Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit tegyek? Váltsak lovardát?

Mit tegyek? Váltsak lovardát?

Figyelt kérdés

Ügetésben már nagyon biztos vagyok, de a vágta egy régi baleset óta nehézkes. Bepánikolok.

Új lovat kell lovagolnom, de egyszerűen pánikolok tőle, be-beugrik, elvisz, hiába szóltam az oktatómnak hogy már lassan félek felülni, azt mondta hát igen szemmel látható hogy nincs összhang, még soha senkivel nem jött ki ilyen rosszul mint velem de majd megy. De egyre rosszabb, félelemmel lovagolom, pedig direkt úgy mentem abba hozzá hogy ÚJRAkezdő vagyok.


2013. máj. 22. 21:21
 1/6 anonim ***** válasza:
szerintem legközelebb mondd meg neki, hogy te arra a lóra nem fogsz felülni, ha fene fenét eszik is, ha ez nem tetszik neki, akkor aznap nem lovagolsz (tehát nem is fizetsz lovagló órát) és keresel másik lovardát. ha megérti, hogy félsz tőle, ad alád másik lovat és talán ha majd több lesz a rutin és elmúlik a félelem, majd újra felülsz erre a lóra is.
2013. máj. 22. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem szólj, hogy szeretnél futószárra ülni egy másik lovon, ha van mód rá, akkor voltizs-hevederrel, ha nincs, nyereggel és nyakszíjjal, és elölről kezdeni az "egészet".

Az lenne a lényeg, hogy sokat tanügessetek az elején, ha marad a nyereg, akkor kengyel nélkül, ettől megszilárdul az ülésed. Hozd hátra a vállad, a vágtához is ez kell majd, stb. Fontos, hogy ha félsz, az a lóra is átragad, ijedősebb lesz, stb. Magadban tisztázz le valamit - a vágta egy jármód, nem egy sebesség! Nekem ügetőm van, terepen hatszor ott hagy ügetésben egy vágtázó félvért, ha engedem neki.


Nos, tehát ott tartottunk, hogy sok tanügetés, kapaszkodhatsz a nyeregbe, vagy ha van, nyakszíjba, és enged el előbb az egyik, majd a másik kezed, tedd csípőre, majd ki oldalra, stb., utána a másik kezed, aztán egyszerre a kettőt.

Lehet csak a következő órán, vagy még később, de eztán óra végén próbáljátok meg a vágtát. Ismét kapaszkodhatsz. A vállad hozd hátra, míg azt nem érzed, hogy hátraesel, körön a belső ülőcsont kicsit jobban terhel (különben olyan, mintha a ló kifelé "dobna"), a sarkad nyomd le. Mivel kapaszkodhatsz, így a kéz is segíthet ott tartani magad, de elsődlegesen combbal kéne kapaszkodni, és csípővel, derékkal tolni a lovat. Ez egy hintamozgás valójában, kiskorodban biztos te is szerettél hintázni, gondolj arra :) Ha befeszíted magad, akkor a lónak kényelmetlenné válik, mert belepattogsz a hátába, és a ló menekülő állat - ha fáj neki, megpróbál kimenekülni alólad (egy igazi iskolaló nem fog, de attól még nem lesz neki kényelmes, és valójában neked sem).


Ha megvan, akkor itt is jöhet az előbb egyik, majd másik, végül mindkét kéz elengedés. Ezzel a kezed is függetlenedik, hiszen ha kapaszkodsz a szájába, az sem jó senkinek sem, ráadásul kemény szájú, rohanós lovat eredményez.


Ha minden megvan, akkor jöhet a szabad száron vágtázás. Ha már ez is megy, akkor egy súlyos lépcsőt kell megugrani: Ülj vissza a kérdéses lóra, mert csak ez oldja majd véglegesen a félelmed, másképp sokkal nehezebb lesz ezt az egészet leküzdened magadban.

