Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogy lehetne leszoktatni az...

Hogy lehetne leszoktatni az ágaskodásról?

Figyelt kérdés
Egy hónapja került hozzánk egy 8 éves ló. Ahol eddig lakott, ott is született, ott lovagolták be, szakszerűen, mert amikor ki lett próbálva tökéletesen végrehajtott minden utasítást. Aztán elhoztuk. Itt van már egy hónapja, de minden egyes nyeregbe ülésnél felágaskodik. Most annyira durván csinálta, hogy egy hajszálon múlott, hogy ne essen hanyadt! Általában kétszer háromszor megcsinálja ezt, hogy felágaskodik mikor valaki fel akar rá szállni, aztán talán harmadszor-negyedszer már hagyja. Az se használt, hogy közben almát tömünk a szájába, hogy elvonjuk a figyelmét, amin a kengyelbe rakja valaki a lábát, és egy pici súlyt érez, azonnal ágaskodik. Aztán ha már felkerült valaki a hátára, onnan már megy szépen, de ezt egyszerűen nem tudjuk miért csinálta. Előző helyén nem csinálta ezt. Meg ott kipróbáltuk, és érdekes, ott nem ágaskodott fel. Nem értjük, és nem tudjuk, hogy miért tiltakozik ennyire, és hogy mit lehetne csinálni, hogy ez ne történjen meg. Egyébként egy nagyon akaratos és hisztis ló. Minden ellen tiltakozik. De amikor már elkezdődik a munka, félidőtől (lovardai óra felétől, terep felétől) már dolgozik szépen, csak addig csinálja a fesztivált. Szerintetek mit lehetne csinálni?
2013. ápr. 7. 15:14
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

nehéz szitu, mert ugye ha bünteted (mert ugye ágaskodásnál előre kell hajtani, tehát mondjuk egy pálcával kicsit meghusogtatod) akkor rossz élménnyel fogja összekötni a felszállást. ha viszont ráhagyod, az se jó!


én azt csinálnám, hogy 2 hétig csak fel-le szállnék. de tényleg. ezek szerint nem szoktatok leesni, tehát nem olyan vészes a helyzet. fel-le fél-egy órán át. persze közben lehet vele dolgozni, de terepen is, pályán is, 5-10 percenként leszállnék, és vissza. szokja. és ha nem ágaskodik, akkor dicsérni, dicsérni.


én ezt csinálnám.

2013. ápr. 7. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Ha érzed, hogy ágaskodna, adj szárat, mert ha beletépsz a szájába, magadra ránthatod.


Én nem szaroznék, hogy csak fel-le szállnék, mert ha az eddigi helyén nem csinálta, akkor csak rád próbált, lovas-e, vagy lekvár, és te azt mondtad, lekvár. Csapj rá párat a seggére, hajts előre. Ne hagyd rá, mert a dolog simán tovább burjánzhat, el kell dönteni, ki a főnök.

Az elején tehetsz rá egy martingált, ha valaki tud kölcsönadni, úgy is jó, mert valószínűleg pár hét alatt elhagyható lesz.

2013. ápr. 7. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, de nem munka közben csinálja, hanem akkor, amikor valaki fel akar rá szállni! Még állás közben. Amint súly nehezedik az oldalára, csak elrugaszkodunk a földről, hogy felszálljunk, azonnal ágaskodik! Munka aztán ha sikerül rá felszállni, utána már nem csinálja.
2013. ápr. 7. 22:53
 4/13 anonim ***** válasza:
Próbáltatok esetleg másik oldalról felszállni? Akkor is csinálja? Ez utalhat rá, hogy rossz élménye van, fél, rosszindulat, stb-stb...
2013. ápr. 7. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Első válaszolónak, köszönöm a tanácsot, megpróbáljuk majd, hogy többször fel le szállunk. Egyszerűen elképzelésünk sincs, hogy miért csinálhatja. Akkor is ezt csinálja, ha könnyű súlyú lovas akar rá felszállni. Így még nem estünk le róla, mert fel sem tudtunk ilyenkor szállni, mert odáig sem tudunk eljutni ilyenkor, hogy felhúzzuk magunkat a nyeregbe, már ágaskodik, mikor a kengyelbe kerül a lábunk, és elrugaszkodunk.


Második válaszoló, neked is köszi azért, bár munka közben nem csinálja szerencsére, csak a felszálláskor!

2013. ápr. 7. 23:02
 6/13 A kérdező kommentje:
Nem próbáltunk a másik oldalról felszállni...Onnan is lehet? Hát, szerintem neki mindegy lenne, csak azért nem érti senki, mert az előző helyén olyan volt mint a kisangyal...állítólag...
2013. ápr. 7. 23:03
 7/13 anonim ***** válasza:

Hivatalosan nem lehet, de több olyan lovat ismerek, akiket komolyan bántalmaztak, és meg sem lehet őket közelíteni balról, mert pánikreakciót adnak, harapnak, rúgnak, ha van terük, menekülnek. Jobbról lehet őket szerszámozni, kantározni, felszállni, és semmi gond, kisangyal mindkét ló, akit személyesen ismerem, illetve van egy harmadik, őt csak hallomásból, hasonló a gond, nála fokozatosan elérték, hogy már mindkét oldalról lehet csinálni mindent. Megpróbálni érdemes lehet.


