülni (ha rendesen csinálod), akár lovardai, akár saját lóval először a földről dolgozol, megismered, kötőfék végig rajta van. Később, mikor lovagolod, akkor is sokáig kötőfékkel, és később ezt lehet nyakmadzagra cserélni, amiben egyrészt kapaszkodhatsz, másrészt a kötőfék helyett ez egy támasz a lónak, ezzel is tudod valamennyire irányítani. De ez, ha kezdő vagy, sok év munka is lehet. Ha komolyabban édekel a dolog, mindenképp egy profitól tanuld, ne egyedül fogj bele. Magyarok közül az egyik legismertebb Mészáros Gyula, (én nem nála tanultam) de sokan mások is csinálják, Rácz Zsuzsanna írt erről egy 3 részes sorozatot kezdőknek, de van sok más irodalom is a témában. Nyakmadzagnak pedig bármi jó, egy sima vezetőszár is.
2013. febr. 22. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
62%
Én inkább hobbinak, szórakozásnak nevezném. Az, hogy milyen felszerelés van a lovon nem határozza meg a stílust, a westernben belovagolt lovat westernben kell lovagolni, az angolban belovagoltat angolban, pont ugyan úgy, mint kantárral, csak épp nyakszíjjal. Nem lóul kell kommunikálni, hanem ugyan úgy testbeszéddel, mint minden más esetben is. Ugyan azokat a feladatokat kellene tudni lelovagolni, mint kantárral, csak ezt sokak nem érik fel ésszel, szóval nagyon óvatosan állj ehhez a dologhoz, mert megy az agyleszívás, jó drágán, közben pedig örülnek a lovasok, ha az addigi teljesítményük 20%-át fel tudják mutatni - szóval ez sok esetben inkább visszalépés, mint fejlődés.
2013. febr. 22. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 Pivekla ***** válasza:
43%
A nyakmadzag abszolút nem kapaszkodásra való, ez nagyon téves információ! Csak annyira szabad kapaszkodni belé amennyire a ló szájába kapaszkodnál: Semennyire. Irányító eszköz, nem kapaszkodó. :)
2013. febr. 22. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
kapaszkodóként is használják, de csak abban az esetben, ha irányításra nem. Például galopplovaknál, vagy kezdő lovasoknál láttam, hogy kapaszkodóként használják. Ha viszont meg van rá tanítva a lovas, hogy reagáljon rá, akkor nem kapaszkodhatsz bele, valóban. Viszont a nyaka erős a lónak, nem okozol kárt vele, ha kapaszkodsz (és vastag a kötél, bálamadzag nyilván nem kényelmes neki...)
2013. febr. 22. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Wintersunset: sokáig én sem értettem egyet vele, nemrég kezdtem, és bámulatos. Tényleg óvatosnak kell lenni, sok ember nem ért hozzá, csak jó a szónoki képessége, akkor hidd el, ha ő is meg tudja csinálni a feladatokat, és más tanítványai is. És azt gondolom, ennek csak akkor van értelme, ha lovagolni tudsz már, mert ez sok év díjugratás után például felüdülés, hogy nem az a kérdés, mekkorát tudtok ugrani, hanem hogy bízik-e benned annyira a ló, hogy bárhol megérintheted, bárhová utánad jön, kantár, hosszúpálca, feszítőzabla, sarkantyú, segédszár, és hasonló eszközök nélkül se akar lerakni. Lehet szórakozásnak is nevezni, nem is sport, mert nem a fizikai képességek határát feszegetjük, az agyat mozgatjuk,mégis varázslatos mikor fel tudsz ülni a lovadra mindenfajta felszerelés nélkül, és ugyanazt tudod elérni, mint mások nyereggel, kantárral, pálcával, segédszárral... Ez persze rengeteg munka, és nem mindenki tartja fontosnak, van akinek tetszik, van akinek nem. :)
2013. febr. 22. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Utolsó: én nem vagyok a nyakszíj ellen. :) Nagyon jó mulatság kipróbálni, a bajom azzal van, amikor olyanok próbálkoznak "természetesen" meg "lóbarátan" lovagolni ilyen módszerekkel, akik egyrészt normálisan lovagolni sem tudnak, vagy ha mégis, beveszik, hogy rosszat tesznek a lónak azzal, hogy kantárt tesznek rá. Abszolút elismerem, hogy nyakszíjjal vagy kötőfékkel jól lovagolni nagy teljesítmény, a baj csak az, hogy ez az esetek durván 5%-ban fordul elő, a maradék 95%-ban örülnek mint majom a farkának, ha el tudnak totyogni egy kígyóvonalat. A színvonalat nem szabad alább adni, bármilyen szerszámmal vagy szerszám nélkül dolgozik is a lovas.


Aki azt mondta, hogy a nyakszíj nem kapaszkodásra való, annak üzenem, hogy de igen, elvileg arra való. Kezdő lovas lovára szokás feltenni és telivérekre, mert néha még a zsoké is kell, hogy kapaszkodjon valamibe.

2013. febr. 22. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!