Nekem is volt gondom a vágtával, mivel a lovam nemigen tudott vágtázni, és a lábsorrendje sem volt tiszta, sokszor bakolt, ráadásul rohant is mint a hülye, de nekem nem volt másik ló, akire átülhettem, ellenben nagyon sok idő és szenvedés volt így, mire letisztul mindkettőnkben, mit is akarunk.

2013. máj. 22. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Eddig egy másik oktatónál lovagoltam, de ő elment és ment vele a lova is,az újnak direkt szóltam hogy újrakezdő vagyok, régen szabad száron dolgoztam, de most ez nem megy, futószáron ügetésig szépen felépítettük a dolgokat a régivel, ahogy leírtad. De ő egy órát adott futószáron után mondta hogy mehetek szabadon és menni fog. Csak én nem kezdő vagyok hanem egy baleset után vagyok...

Amúgy köszönöm a tanácsokat, nagyon hasznosak főleg így hogy eléggé fejben építem a lovaglást, hisz minden megvan, csak újra kell járni az utat :)

2013. máj. 22. 22:04
 4/6 anonim ***** válasza:

Ne válts lovardát és ne válts edzőt, hanem szívd fel magad és igenis tedd túl magad a félelmeiden. Ha lovagolni akarsz, tisztában kell lenned azzal, hogy balesetek BÁRMIKOR történhetnek, ez benne van a pakliban. Ha komolyan gondolod, hogy ezt a sportot akarod űzni, akkor nagyon ott kell lenned fejben és tudnod kell kontrollálni a gondolataidat is. Úgy nem lehet lovagolni, hogy félve ülsz fel, mert a ló megérzi, átragad rá, vagy pedig kihasználja. A félelmeidet magad mögött kell hagyni és SOHA nem nézni vissza rájuk. SOHA. Úgy kell felülnöd - minden alkalommal - hogy fejben el kell döntened, hogy felülkerekedsz saját magadon és mindent megcsinálsz. Teljesen mindegy hogy milyen lóra ültetnek, mert minden lovon meg kell tanulni lovagolni, sőt az a jó, ha folyton váltogatják a lovakat, hogy minél többet tapasztalhass.

Mindent kihívásként fogj fel, ne pedig egy újabb félelem tárgyaként. Csak így tudsz majd fejlődni.

És egy valamit fogadj meg. Minél bizonytalanabb vagy, annál határozottabban lovagolj, különben ki fogja használni a ló, hogy félsz és azt csinál veled amit akar. Teljesen mindegy hogy milyen lóról van szó, mind tudja, hogy ki ül rajta, és hogyha nem vagy elég határozott, akkor tutira szívatni fog.

Ez a gond itt is, és az oktató azért nem ültet más lóra, mert meg kell tanulnod legyőzni a félelmeidet és küzdeni, túllépni a kudarcokon. Ez a lovaglás, ez ehhez hozzátartozik.

Csak annyit tudok mondani, hogy kitartás, és szedd össze magad, menni fog az, csak akarni kell.

2013. máj. 23. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Nekem is volt hasonló, voltak rossz élményeim a lóval, és nagyon elbizonytalanodtam magamban, nekem is ügető pacim van, így a vágtát nem is igen erőltettem, ráfogva, hogy a lónak nem megy; bár az edzőm időnként felült rá, tanítgatta vágtázni... Aztán egyik nap meg egyszer csak közölte óra végén, hogy akkor szárakat kézbe és ugrassam vágtába, és láss csodát, minden teljesen simán ment, a lónak egy rossz mozdulata nem volt, simán betudtam emelni vágtába, stb-stb :) Nem kell rágörcsölni, alattad gondolom, eleve egy jobb mozgású félvér van! =)
2013. máj. 23. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 ágicaaaaa válasza:
Pont az a probléma hogy félsz!!!Ezt a ló megérzi és nem érti mi a baj,veszélyt érez emiatt vagy mindentől megilyed vagy kihasználja az alkalmat és szemtelenkedik.NE FÉLJ MERT MEGÉRZI ÉS LÉGY HATÁROZOTT! ha nem csinálja rögtön rugj belé mutasd meg ki a főnök.
2013. máj. 23. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!