Egyébként valaki akkor addig fogja meg a lovat elől, talán így is megpróbálnék egy-két pofont adni neki a nyakára, de előbb tudni kéne, hogy ellenkezés, félelem, hiszti, rögzült rossz szokás, esetleg fáj a háta, és nehezen bírja a féloldalas terhelést, vagy mi a kiváltó ok.

2013. ápr. 7. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm! Mindig fogni szokta valaki, volt, hogy ketten fogták, de még így is. Oktatóm szerint hisztizik csak. De minden miatt, a nyergeléstől kezdve a futószárazáson át mindentől! Futószáron is csinálja a fesztivált. Futószárazás közben szokott még felágaskodni, mert nem nagyon akar jobb kézre menni, csak balra. Ilyenkor lestoppol és ágaskodik. Aztán nyergelésnél a heveder becsatolását utálja de nagyon, már akkor dobbant, kapar, mikor átnyúl valaki a hasa alatt a hevederért. Beszéltünk az előző tulajával (aki ismerős, nem kupec), és értetlenül áll a dolgok előtt, mert míg nála volt a ló, nem voltak vele ilyenfajta gondok. Annyit mondott, hogy hát akaratosnak akaratos volt ott is, de ilyeneket nem csinált...Mondjuk nem tudom mennyire számít, de jól be van lovagolva, viszont az utóbbi egy-két évben, csak elvétve ültek rá az előző gazdái. Lehet, hogy emiatt...?
2013. ápr. 7. 23:31
 9/13 anonim ***** válasza:

Ha csak ritkásan dolgozott, az komoly gond, igen, mert vissza kell vezetni ismét a munkába.

Ha be akar fordulni középre, vagy ágaskodni jobb kézen futószáron, ostorral hajts hozzá, és ne hagyd rá! Ha kell, egyszer húzd végig rajta az ostort, valószínűleg többször nem fog kelleni.

Futószáron a kezedben a szár a szársegítség, az ostor a csizma. Ha ki akarod küldeni a kör szélére, a vállát célzod, ha hozzáhajtani, mögé tartod, fokozásnál kicsit mögé-felfele. Ha látod rajta, hogy gondolkodik, kitartó szár, és hozzáhajtó "csizma". Elsőre ne engedd ki teljes körre, csak szép fokozatosan - ahogy kezd ellazulni, úgy.

A futószárat úgy csatold fel, hogy átveszed a belső zablakarikán, majd a pofaszíj alatt, másik oldalon is a pofaszíj alatt, és végül a külső karikába csatolod. Kézváltásnál csere. Így fog megfelelően hatni. Kikötőszár nem kell, egy kapicán esetleg.

Ha csak tele van, vagy jókedvű, előfordulhat, hogy bakol, kirúg hátra, ágaskodik, ugrál, vágtat, ez természetes - a hiszti viszont nem kívánatos.


A hevederes dolgot esetleg úgy próbáld meg orvosolni, hogy először csak alig csatolod be, épp, hogy be legyen, majd fokozatosan húzol - a legutolsó húzás felülés után,az ügető szakasz kezdése előtt, az az előtti rögtön felülés után van (valaki tartson ellent).

Néha vezesd ki, és alaposan vakarászd át, a hasát is, vakaró, szőrkefe, gyökérkefe esetleg, majd vezetőszáron vidd el picit legelni, esetleg közben is megsimizheted az oldalát, finoman a hasát, hogy jó érzéssel kösse össze a dolgot.


Az ágaskodás egyébként szerintem annak szól akkor, hogy újra munkába vettétek. Ismerek lovat, ami végigdolgozza a félévet, aztán jó 3 hónapig ménesben van, embert se lát - ő 1-8 nap alatt áll vissza a munkába, de ezt tényleg hosszú munka előzte meg, a lónak biztos, felépített tudása volt, edzettségi szintje, stb. Nyilván első nap futószár, utána lehet felülni.

Én nem hagynám rá a dolgot, mert magától nem biztos, hogy leáll vele: akár a későbbiekben lehet rögzült rossz tulajdonság is!

Ágaskodót, feszítőt nem tennék rá ettől még, mondjuk, de az biztos, hogy egyszer tört, vékony zablát használnék az elején (csikó, olív).

2013. ápr. 8. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Az én lovam is ezt csinálta, annyi külömbséggel, hogy mikor ráültél, és mondjuk nem indulhatott el egyből, akkor felállt két lábra.

Tudom, hogy nem baráti, de amint földre ért, én elvertem (természetesen rajta ülve) pálcával, de nem engedtem előre menni közben. Utána iszonyatosan megsértődött, és később megpróbált földre rakni, de kiültem, és ez segített.

Ezt az egészet megcsináltuk kétszer, az óta semmi baja, és szépen várja, míg felszáll rá valaki, vagy esetleg elindul, de nem ágaskodik.

Nálunk az az, amit semmilyen szinten nem tolerálok, mert balesetveszélyes. Szóval nálunk megtorlás jön a fent említett módon.

2013. ápr. 8. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!