Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Nyírrothadást hogyan lehet...

Nyírrothadást hogyan lehet megelőzni?

Figyelt kérdés

Van e valami ápoló szer amivel akár meg lehet előzni, elővigyázatosságból használni, mit lehet tenni annak érdekében, hogy ne alakuljon ki ebben a sáros, nyirkos időben?


Hippo sol spray-ről olvastam nyírrothadás kezelésére, illetve írták is, hogy megelőzésre is alkalmas. Viszont nagyon szárít, és nem tudom, hogy lehetne-e használni megelőzésre. A használati utasításban azt írják, hogy alaposan legyen megtisztítva a pata, és úgy ráfújva a spray-t a nyír részre. Egy "oktató videó"-szerűségben viszont csak egyszerűen kikaparták a sarat a patából, de nem mosták ki semmivel sem, hanem a még enyhén saras patába belefújták a spray-t.


Mi lenne a helyes eljárás, használ-e valaki ilyesmit megelőzésre, vagy esetleg tudtok e valami más tanácsot adni? A válaszokat előre is köszönöm!


2013. márc. 18. 19:02
1 2
 1/16 Valletta ***** válasza:
0%

Ha az alom tiszta és száraz, a pata pedig nem sérült, akkor nincs veszélyben a ló akkor sem, ha a karám talaja sáros, tehát véleményem szerint nem szükséges annál több megelőzés, mint a pata ellenőrzése és kitisztítása munka, illetve karámozás előtt és után.

Szerintem - bár még nem használtam - a hippo solt tiszta patára kellene fújni.

2013. márc. 18. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm a válaszodat. Ahol a lovak vannak, a boxok talaja döngölt agyag. Nem minden nap van kitrágyázva, nem tudom pontosan, hogy hány naponta, de nem minden nap. Most legutóbb mikor friss szalma lett berakva és láttam, az nyirkos volt, mivel kintről hozták be, havas volt és nedves. Másnap mikor kint voltam akkor már szinte nem is látszott, hogy előző nap friss alom lett berakva, mert telekakálták, meg letaposták, kiették maguk alól. Ilyen helyzetben nagyobb az esély, hogy ez kialakulhat, vagy ennyire nem kell aggódni?
2013. márc. 18. 21:16
 3/16 anonim ***** válasza:

Szia!

Sajnos ilyen időben és az általad leírt körülmények között könnyebben kialakul.

Valletta nem értek veled egyet, az én lovam is hajlamos erre, pedig minden nap ki van almolva, vödörből van itatva mert kipancsolja a vizét, és beton a box alja. Sok időt tölt a karámban, és emiatt berohad neki a patája.

Sajnos nem tudom hogy megelőzésképpen mit lehet csinálni, én sbc-vel szoktam kezelni neki ha látom hogy rossz. Mostanában nem kellett egy csomó ideje, de volt hogy hetente kétszer meg kellett csinálnom. Emellett ha jön a kovács mindig megkérem hogy vágja ki neki és akkor kevésbé tud berohadni. De ez csak akkor működik ha kb kétszer olyan gyakran megnézi a kovács mint ahányszor patkolod, nálunk szerencsére elég gyakran ott van, mert nem minden lovat egyszerre patkol.

2013. márc. 18. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 Valletta ***** válasza:
Akkor a ridegtartásban, egész ősszel, tavasszal és néha télen is sárban álló lovak miért nem kapnak mind nyírrothadást? Mert én úgy tudom, hogy a trágyában és a vizeletben lévő baktériumok miatt alakul ki. Mindenesetre ha nem száraz az alom, akkor valóban jó lenne megelőzésképpen választani egyet a fertőtlenítő és szárító hatású készítmények közül és azzal kezelni a lovat.
2013. márc. 18. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Valletta nem mindegyik ló hajlamos rá. Van amelyiknek rossz a patája és azoknál ez az idő nagyon gyorsan előhozza ezt a problémát. Az én lovam is egész nap karámban van, most a sárban is, mégse rohad be a patája.
2013. márc. 18. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
Itt azt írják, hogy sártól nem alakulhat ki, csak a nem megfelelően karbantartott istállóban: [link]
2013. márc. 19. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Nos, márpedig nálunk rendesen vannak almolva a lovak, mégis rohad a patája. Érdekes hogy mindig ilyen időben rohad be neki.
2013. márc. 19. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Sziasztok! Vallettának tényleg nincs igaza, a sártól nem alakulhat ki. Én sokszor találkoztam már sajnos nyírrohadással és nem volt köze a sárhoz. De az okáról felesleges is beszélni, hiába van mindennap trágyázva kétszer is a lovam, mégis mindig belelép a trágyájába, így mindennap kiszedem neki. A lényeg, hogy amikor van rá módod, akkor szedd ki a patáját rendesen takarítsd ki neki. És mindig kitakarított patával vidd el lovagolni is, karámozni is, hogy szellőzzön neki. Én viszont tudok erre egy csodaszert. Alamycin aerosol A.U.V.

Ez nem egy drága spray. Szerintem semmi mással ne próbálkozz. Használtam olyan lovon is, akinek tényleg durva volt, maximum 2-3x kellett neki befújni. Ha teheted, akkor tartsd boxban addig a pár napig, amíg kezeled. És a kovácsnak is szólj erről, hogy a rohadt részt vágja ki minél jobban. De ezt a spray-t szerezd be, nekem mindig van itthon, sokáig eláll. Majd írj, hogy gyógyul-e neki.

B.

2013. márc. 19. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Szerintem felesleges minden nap drága cuccokkal fújkálni, nehogy baj legyen... Jól karban kell tartani a lábát, és megfelelő körülmények közt nem lesz baja. Enyémnek sincs, pedig nincs minden nap almozva sajnos, stb...


Annak meg, aki beton (!) talapzatú bokszban tartja a lovát, csak gratulálni tudok, beton keménységű talajon NEM tartunk lovat, mert inkább álljon a sár közepén, minthogy tönkrevágja a lábait... És itt nem megoldás, hogy de csak napi 5-6 órát áll itt.

2013. márc. 19. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Kedves utolsó, gratulálok a szakértelmedhez. Természetesen nem a betonon áll a ló, van alatta szalma/forgács rendesen. Nézz már körül hogy hány istállóban van beton. Persze nagyon jó a facölöpös, egyszer egy versenyen a lovam kapart (egyébként nem kaparós, soha sehol nem fordult vele elő azt kivéve) és kikaparta a facölöpökig egy éjjel alatt, reggel életveszély volt kihozni. A gumis is nagyon fenomenális, szerinted mennyibe kerül? Neked bizonyára luxus lovardában van a lovad, amit a saját pénzedből építettél, ettől függetlenül nem kell lesz*rozni.
2013. márc. 19. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!