Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Nem tudom eldönteni. Van...

Nem tudom eldönteni. Van valami baja?

Figyelt kérdés

Lovam sánta volt tavaly nyáron, és különböző okok miatt rájöttünk, hogy valószínűleg "megjátszotta", mert akkor ugye nem volt meló.

Három hónapja sánta volt, hívtunk orvost is, nem talált semmit, de adott neki injekciót, és két hét boxfogság volt. Utána pedig szintén 2 hét alatt kellett melóba visszaszoktatni.

Most megint elkezdett sántikálni, erre azt mondta a doki(egy másik), próbáljuk ki, hogy ha sántít ügetésben, akkor vegyük fel lépésben, lépjünk kicsit, utána mehet tovább az ügetés.

És ezen a héten sántított, nem dolgoztunk vele, nem volt szívünk menni vele, de mozgattuk. Akkor nem volt sánta.

Felültem rá, és elkezdett sántítani (csak ügetésben, lépésben nem), és egyből meg akart állni. Most nem is sunyított, mikor fájt neki, akkor sunyított mindig.

Szóval azon gondolkozom, hogy szivat, mert nem akar melózni. Szerintetek erre van esély?

Nincs pénzem jelenleg kivizsgáltatni, röntgennel, ultrahanggal, ilyesmikkel.

De én nagyon arra gyanakszom, hogy szimulál.


2013. máj. 26. 18:05
 1/6 anonim ***** válasza:
Mennyit dolgozik? Lehet amúgy, egy ismerősöm nálam tartja 25 éves lovát, néha megpróbálja levinni a saját lovardájába iskolalónak, olyankor annyira sántít már a második napon, hogy vissza kell hoznia. Itt 2-2,5 órás terepeket nehéz lovassal, sok vágtával, murvás úton vígan elmegy, egy rossz lépése nincs, csak pályán nem szeret dolgozni. Próbáld ki, terepen is sántít-e! :) (Nyaranta dolgozik nálunk is pályán gyerekekkel, de itt nem játssza a sántát, jobban szereti a talajt, itt sima föld van, nem süppedős homok, szóval lehet a talaj miatt is.) Azért vigyázz, ha tényleg baja van, ne hajtsd. :)
2013. máj. 26. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Az enyém is szimulált, mert volt egy balesete, amiben lesántult, és rájött, hogy akkor nincs munka, csak futószáras lépegetés, illetve ha nagyon tele van, akkor balhézhat kicsit, de semmi komoly...

Na most ez úgy nézett ki, hogy lépésben semmi, ügetésben meg elkezdett látványosan sántítani, szinte vánszorgott, ez nyilván X idővel később volt, mikor már munkába állt. Na, nekem abból tűnt fel, hogy valami nem stimmel, hogy nem mindig ugyanarra a lábára sántított... Mikor elkezdett hisztizni, akkor fokozást kértem tőle, és érdekes módon gond nélkül fokozott, sőt, a fokozás alatt megszűnt a sántítás. Visszalassítva kezdett el sántítani, de a másik lábára... Na erre kapott szármaradékkal a nyakára egyet (pálca épp nem volt nálam, de amúgy se szoktam verni vele, a pálca segítség, nem büntetés), és azóta max. 1×, ha előjött a kamu-sántasága, de az azt hiszem, pár hónappal később, és kifejezetten lépésben, viszont meglegyintenem se kellett, mert magától abbahagyta, amint bemelegedett.

2013. máj. 26. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Ezeket jó hallani, én is erre gondolok. Nála is az van, hogy nagyon sántít, de ha valamit meghall, akkor egyből fülel, és szépen megy előre, kicsi sántaság nélkül is. Simán kiugrik alólam, ha úgy van. Terepen is voltunk, ott sincs baja. Szimulál, király :)

Homokos a talaj, de már több, mint egy éve itt vagyunk, úgyhogy nem ez a gond.

Köszönöm a válaszokat!

Mennyit dolgozik? Hobby ló, régen ugrottunk is vele, de kiderült, hogy volt még 3-4 éves korában egy sérülése, ez kiderült, az óta semmi. Mondjuk addig is csak elkezdtük, max 60 cm volt. Amúgy díjlovas alapokat tanítunk most neki, egy héten 5-6-szor megy.

