Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Teljesen elkeseredtem. Mitévő...

Teljesen elkeseredtem. Mitévő legyek?

Figyelt kérdés
Van nálunk egy 10 éves félvér lipicai iskolaló. Kb. fél éve brutálisan bántalmazta a régi lovászfiú, akit emiatt tettek ki. A ló azóta egyre agresszívabb. Ha a box közelébe merészkedik valaki, a fülét tövig a nyakához szorítja. Ha netán be is szeretnénk menni, akkor rúg, harap, a falhoz nyom stb. A helyzet egyre rosszabb, a ló egyre kezelhetetlenebb és természetesen nem megoldás, ha emiatt is megütjük, hiszen akkor még jobban megvadul. Szeretném megkérni az edzőmet, hogy had tegyek rá egy kötőféket és sétáljak vele egy picit a tanyán, had ismerjem meg kicsit jobban. Tudom, hogy mindez nem az én dolgom, de rossz látni, ahogyan minden nap meg kell vele küzdeni, rettenetesen agresszív és félénk. Még mindig sok gyerek lovagolja, teljesen normális lovagláskor, nem fél, nem agresszív, rossz szokásoktól mentes, csikózablával lovagolható, pont hogy egy kicsit lusta. Mit tehetnék még azért, hogy ne legyen ilyen a viselkedése? Nem lehet be se menni, annyira sunyít, rugdos, elnyom, amit tud. Kérlek segítsetek!

2013. febr. 25. 21:48
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Kötőfékkel sétáltatni veszélyes lehet! Valaki legyen ott vele sokat, a bokszon kívül, és ne nyúljon hozzá, csak álljon, beszéljen hozzá nyugtatólag, nyújtsa felé a kezét, hogy a ló természetes kíváncsiságából magától meg akarja szagolni. Eztán finoman meg lehet simogatni a nyakát, ha engedi. Nagyon fokozatosan kell vele haladni, és ismét visszanyerni a bizalmát. Ezt persze kicsit nehéz úgy, hogy minden nap i tudja, hány ember "megy át" rajta.

Ha mindenképp ki akarod hozni, akkor kantárral hozd, mert sima kötőfék+vezetőszár kombóval ha kiugrik előre, úgy felrúghat, hogy szó szerint vissza kell varrni a fejed... Viccen kívül, ismerek ilyen esetet, igaz, az "sima" megvadult csődör volt, ráfarolt a lányra és felrúgta a maga patkolt hátsójával. Kantárral nagyobb a kontroll.

2013. febr. 25. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat:) Múltkor is csak álltam ott, vittem neki almát, megetettem, de mikor nem volt nálam étel, akkor visszatért minden a régibe. : (
2013. febr. 25. 22:02
 3/8 anonim ***** válasza:
És az mi a fenére jó, hogy sétálsz vele? Mikor a probléma állításod szerint a boxban van, tehát azt kellene kezelni, méghozz a klasszikus módon, fokozatosan meg kell vele értetni, hogy nem bántja senki, nincs sarokba szorítva stb. Ezt viszont csak tapasztalt embernek szavad csinálnia, mertha valahol, akkor boxban a legkönyebb megalni, beszorít a falhoz, megtapos, ágaskodik egyet meg amit el tudsz képzelni és neked közben alig van mozgástered, nem olyasmi dolog ez, amit élesben célszerű kitanulni...
2013. febr. 25. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Egy iskolaló attól is viselkedhet így, hogy elege van, nem akar dolgozni. (egybevág azzal, hogy lusta) Tudja, hogy ha a boksza felé megy az ember, abból nyergelés, lovaglás lesz már megint. Ha mindenképp csinálni szeretnél vele valamit, nem lesz egyszerű dolgod. Elsőként mindenképp azt javaslom, hogy kantárral sétáltasd (kötőféket kitépheti a kezedből) És lehetőleg bekerített helyen, vagy legalábbis nem autóút mellett. Mindenképp segít, hogy jobban szeressen, ha nem lovagolsz rajta, amennyiben ez lehet a baja, hogy sokat lovagolják. (Kérdezd meg az edződet, hogy lehetséges-e) Sokszor látogasd, csak menj be hozzá, vagy kösd ki valahova, és tisztítgasd, simogasd, hogy rájöjjön, nem rossz dolog a közelséged, vigyél neki almát, lócsokit, stb. (Fontos, hogy semmiképp se vidd túlzásba, mert többet árt, mint használ! Csipkedős, harapdálós, követelőző lehet, ha állandóan falatkával tömik) A bizalmába kell férkőznöd, ha tényleg bántották, és ehhez türelem kell, és sok-sok idő. Mindezek ellenére sajnos vannak olyan lovak, akik nem szeretik a simogatást, az ember közelségét, velük nem tudsz mit csinálni, ha ő ilyen, akkor a legjobban annak örül, ha békén hagyod, esetleg kiviszed legelni... Te ismered, te tudod eldönteni, hogy ő ilyen, vagy tényleg csak fél. :)
2013. febr. 25. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Az eddigi válaszokat nagyon köszönöm :) Az utolsónak írnám, hogy nem az a baja, hogy lovagolják, mert az ezelőtti lovászlegény egy ággal verte a pofáját, tele van sebekkel és szürkehályogot is kapott. :( Azt sem igazán szereti, ha kint csutakolom, az események előtt imádta a simogatást, szeretgetést. Lehetséges, hogy ki kéne kötni két box közé és úgy csutakolni?
2013. febr. 25. 22:20
 6/8 anonim ***** válasza:
Mivel a bokszában áll fent a helyzet, ott kell orvosolni. Mindenképp legyen kezdetben kikötve, és csak ápold le, ha szépen kibírja, kapjon valamit, ha hisztizik, morog, vicsorog, akkor ne. A jutalmát tedd az etetőtálkájába, ha kézből kapja, elszemtelenedhet, csipkelődővé, harapóssá válik, mert a jutalmat úgy veszi, hogy az neki jár a két szép szeméért.
2013. febr. 25. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
A kaja nem teljesen jó megoldás, mert összeköti, hogy ha jössz van nasi és ha nem viszel már csak azért is viselkedhet agresszívan. Lehet egy kis környezetváltozás kéne neki, meg egy biztos ember, akiben megbízhat. Én átköltöztetném az istálló egy másik részébe, mások a fények, a szagok és ügyelnék,hogy csak pozitív dolgok érjék ott.
2013. febr. 25. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Valletta ***** válasza:
100%

Türelemmel, nyugalommal és nagy adag határozottsággal lehet valamit kezdeni egy ilyen lóval. Azt nem tudom, hogy lovasokat is beengednek hozzá a boxba, vagy a személyzet vezeti ki, de én úgy gondolom, hogy - főleg ha kiskorú vagy - nem fogják neked megengedni, hogy egy ilyen lóval kísérletezz, mert az ő lelkükön szárad minden baleset.

Ahogy már írták, vezetgetéssel itt semmire nem fogsz menni, ha a boxban vannak problémák, azt a boxban lehet megoldani. A jutalomfalatot nem tartom jó ötletnek, teljesen felesleges. És a válasz a kérdésedre, hogy mit tehetnél, részemről az, hogy semmit. Nem a te lovad, nem csak te foglalkozol vele, hanem még vagy 20 másik személy, egyedül sajnos nem fogod tudni megváltoztatni a viselkedését.

2013. febr. 25. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!