Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit szólsz az istálló tervünkhöz?

Mit szólsz az istálló tervünkhöz?

Figyelt kérdés

Nyáron építünk egy amolyan családi istállót a bátyámmal a közös birtokunkon.


Ez lenne az első vázlat:

[link]


Preferáljuk a természetes alapanyagokat.

Az istálló valószínűleg rönkfából épülne. A lovak helyének talaja döngölt tőzeg lenne. Ami 30 centi vastag. Alatta geotextil az alatt pedig 30 centi sóder. A kiszolgáló helységek padlója pedig élére állított bontott kisméretű tégla lenne. Habarcsba rögzítve, beton alapon.

A rajz alapján ball, jobbra és felfele lenne a karám. Ennek kerítése akácból készülne. Talaja pedig körülbelül 30-40 centi vastag homok lenne. A karám méretét még pontosan nem döntöttük el, de körülbelül úgy 300 m2 lenne. Ami egy 5 ha-os bekerített legelőhöz csatlakozna.


Mit szóltok az istálló elrendezéséhez? Hol és mit változtatnátok rajta? Méretek rendben vannak? (a rajz méretarányos)

Valamint a felhasznált anyagokkal kapcsolatban van valami vélemény?



2013. márc. 29. 10:49
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
75%

K*va jóóó!!!

Szívesen megnézném majd, ha kész lesz!!!! :D

Tényleg komolyan mondom!!

2013. márc. 29. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Pivekla ***** válasza:
83%

Ilyen istálló alaprajzot még nem elemeztem, de sok sikert nektek a kivitelezésben, minél részletesebben kidolgozzátok, annál kevesebb meglepetés érhet benneteket! :)

Mielőtt véleményt mondok, néhány kérdésem lenne az esetleges félreértések elkerülése végett.

Az "előtető" az micsoda? Én még ilyenről soha nem hallottam, sem lovas szakmában sem máshol.

Valamint ahova csak annyi van írva, hogy '149m2 döngölt tőzeg padló', az tulajdonképpen melyik helyiséget takarja?

Az elkülönítő boksz nagyon hasznos, ezt nagyon értékelem hogy erre is gondoltatok, ráadásul ha jól látom külön kis kifutóval, ez így abszolút korrekt egy sérült vagy frissen megellett lónak.

A mosóboksznak szerintem teljesen fölösleges egy külső bejárat, miért nem nyílhat mindjárt az istállóból?

A nyergesnek pedig fölösleges 20m2, az hatalmas, egy apró kis szobában (egy bokszni tér) bőven elfér minden.

A leendő karám helyének jelenleg milyen a talaja? Füves?

2013. márc. 29. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Sziasztok!


Első!

Örülök, hogy tetszik:) Ha nem felejtem el majd rakok be ide képet ha kész lesz:) Bár az még hónapok kérdése:)


Második!

Köszönjük!


Előtető: egy egyszerű tető oldalfalak nélkül. Ide betudnak húzódni a lovak az eső vagy a napsütés elöl. Illetve némiképpen szélfogóként is funkcionál az ott lévő bejáratok miatt.

Írd be Google képkeresőbe, hogy "előtető". biztos eltudod onnantól kezdve képzelni, hogy miről lesz itt szó.


A 149 négyzetméteres helység lesz maguknak a lovaknak a helyük. A fekvőhelyük. Egy nagy nyitott tér. Az a két kis "nyúlvány" belül pedig kis térelválasztó és szélfogó falként funkciónál.


Mindenképpen szeretnénk elkülönítőt. Úgy ahogy mondod a esetleges beteg/sérült és az új lovak elkülönítésére. Igen jól látod, hogy lesz hozzá külön karán ami közvetlen a "nagy" karámból lesz elkerítve. Így az új lovak könnyebben és biztonságosabban összeszokhatnak a többiekkel. Valamint ez funkcionálna elletőként is.


A mosóbox azért nyílik a karámra mert úgy gondoljuk, hogy onnan egyszerűbb a lovakat bevezetni. Úgy ez egy nyitott istálló nem boxos. Itt a lovak nincsenek egy meghatározott helyen (boxban), hanem össze-vissza amerre a kedvük tartja. Az ilyen istálokban pedig javarészt úgyis a karámban tartózkodnak, csak estére húzódnak be. Így célszerűbbek láttuk, hogyha eleve kintről nyílik hamár a lovat úgyis többnyire onnan kell behozni.


Talán a nyerges egy kicsit tényleg nagy lett. Bár nem csak a lószerszámokat tartanánk ott, hanem az istállóhoz szükséges kéziszerszámokat is meg egyéb dolgokat. Ennek ellenére is lehetne egy kicsit talán kisebbre venni. Leginkább valahogy a takarmányos javára kellene. Én azt tartom kicsinek:)


A karám helye jelenleg füves.

