Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miből lehet megállapítani, ha...

Miből lehet megállapítani, ha egy ló az elejére van esve, vagy ha ferde?

Figyelt kérdés
2013. márc. 16. 11:37
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Elejére van esve: a hátsó lábak nem aktívak, a mellsőkön hordoz több sújt, és mélyen-előre megy, a feje lent van, és szét van nyúlva.

Ferde: egyenesen is meg van hajlítva

(bocsi, sietnem kell, nem tudom bővebben kifejteni :P)

2013. márc. 16. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Amit a laikus is észrevehet ezekben az esetekben (persze ha felhívják rá a figyelmét):

Az elejére esett ló a hátuljával nem lép az elsők patanyomába, több patanyommal is mögötte maradhat. Persze van sok más, csak ezt kezdőként is észre tudod venni.

A ferde lovat ha hátulról megnézed, nem két sor nyomon megy, hanem három, akár négy egyenesre esnek a nyomai, mert a hátsó lábak nem az elsők nyomába lépnek, kitérnek.

2013. márc. 16. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Valletta ***** válasza:

Akkor is lehet az elejére esve a ló, ha fel van igazítva. Jó példa erre amit manapság a díjlovaglásban piaffe néven művelnek. Kerestem két szemléletes példát. Az elsőn a ló fara lesüllyed, a súly nagyobb részét a hátulsó lábak viselik, aktívak, a konc hajlított, a tarkó a legmagasabb pont, a ló feje a függőleges előtt van, a földön lévő mellső lába talajjal bezárt szöge merőleges: [link]

A másikon szép vonalak is vannak. :)

A far nem süllyed le, a hátsó lábak inaktívak, a talajon lévő mellső láb a súlypont felé lép, hogy egyensúlyban tartsa az elején lévő lovat: [link]

Ez aztán végképp a piaffe megcsúfolása a legeredményesebb díjlótól (pontosabban a lovasától): [link]


A ferdeséget a földről legjobban úgy látod, hogy a ló hátsó patanyomai nem az elsők mögé lépnek, hanem oldalra (többnyire jobb oldalra). Lovasként úgy érzed, hogy a jobbra ferde ló a bal oldalra feszes, nehezebben hajlik, a bal száron többet fog, a bal vállára dől, bal kézen a kört kisebbíti, jobb kézen nagyobbítja, mindennek hatására a bal elejét túlterheli és idejekorán elhasználódik. Ezen a rajzon egyensúlyi és ferdeségi hibákat látsz a felső sorban: [link]

2013. márc. 16. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! :)

(A Totilast ábrázoló kép borzalmasan elszomorító...)

2013. márc. 16. 20:24
 5/11 anonim ***** válasza:

Akkor erre ne is mondjunk semmit...:

[link]

Tudom, nem ide tartozik, de felháborítónak érzem, hogy még a bokszban is ezzel b***ogatják a szerencsétlen lovat, ahol elvileg ki kéne hevernie a napi 1,5-2 órás "szügynyaldosás" fáradalmait... Tisztelet a kivételnek!

2013. márc. 16. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Valletta ***** válasza:
Hát igen. És biztos vagyok benne, hogy ezen a fotón azok is felháborodnának, akik állandó jelleggel ilyen pozícióban lovagolják a lovukat, mindenki nagy megelégedésére (kivéve a lovat). Érdemes megnézni néhány videót nemzetközi versenyek melegítőpályáiról...
2013. márc. 16. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Sajnos ezzel én is találkoztam már, nincsenek rá szavak...

Hihetetlen, hogy mennyire elfajult mára a lovassport. Sajnos nem is látok túl sok reményt arra, hogy ez helyrejöjjön.

2013. márc. 16. 21:05
 8/11 Valletta ***** válasza:

Nem is fog, amíg a bírók ezt díjazzák, miközben olyan lovasokra hivatkoznak az Irányelvekben, mint La Guériniére: [link]


Én abszolút díjlovaglás fan voltam, Totilastól is el voltam ájulva, biztos voltam benne, hogy ezt akarom csinálni, aztán mélyebbre ástam és most már teljesen más véleményen vagyok.

2013. márc. 16. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Hát igen... és amíg ezt a "képzttséget" sokkal kevesebb idő alatt el lehet érni, mint a klasszikus képzésnek megfelelőt, és a lovastársadalom ezen részének a pénz(=idő) kétségtelenül fontosabb, mint a ló egészsége, a bírók ezt fogják díjazni, mert mindenkinek ez az érdeke. El sem tudom képzelni, hogy mekkora felháborodást és tömeghisztériát váltana ki, ha valamiféle szabályozással az egész díjlovaglás visszafelé indulna a klasszikus alapelvekhez, vagy ha egy közismert és rosszul lovagolt lovat legyőzne egy helyesen lovagolt. Sajnos ilyen már talán nincs is rangosabb versenyeken, nem éri meg... Ha pedig véletlenül van, aki felszólal ez ellen, azt le fogják hurrogni.
2013. márc. 16. 21:25
 10/11 Valletta ***** válasza:

Mivel a díjlovaglás a képzettséget kellene, hogy elismerje, nem pedig a lovak született adottságait, így a kisebb mozgású, de helyesebben képzett lovak kellene, hogy nyerjenek, és nem pedig az égbe kalimpáló, hátul kimaradó csodalovak, amikkel önmagukban persze nincsen baj, csak a helytelen (még a szabályzatnak is ellentmondó) lovaglás pontozásával, vagyis a szövetség sokszor bort iszik és vizet prédikál (és akkor még szépen mondtam).


Egyébként van, aki azt mondja, hogy az egész mögött a modern sportlótenyésztők állnak, mert a lovaik nélkül ma már nem lehet pénzdíjat nyerni, nem is helyezik a szerényebb adottságokkal rendelkező lovakat, korrekt végrehajtás ide vagy oda.


Ha érdekel ez a téma, Philippe Karl részletesen ír róla, tulajdonképpen az egész könyv a FEI által leírtak és a valóság szembeállítása.

2013. márc. 16. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!