Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miért reagált így az edzőm?

Miért reagált így az edzőm?

Figyelt kérdés

A szárra hozást tanulom épp és amikor meg kérdezte tőlem h mit tudok erről szépen elkezdtem mondani h "a ló akkor foglya beadni a fejét..." és itt azonnal leállított h ezt a kifejezést "fej beadást" én hol hallottam, ez helytelen, többet ne mondjam így, felejtsem el stb... annyira meg lepődtem h elfelejtettem megkérdezni h miért rossz, és egyszerűen nem tudok rájönni sem, hisz nekem a régi edzőm mindig "a ló fejének beadásaként" emlegette.

szerintetek? tud erről valaki valamit?

normális válaszokat várok, köszönöm.



2013. febr. 25. 16:30
 1/4 anonim ***** válasza:
36%
Mert az helytelen, ha a ló bedől a kezedbe, és veled "viteti" a fejét. Akkor helyes, ha a ló feladja a hátát, és elkezd támaszkodni, száron menni. A támaszkodás rugalmas és puha, a ló orrvonala merőleges a talajra, azon túl már túlállításról beszélünk, és gyakran a feladat elől való kitérésről is (a ló elbújik úgymond). Ekkor a ló legmagasabb pontja a tarkója. Megfigyelhető, hogy a füle sem feszesen előre áll, vagy billeg, keresve, mitől ugorhat meg, hanem oldalra billen, félfelvételeknél, felvételeknél hátra, a farka sem feszesen tartott, hanem hordozza maga után. A ló nyála folyik, a légzése egyenletessé válik. A ló fejének beadása értelmetlen... Beáll a ruhatárba, és leadja megőrzésre? :)
2013. febr. 25. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Valletta ***** válasza:
82%

Első:

Van értelme annak a kifejezésnek, hogy beadja a fejét. Aki lovagolt már merev nyakú, tarkójú, esetleg csillagvizsgáló lovon, az tudja, hogy mit jelent - nem azt, hogy a ló beledől a kezedbe, pont az ellenkezőjét. Arra a pillanatra vonatkozik, amikor a ló tarkóban enged és ez elengedhetetlen a lovagláshoz. A szárra állításnak ehhez annyiban van köze, hogy meg kell-e szüntetni a ló ilyen irányú merevségét, vagyis ha szár felett megy a ló, akkor be kell kérni a fejét és azt követően lehet szárra lovagolni.


Mehet úgy is száron a ló, hogy nem a tarkó a legmagasabb pont és nem függőleges a homlok, lásd pl. pont a száronlét ellenőrzésére szolgáló feladatot, a lerágatást. Nem arról szól, hogy pozícióba hozzuk a ló fejét! Száron akkor áll a ló, ha elengedetten, lendületesen mozog, felveszi mind az előrehajtó és felvevő segítségeket és könnyű, rugalmas támaszkodást tart fenn a lovas kezével.


Szóval: szárra lovagolni elengedett lovat lehet, az előrehajtó segítségek mellé félfelvételeket alkalmazva, így belelovagolva a lovat a kézbe. Kérdező: idővel kifejlődik majd a lovasérzéked és pontosan fogod majd érezni, hogy mikor van a ló szár felett, mögött és mikor van száron.

2013. febr. 25. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Sokan használják a "beadja a fejét" kifejezést, de én sem szeretem, nem is használom. Hogy miért?

A száron lét lényege nem az, hogy lent van a feje, hanem az, hogy feladja a hátát. A fej letevése ennek csak a következménye. Én tehát a "feladja a hátát" kifejezést használom ehelyett, az már evidens, hogy ha feladja a hátát, akkor leteszi a fejét.

A másik ok az, hogy nem az az elsődleges a célunk, hogy a fejének a helyzetét megváltoztassuk. Ha ez lenne a fő cél, rátennénk egy kikötőszárat, és kész, el van érve a cél. (Amit szintén csinálnak sok helyen, de attól még nem helyes.) A cél az, hogy fokozzuk az elengedettséget, elérjük, hogy mélyebben maga alá lépjen és feladja a hátát, átengedőbbé váljon. Ha mindez megtörtént, akkor természetesen leteszi a fejét, DE nem arra törekszünk elsősorban, hogy a fejét "beadassuk vele". Mindenek előtt előrelovagoljuk, hogy mélyebben maga alá lépjen, az összeszedettséget nem is lehet a lótól azelőtt elvárni, hogy nincs mélyre lovagolva.

Megfigyelésem szerint a "beadja a fejét" kifejezést és elképzelést azok használják, akik anélkül próbálják a lovat összeszedni és egy külsőleges formába préselni, hogy mélyre lovagolnák.

2013. febr. 26. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Valletta ***** válasza:

Utolsó: majdnem teljes mértékben egyet értek veled, annyi különbséggel, hogy a súlypont alá lépés és elengedettség nem minden esetben jár együtt a tarkóban engedéssel. Egy megfelelően képzett ló esetében bizonyára így van, de nekem volt szerencsém tapasztalni az ellenkezőjét (vagy valamit rosszul éreztem). Elengedett háttal, lendületesen mozgó lóról volt szó, és bár nem volt csillagvizsgáló, tehát a fej helyzetével nem volt probléma, nem kellett lehozni, de nyakban, tarkóban mégis feszes volt, nem úgy ment át rajta a felvétel, ahogy kellett volna. A nyakat, tarkót is engedtetni kell.


Nekem nincs sok tapasztalatom lovasiskolás lovakkal, de többnél is megfigyeltem ezt, ami valószínűleg abból adódik, hogy a kezdők nem tudják még zablához lovagolni a lovat, nem tudják csizma körül fordítani és bármilyen elengedett is a háta, bármilyen lendületesen is mozog, tarkóban nem feltétlenül enged, hacsak erre nem kérik meg. - és ez a tarkóban engedtetés.

2013. febr. 26. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!