Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan edzzem a lovat?

Melanie0 kérdése:

Hogyan edzzem a lovat?

Figyelt kérdés
Szegeny para 13 eves, es a telet nem ismeri. Elözö gazdaja nagy ritkan dijlovaglasra hasznalta, meg neha kivitte terepre, de csak ha "szep volt az idö". Azaz a lo telen csak allt a boxban, vagy a fedett gyakorlopalyan dolgozott nagy ritkan. En csak terepezni fogok vele, de nagy dilemmaban vagyok, hogyan kezdjem a lo edzeset, ugyanis izomtanilag szerencsetlen kisse le van epülve. Tippeket, tanacsokat szeretnek kerni lovam fokozatos erösitesere, hogy kesöbb egy kedves, edzett tars lehessen belöle a turak soran. Artani nem szeretnek neki, ezert probalom majd fokozatosan szoktatni. A lo a jövö heten kerül hozzam, elsö sajat lovam. Hozzaertök valaszat elöre is köszönöm!:-)

#izmok felepitese
2013. márc. 12. 18:04
 1/8 anonim válasza:
Minden edzésnek van egy célja, természetesen ésszerű és teljesíthető célokat kell kitűzni és ha az megvan, akkor kell abbahagyni a munkát. Ha ezt félóra lovaglással elérted, akkor fél óra után. Ha másfél óra kell, akkor annyi. A lényeg, hogy mindig minden edzést pozitív élménnyel kell zárni mind a ló, mind a lovas számára. A célt pedig aszerint állítsd magad elé, hogy reálisan mérlegeld, milyen ló van alattad, mik a te vágyaid, ezeket hozd összhangba
2013. márc. 12. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Pivekla ***** válasza:

A fokozatosságon van a hangsúly.

Ha megfigyelted az előző életmódját, akkor ahhoz mérten kell átszoktatni az új környezetbe, tehát ha ezelőtt istállóban volt tartva, napi maximum 1-2 órát járt karámba és azt is csak jó időben akkor nem teheted meg vele hogy azonnal kiteszed az időjárás viszontagságainak, vagy fél-egy napokra kint hagyod.

Minden nap lehet egy kicsit többet kint, de fontos hogy legyen ideje hozzászokni.

A munkát is hasonlóan javasolt elkezdeni. Az első néhány napban én mindenképp békén hagynám, hadd szokja meg az új otthonát, esetleg társait, hadd barátkozzon meg a környezettel, egy ilyen nagy változás minden lónak stresszel jár, egyelőre ne legyen más feladata.

Néhány nap elteltével el lehet lehet kezdeni futószárazni, lehetőleg minél nagyobb körön, arányosan mindkét kézre, nagyon alapos bemelegítéssel, sok sétával a foglalkozás elején és végén is, így elkerülheted hogy izomláza legyen. A hátról való munkát is csak szépen türelmesen, fokozatosan növelni az adagot, mérsékelten kijárni terepre az elején, többet bent dolgozni a lovardában.

Erősítő feladatnak bent lehet cavalettizni, kint pedig ha van domb akkor mászatni, de mint minden mást, ezt is csak fokozatosan, és egyszerre sosem túl sokat vagy túl hosszan!

Bértartásba viszed vagy otthonra? Ha bértartásba, akkor esetleg a kezdetekben kérhetnél segítséget egy hozzáértőtől, sokkal kerekebb véleményt lehet alkotni és javasolni bármit is ha van lehetőség élőben látni a lovat, a lótól függ a haladás mértéke, a fokozatosság milyensége, ezt pedig csak olyan tudja megmondani aki ott van veled.

Sok sikert kívánok neked, mint újdonsült lótulajdonosnak! :)

2013. márc. 12. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Állni hagyni a legrosszabb, első naptól legyen munkában, első egy-két nap munka előtt kicsit megfutózni, terepre egyedül elsőre ne menj ki vele, mert gond lesz/lehet.

Időnként, ha van elég hely, állj meg terepen vele, és iskolázzatok kicsit, mert ez nem elhagyható, akkor se, ha egyesek szerint hót felesleges idomítani a lovat, felülsz és had menjen. Nyilván nem magasiskolára kell tanítani a szántóföld közepén, de állítás, hajlítás, fél-, és teljes felvételek, kis tolódás kell, terepen is jól jön.

A fokozatosság is fontos, nyáron már kint lehet végig, hozzá fog szokni a télhez is magától, ha beköszönt, de most hipp-hopp tényleg nem vághatod ki karámba/legelőre átmenet nélkül, mert még nincs olyan jó idő, főleg, ha esetleg nyírva van.