De amúgy tisztavérű ügető, úgyhogy arra is gondoltam, hogy genetika is lehet esetleg. De remélem nem, mert akkor esélyem sincs rendbe hozni.

2013. máj. 26. 18:48
 4/6 anonim ***** válasza:

2. vagyok, enyém is ügető. Ha a homok alatt kemény a talaj, érdemes mellsőre patkolni. A másik, az ügetőt a pályán eléggé szétviszik, az enyémnek is kezdett X-lába lenni, mert ott mindegy, csak legyen rajta vas, jónapot. Egy jó kovács nézze meg, a patahibákat egy jó patkóval lehet korrigálni 1-2 év alatt. Én is díjlovazok vele, ugratni én se, bár az enyémmel lehetne, én nem szeretek... Na ez másik rész. De szóval lehet, hogy csak szimulál. Próbáld neki is kellemesebbé tenni az edzéseket, ha valamit jól csinál, simogasd meg a nyakát, ne kérj tőle olyat, amit nem tud megcsinálni, az egyes feladatokat mindig megfelelően készítsd elő - náluk ez fontosabb, főleg az elején, mint a többi lófajtánál, mert nekik nem a legelőnyösebb a kiállásuk, például kapásból a hátuljukkal kifelé csámpáznak, könnyen letapadnak az izmai, és így tovább.

Illetőleg mindig tudni kell, hogy csak hisztizik, vagy tényleg fáj neki: lovas nélkül vezesd meg ügetésben, és valaki nézze hátulról, oldalról, majd szemből.

2013. máj. 26. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszi. Ezek mind meg vannak :)

Szerencsére nem sokáig volt az ügetőn, azt hiszem 4-szer futott összesen. Két éve dolgozunk vele, belovagoltuk, tök rendben van. Most pár hónapja nagyon jó kovácsunk is van.

De akkor a lényeg, hogy van esélyük.

Azért mégis elő szeretném majd teremteni a pénzt a vizsgálatra, hogy biztos legyek benne.

Köszönöm a válaszokat :) Megnyugodtam picit.

2013. máj. 26. 19:49
 6/6 anonim ***** válasza:

Ha lesz pénzed, érdemes megnézettetni, de annyit hozzá, hogy nekem is ügetőm van, és volt olyan időszak, amíg végig sántított, amíg be nem melegedett. Ez valahol félúton volt a képzésében, inkább az elején-közepén, és a második ügetőszakaszra tűnt el. Lovas nélkül semmi baja nem volt, és nem is fájt semmije. Aztán ahogy szépen kialakult egy normális lépése a poroszka helyett, és megtanult rendezetten ügetni, végigvezettem a kiképzési skálán mindkét jármódban, ez magától eltűnt. Aztán kivártam, hogy ez rögzüljön, utána jött csak a vágta (nem vártam eleget így se, és negatívan visszahatott, úgyhogy akkor jegelni kellett egy ideig még a vágtát), amint megértette, hogy jelre ugorjon, és ne ügetésfokozással reagáljon, rengeteg további gond is megoldódott, és rengeteget alakult úgy egyáltalán is, megtanult rettenet szépen ügetni, van munkatempója, az alatt és felett is tud menni, és eltűnt belőle az az ütemhiba, ami kezdetben még megvolt (néha felfelé kapta az elejét, mintha vágtát akarna elindítani, csak az elejével).


Ha ügetésben sántít, nézd meg, hogy reagál a fokozásra, az is sokmindent elárul, illetve tényleg néz meg, hogy következetesen mindig ugyanarra a lábára sánta-e. Ha terepen nem sántít, akkor szerintem csak simán szemét, esetleg nagyon pocsék a benti pálya talaja. Akkor jó, ha nem túl kemény, de nem is süppedős. Átmenetileg lehet, hogy megéri egy patkót tetetni a mellsőjére, ha azt húzza (nyilván mindkettőre).

2013. máj. 26. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!