Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Tényleg nem szabad inni a...

Tényleg nem szabad inni a lónak a terep lovaglás után?

Figyelt kérdés
Amikor az edzőmmel hazaérünk terepről mindig ki kell önteni a lovak vizét, és 1 óráig várni, csak utána lehet nekik adni. Még most is ebben a nagy melegben...szegényeket annyira sajnálom. Viszont sok helyen láttam már, hogy a lovaglás közben, vagy közvetlenül a hazaérkezéskor itattak. Szóval akkor szabad inniuk? (az edzőm említette, hogy miért, szóval nem kell oktatni, csak a kérdésre válaszolni)

#whgw
2013. máj. 3. 22:22
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Ezt nekem is mindig elmondják és másoktól is hallottam, hogy szigorúan tilos a lovat (sőt, igazából bármilyen állatot) sok, megterhelő mozgás után itatni.
2013. máj. 3. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Amiért neked se tesz jót,ha kimelegedve lehúzol fél liter hideg vizet :
2013. máj. 3. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Ugyanúgy, ahogy te sem nyomhatsz be egy nagy adag jéghideg vizet, ha abszolút ki vagy izzadva, mert megfázhatsz, vagy tüdőgyulladást kaphatsz, így a ló is, ő még érzékenyebb is erre. Ilyenkor ki szokták venni előlük a vizet, vagy nem engedik addig be a legelőre, hanem leléptetik őket, hogy a pulzusuk, légzésük visszaálljon normálisra, kicsit meg is száradnak, nyereghelyen nedves szivaccsal át lehet törölni, utána pedig szalmával átcsutakolni.
2013. máj. 3. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Ha terepen jól leléptetitek őket, akkor lehet itatni.

Viszont ezt pályán való munka után is muszáj, a pályáról lejött, csatakosra izzadt, szuszogó ló nem ihat!

2013. máj. 3. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
A terep jellegétől is függ, hogy ihat-e a ló vagy sem. Terep közben lehet itatni, de amikor már állni fog, vagy pihenni, akkor csak alaposan leléptetett, visszaszáradt lovat itathatsz. Ha az utolsó 20-30 percben csak sétáltatok, akkor lehet itatni. Főleg télen fontos ez. Nyáron mi nem szoktunk olyan sokat várni, télen viszont vizezve adjuk a szénát és akkor kicsit a folyadék is pótlódik.
2013. máj. 4. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
És nagyon nagy baj, ha CSAK lépésbe mentem a lóval egy félórát, majd bevittem, lenyergeltem, vissza vittem a helyére, de elfelejtettem a vizet kiönteni? Pont 1 hete szombaton, amikor ugyan ilyen nagy meleg volt. Nem lihegett, és elég sokáig nyergeltem, kicsit pihentettem. Nem lesz baja ugye? (egyébként nem is bizots hogy ivott mert kb 15 perc múlva rohantam vissza és kiöntettem) Nagyon félek hogy baja lesz el se mertem mondani még az oktatómnak, de nem is fogom!!!
2013. máj. 4. 12:53
 7/13 A kérdező kommentje:
Először és utoljára fordult elő!!!!
2013. máj. 4. 12:54
 8/13 anonim ***** válasza:
Ha csak lépésbe mentél vele, akkor semmi baja nem lesz, ha iszik. Gondolom a víz sem volt olyan hideg, ezen ne parázzál. Csak kimelegedett, felhevült lovat nem szabad egyből itatni.
2013. máj. 4. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Ez nem attól függ, hogy most terepen vagy pályán lovagolsz, ez attól függ, hogy a ló teste a munka után milyen állapotban van. Ha jól le van léptetve, márpedig ajánlott a lovat rendesen leléptetni, egészen addig, amíg a szívverése visszaáll a normálisra, az izzadtság nagy része felszáradt(télen illetve hideg időben az egész!). Tehát ha a lovat teljesen leléptetted, utána már ihat, DE szigorúan csak állott vizet, ha gondolod egy marok tiszta szalmát is beledobhatsz, így nem tudja az egészet hirtelen felszippantani. Azért nem szabad egyből a jéghideg vízre ráengedni, mert leforrázhatja a tüdejét, ami maradandó károsodást okozhat(pl.: kehesség) Ezzel a technikával egy komolyabb, hosszabb munka közben is lehet itatni, DE csak állott vízzel. Miután már a tüdeje, teste lehűlt(ezt könnyen meg tudod nézni, ha a szügyére teszed a kezed) utána kaphat hideg vizet, de a jéghideg víz sosem tesz jót a lónak.
2013. máj. 4. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Teljesen mindegy, hogy terepről vagy benti munkáról van szó, mindkét esetben ugyanaz a szabály érvényesül. Ha ki van melegedve a ló és nincsenek visszaállva a normálértékei, akkor nem ihat, mert leforrázza a tüdejét, és tüdőgyulladást kap. Ha viszont kb 10-15 percet lesétáltatod, és normalizálódtak az értékei, akkor semmi akadálya annak, hogy igyon. Ezt úgy tudod ellenőrizni, hogy megnézed szuszog-e, tágak-e az orrlyukai, ki vannak-e tágulva az erei, és hogy visszaszáradt-e. Ha minden visszarendeződött, akkor nyugodtan ihat, akár lovaglás után is. Én pl mindig 15-20 percet sétálok a lovammal munka után, normálisan visszaállnak az értékei, így nincs meg annak a veszélye, hogy ha rácuppanna az önitatóra, akkor leforrázná magát.

Egy kis sétaterep abszolút nem megterhelő egy kondiban lévő lónak, és ha belevesszük a lenyergelés, ápolás idejét, akkor pláne semmi esélye nincs arra, hogy ha iszik, akármi baja is legyen. Ne aggódj, nem lesz semmi következménye az egésznek.

Ezt az egy órás várakozást én egyébként nem igazán támogatom. Ha normálisan le van sétáltatva a ló, nem értem, miért kell még egy órán keresztül váratni például akár nyári 40 fokban is. Persze ez szokás kérdése, de ezt teljesen feleslegesnek tartom.

2013. máj. 4. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!