Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Parellinél a játékoknak mi...

Parellinél a játékoknak mi értelme van? Miért jó, ha jól reagál rájuk a ló?

Figyelt kérdés
2013. máj. 4. 15:09
 1/5 FannaL ***** válasza:
Mert így alakul ki a kapcsolat ló és ember között. Miért jó, ha reagál rájuk? Mert megérti és tudja miről van szó, ezt nem kell tanítani neki, ez száméra a természetes.
2013. máj. 4. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Mondjuk Parellivel azért csak óvatosan, mert ha nem értesz hozzá, csak durr bele neki, hát nem bonyolult ez, azt nagyon el lehet rontani...

Időnként amúgy fel kell frissíteni a lóban, ha már stabilan csinálja mindet ,heti egyszer akkor is foglalkozni kell így vele. Én mondjuk nem foglalkozom ilyesmikkel, nincs szükségem cirkuszi lóra, ami majd halom trükköt tud nekem, így a szabadidomítással eleve nem foglalkozom, az meg baromság, hogy e nélkül soha nem lesz jó és belsőséges kapcsolatom a lóval... (itt senki se mondta most, de bármikor bárkitől hallhatsz ilyet; az simán csak el van tájolva).

2013. máj. 4. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Erőszak mentesen nyered el a lovad bizalmát,tiszteletét és azt h elfogadjon vezetőjének.

Megtanulsz lóként viselkedni, a saját nyelvükön szólsz hozzájuk, ami lehetővé teszi hogy azt csinálj lovaddal, amit csak szeretnél, úgy, hogy közben megnyered szívét és lelkét! De érteni kell hozzá mert különben semmit nem érsz el vele.


Azért jó ha reagál rájuk mert az az jelenti h érdeki öt,nyitott és figyel rád, megért téged,bízik benned.


"Kedves gazdám! Pat Parellitől tanuld meg nyelvemet, használd, mert ha nyelvemen kérsz, jobban megértelek, és te is jobban megértesz engem!"



Egyébként meg 2.válaszoló, a parelli nem arról szól hogy trükköket tanítunk a lónak, hanem arról hogy mivel ő nem képes a mi nyelvünkön kommunikálni, nem képes emberként viselkedni így nekünk kell megtanulni az ő nyelvét. Ez építi a bizalmat és az összetartozás érzését a lóban, valamint, hogy Te vagy a vezető, és nem ő.


Ha pedig logikusan végiggondolod akkor rájöhetsz hogy a ló szereti a szabad idomítást. Te a saját nyelveden beszélsz inkább vagy egy mások által betanított idegen nyelven? A ló is szívesebben kommunikál a saját jelzéseivel és könnyebben is érti meg azokat.:)


Persze szabad idomítás nélkül is lehet jó kapcsolatod a lovaddal, ez így igaz, a Parelli csak egy úgy mond alternatíva, amivel könnyebben rövidebb idő alatt és mélyebben sikerül kiépíteni egy rendes ló lovas kapcsolatot. Mindenkinek szíve joga eldönteni melyik utat választja.

2013. máj. 4. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"Erőszak mentesen nyered el a lovad bizalmát,tiszteletét és azt h elfogadjon vezetőjének."

Na ez kapásból ellentmond azzal, amit ez után írsz, mert legelőn a többi ló sem erőszakmentesen állítja fel a hierarchiát, és ha alfa akarsz lenni számára, akkor nem csak megsimogatod a nyakát, és kivárod, míg magától úgy dönt, hogy nem akar vezető lenni. A Parelliben sem, mellékesen, csak ott nem olyan látványosan vered szét a fejét, mint egy-két "lótartó", megjegyzem, az igazi lovasember sem veri szét a lovai fejét, azok mégis tisztelik, akkor csapnak, és oda, olyan mértékkel, ahogyan éppen kell.


Aki meg mást mond, az simán nincs tisztában vele, hogy mit csinál, Parelli is kiharcolta a tiszteletet minden egyes lovánál, és ezt is tanítja, egyébiránt, csak a módszerei és a céljai mások picit.

2013. máj. 5. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Elnézést, késő van, kihagytam egy másik részt, amire még akartam azért írni...


"Ha pedig logikusan végiggondolod akkor rájöhetsz hogy a ló szereti a szabad idomítást. Te a saját nyelveden beszélsz inkább vagy egy mások által betanított idegen nyelven? A ló is szívesebben kommunikál a saját jelzéseivel és könnyebben is érti meg azokat.:) "


Most akkor te miről is beszélsz? A szabadidomítást szereti, így á la nature? Cirkuszi ló akar lenni mind? Mert Parelli és Monty módszere csak egy-egy ágazata, á la nature a szabadidomítás gyk cirkusz, ha nem így látod, akkor gondolkodj el, esetleg menj el ténylegesen egy cirkuszba, meg fogsz lepődni, de ott tolják ezt, csinálja a ló a maga kis trükkjeit, szerszámok nélkül ugrabugrálnak rajtuk, a ló meg éppen elélvez az örömtől.