2013. márc. 29. 22:21
 4/14 Pivekla ***** válasza:
64%

Értem, így már minden világos. Nem mindennapos istállómegoldás de nekem nagyon szimpatikus. :-)

Nem tudom, hogy gondoltatok-e rá, annyit tudnék javasolni, hogy önitatóból, vagy vájúból is tegyetek be többet, hogy biztosan minden ló számára kényelmesen elérhető legyen a víz.

A karám helyére pedig szerintem ne szórjatok le homokot, a fű a lehető legjobb természetes talaj, elnyeli a vizet, ha esős vagy havas idő lesz akkor a homokos karám majd használhatatlanná válik, mocsaras lesz, sajnos az utóbbi időben mi is ezzel küzdünk, a legelőink pedig meglepően jó állapotban vannak, pedig 20 centi hó olvadt el rajtuk a napokban és még eső is esett rájuk.

Mondjuk idővel a füves karámból magától is homokos lesz, kikopik a fű, tehát tényleg teljesen fölöslegesnek tartom, hogy időt, energiát, pénzt fordítsatok rá.

2013. márc. 30. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Szerintem a homok a legjobb karám talaj.

Ha nagy szemcsés homokkal van a karám feltöltve akkor azon nem képződik sár, az nem mocsarasodik el! (Sőt pont hogy locsolni kell száraz időben a homokos talajt, hogy ne vigye a szél.) Épp ez az egyik előnye a füves talajjal szemben. Amit pillanatok alatt kifognak taposni és aztán egy nagy eső után sártenger lesz belőle. Nagy szemcsés homoknál ilyen nincs. Télen pedig a föld megvagy és beton kemény lesz. A göröngyös, kemény, fagyott föld pedig nagyon nem megfelelő talaj a lovak számára. A homok viszont fagyott állapotban jóval könnyebben porlad a földnél. Száraz időben is a föld jóval tömörebb, keményebb. A homok lazább szerkezetű és ezért kellemesebb járó felület a lovaknak.

2013. márc. 30. 17:25
 6/14 anonim ***** válasza:
A homok jó, de előttem leírtad, úgyhogy nem részletezem. Ha már rendeltek homokot, és lovakat tartotok, nem szeretnétek egy kis lovaglópályát is? Az istállótípus amit csinálni fogtok létezik, futóistállónak hívják. Télen javaslom, hogy a bejáratra szerezzetek egy thermo-függönyt (néhány boltban a hűtőpult előtt van, de kutyaházakon is szokott lenni) Sajnos ezt nem tudom, hol lehet venni, csináltatni, csak sok helyen láttam, és nagyon jó ötlet. Nem hátrány, ha az istálló kapuja akkora, hogy egy kistraktor/autó utánfutóval be tud menni. (Trágyázáskor elég hasznos, ekkora istállónál már nehéz ügy a talicskázás) Karámok lehetnek homokosak, az jó ötlet, de jó lehet a lovaknak egy nagy, füves legelő. Ide nem kell fa kerítés, elég egy duplasoros villanypásztor is, ha nincs póni, meg csikó, akkor szimpla sor is elég, amíg van fű, nem nagyon szöknek. Az istálló nagyon tetszik amúgy, ha elkészült, örömmel vennék pár képet, örülnék, ha itthon is tudnék ilyet csinálni... Sajnos a mieinknek be kell, hogy érjék egy beállóval. Viszont nagyon drukkolok, hogy jól sikerüljön, más ötletem nincs :)
2013. márc. 30. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Jaj, előző vagyok, most látom, hogy 5ha bekerített legelőt írtál. Akkor nem szóltam semmit! :)
2013. márc. 30. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Szia!


Lovaglópályát nem szeretnénk. Minket leginkább a hátas "kiránduló" lovaglás köt le.

Elég szép környéken lakunk. Rengeteg hatalmas erdő, dimbes-dombos tájak. Szép erdei utakon lehet lovagolni. Díjugratás, fogathajtás és a hasonlók nem igazán kötnek le minket. Így túl sok értelme sem lenne egy ilyen pályának nálunk. Üzletszerűen pedig nem szeretnénk a dologgal foglalkozni. Kizárólag hobbi.

Majd még egy 18-20 m-es körkarámot szeretnénk építeni. Csak az lesz az utolsó lépés. Nem csak lovaink vannak hanem más állataink is. Nekik is helyet kell csinálni. Utána jön a körkarám. Talán az már csak jövőre.


A thermo függöny nagyon jó ötlet!:) Szerintem biztos használni fogjuk.


Az istálló és a karám bejáratai is akkorák lesznek, hogy géppel is beférjünk. Van egy pici nyitott fülkés homlokrakodós John Deere traktorunk. Azzal bekell férni:)


Az 5ha-os bekerített legelő már megvan. Így vettük már a területet. Pár helyen javítani kell a kerítést, de szerencsére elég jó állapotú.

2013. márc. 31. 14:51
 9/14 anonim ***** válasza:
Nekem agyon tetszik sok szerencset!Majd egy kep erdekelne ha kesz! :)
2013. ápr. 2. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Tényleg jó ötlet, sok szerencsét hozzá :)
2013. ápr. 8. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!