Én először csak rövidebb terepekre járnék vele, csapatban (mivel ez egy új terület számára, új emberrel, minden ismeretlen, könnyen megugorhat, megvadulhat alattad az első egy-két napon, és nem szerencsés, ha egy esésnél nincs ott senki).

2013. márc. 12. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Valletta ***** válasza:
Az első napokban legyen sokat karámban, szokja meg a helyét, majd előveheted egy kis futószáras munkára, fél óra bőven elég. A cél a ló elengedettsége, előre-lefelé nyúlása, a hát feladása. Sok átmenet, fokozás. Kézen is dolgozhatsz vele, nagyon hasznos. Eleinte én hanyagolnám a terepet, hiszen nem ismered még a lovat és ő sem téged, össze kell csiszolódni, meg kell ismerni egymást. Vedd elő a kiképzési skálát és dolgozz rajta, elvileg viszonylag képzett lovad van, fel tudod majd mérni, hogy hol vannak hiányosságok, azokon tudsz majd dolgozni és ha már kellően átengedő a lovad, tudsz kimenni vele terepre. Az izmokat a legjobban a helyesen végzett idomítás erősíti, ezt akkor se felejtsd el, ha terepfüggő vagy. Ott is tudsz egy nagykörön dolgozni a lovaddal egy kicsit, minden alkalommal.
2013. márc. 12. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a valaszaitokat!:)

Igen, en is igy gondolom ahogyan ti is irtatok, hogy az elsö par napban hagyom hadd szokja az uj környezetet, a többi, szamara idegen lovat, es persze engem is. Minden idegen lesz neki, hirtelen tul sok valtozas. Elöször is a leki nyugalma a fontos aztan jöhet a munka. Ez tiszta:).

Igen, bertartasban lesz, autoval kb 10 percre tölem. Alapjaban veve ezen a helyen a többi lo sincs meg egyenlöre legelöre kiteve, es nekem sem lenne az eszemben most meg. Majd következö evben mar szepen felkeszül a telre termeszetes modon, ahogy a többi lo is teszi.

Egyik lotulajdonos baratom ajanlotta, hogy kezdjem legelöször a setaltatassal. Hogy lasson engem a lo, erezze, hogy vele vagyok, megbizhat bennem. Ne egyböl felüljön az ember es onnan dirigaljon. Szerintetek?

Persze, nyilvan amikor mar nalam lesz a lo, szakertövel is megbeszelem szemelyesen, olyannal, aki latja a lovat es merlegel, mi a legjobb neki , de az meg egy het, ezert is irtam ki a kerdesemet. Nagyon izgatott vagyok mar, gondolom Ti lovasok ezt nagyon is megertitek:D:D

2013. márc. 12. 19:59
 6/8 anonim ***** válasza:

Szerintem jobb minél előbb felülni és mozgatni, bokszban hagyni állni semmiképp se, mert egyrészt felszívja magát hosszútávon, másrészt fenyegethet az ünnepi betegség is...

Minimum futószárazd le az első napon, másnap már vígan ülhetsz fel rá - ha megfelelően kommunikálsz vele, megfelelő kérdést teszel fel úgymond, megfelelő választ fog adni. Mivel díjlovagolták, elvileg finom segítségekre is pontos és megfelelő válaszokat kell adnia, szépen kell dolgoznia - ez nem ember, hanem segítség függő dolog.

Terepre persze, hogy ne menj ki egyedül, első napokban meg főleg ne, és mindenképp idomíts is időnként, különben terepen is durva gondok adódhatnak...

2013. márc. 12. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Valletta ***** válasza:

Abszolút megértelek és irigyellek! :)


A kézen való munka tényleg nagyon hasznos. Nyugodtan csinálhatsz mindent a lóval, amit nyeregből is csinálnál. A szárakat a nyakába teszed, egy hosszú pálcával ellépteted oldalra, az eleje körül, körön a válla belül, állítod a nyakát, rövid futószáron is ugyan úgy, sok lépés-ügetés-lépés, állj-ügetés, állj-vágta, hátraléptetés, stb, stb.

Linkelek neked egy videót, amin bár egy magas szinten képzett ló látható, de nagyon sokat segíthet abban, hogy egy kis inspirációt szerezz a kézen való munkához. A videó második felében már elég komoly dolgokat csinálnak, de az elejének nagy hasznát veheted: http://www.youtube.com/watch?v=CDcfvykfvig

2013. márc. 12. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a videot Valetta, valoban jo:):)
2013. márc. 12. 20:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!