No, de a nyelvi fogalomzavaron túl lépve, mert nyilván mondjuk ha angol stílusban lvoagolsz, idegen nyelvet tanítasz a lónak. Leülsz vele, megtanítod neki az abc-t, és elvárod tőle, hogy holnapra cirill betűkkel is írjon-olvasson, mert a latin ugye alap. Parelli is nyomás-engedés elvén dolgozik, és az összes lovaglási stílus is, amelyik meg nem, az gyorsan fel is sül, vagy gyártja az elrontott "kemény szájú és érzéketlen oldalú lovam van, ágaskodik és bakol ha ráülök, és harap kantározásnál, de amúgy nincs vele más gond" lovakat.

A ló akármilyen stílusban lovagolod, a saját nyelvén fog kommunikálni, és lóként fog rád tekinteni, ezt most megmondom. Azt is, hogy akármilyen parellis vagy, és túlcsordul benne a bizalom, ha rámész vele minden cucc nélkül egy egy rudas, 170-es akadályra, úgy bújik át alatta, mint a huzat, te meg úgy viszed a rudat a fejeddel, hogy külön öröm lesz nézni, mert eszébe nem jut, hogy veled is számoljon, ő átfér, akkor jónapot.


"Te a saját nyelveden beszélsz inkább vagy egy mások által betanított idegen nyelven?" - azon a babanyelven, amit 1-2 éves korom táján alkalmaztam, egyedi szóalkotással, és rajtam kívül senki sem ért meg, mára már én sem jó eséllyel, de engem nem érdekel a környezetem baromsága, hogy beszéljünk magyarul. Ezen kívül hadonászok, ugrálok, hörgök és visítok, sírok, hogy megértsenek, aki meg nem ért meg, azt megverem. A külföldieket főleg, mert őket ugye végképp nem értem... A ló is a maga nyelvén kommunikál, és a tolás-nyomás-húzás/engedés elvén kommunikálsz vele, ami rém egyszerű és természetes is... A ménesben ha két ló egymásnak feszül, akkor a lehetőségek:

- az egyik enged, a másik alfa lesz; vagy fordítva

- mindkettő enged, és ... elintézik később az előbb említett kifejlettel

- egyik sem enged, valamelyik meg majd belepusztul, esetleg mindkettő.


"Ez építi a bizalmat és az összetartozás érzését a lóban, valamint, hogy Te vagy a vezető, és nem ő." - nyilván mivel nem Parellizek, a lovam minden nap felírja a teendőim, ha nem úgy járok el, megfélemlít, ha a magánszférájába hatolnék, akkor felrúg, megharap, mert ugye ő az alfa, és nem tudom sehogy sem a tudtára adni, hogy nem. Ráülni főleg nem tudok, nem is merek, mert elég nagy hozzám képest, ráadásul nem beszél magyarul, csak valami ismeretlen nyelven gagyarászik... Én vagyok az alfa kettőnk közül, soha nem vertem véresre, bízik bennem, ha szét akarom kúrni a hátát akkor szőrén is magára enged, és reagál a segítségekre (apropó, akkor ne legyenek segítségek is, a lovak a természetben, amikor egymás hátán vannak, nem rúgják egymást, hanem párosodnak), soha nem tépem a száját, soha nem vettem fel sarkantyút, a pálca max akkor kell, ha a hátsóját, amit nem érek el ugye, azt akarom elmozdítani valamerre, stb., a ló pedig örül, ha meglát.


" a Parelli csak egy úgy mond alternatíva, amivel könnyebben rövidebb idő alatt és mélyebben sikerül kiépíteni egy rendes ló lovas kapcsolatot" - öt perces gyorstalpaló a lehető legmélyebb kapcsolathoz. Aha. Egyetemes baromság. Bármilyen stílust használsz, már a földön eldől, hogy a ló hogy fog rád tekinteni, és első alkalommal le kell rendezned vele, hogy akkor most miújság, de onnantól csak az idő segít, és semmi más, vagy egy nap parellizel vele, másnap meg már karóba dől, ha nem mész ki hozzá? Fenét...

Könnyebbnek se könnyebb, rém egyszerű elrontani ezeket, azt ne hidd, és nem egy ilyen lovat láttam, de az biztos, hogy hamarabb tanítod meg így ágaskodni, meg, hogy loholjon utánad, adjon pacsit, üljön le, feküdjön... Mert ugye ez is a természetes állapot része, amikor egymástól azt kérik, hogy üljenek le meditálni, utána pacsiznak egyet? =)


No, elnézést, kicsit azt hiszem, durva voltam, tényleg nagyon reggel van már.

2013. máj. 5. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!