Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Ha nagyon szuszog a lovam...

Ha nagyon szuszog a lovam edzés közben az normális?

Figyelt kérdés
Abszolút nem megterhelő az edzés, háromnegyed óra, ebből kb 20 percig csak lépünk, lassan ügetünk, oldaljárások, hajlítások, stb, aztán fokozásokat csinálok, fél óra után egy picike vágtamunka, mindkét kézen egy-egy kör (pici a pálya) kérek tőle 2-3 ugrásváltást, aztán átugrunk egy 50 cm körüli akadályt párszor, ügetünk még egy-két kört, aztán séta, és vége is. A lányomnak készítem fel a lovat, 18 éves, military ló volt, ő is ebben szeretne versenyezni nagyon kezdő szinten, helyi versenyen. (60cm akadályok, rövid terep, könnyű ugrás, díjlovi) Egyelőre nincs jó kondija a lónak, eddig heti kétszer ment, most hogy megvettem, heti 3-5 alkalommal edzünk. A lányom június végén jön haza, addigra el kéne jutnunk odáig, hogy rendes edzéseken vehessenek részt, de háromnegyed órától is nagyon zihál. Alig izzad, de nagyon szuszog, mintha sóhajtozna, tehát nem felületesen-gyorsan, hanem nagyokat, de szerintem nem normális már. Normális ez, vagy baj lehet a tüdejével? Hívjak orvost, vagy én aggódom túl?
2013. jún. 2. 19:11
 1/4 A kérdező kommentje:
Ja, a heti 3-4 edzésen felül egyszer megyünk egy hosszabb terepet is, ott a melegtől izzad, de nem figyeltem meg ennyire a zihálást, csak a vágtaszakaszok után, de azután visszaállt a légzése. Szóval az is lehet, hogy a pálya mellett van valami amire allergiás? Nem porzik a pálya, mindig locsolva van, ha meg nincs, akkor keményre összeáll, így por sosincs. Az edzéseken felül heti 1-2 alkalommal a férjem egy rövid terepre kiviszi, hogy mozogjon, de egy pihenőnapja mindig van. Egész nap legelőn áll, estére beállós karámban, hidegebb időben téglaistállóban.
2013. jún. 2. 19:14
 2/4 anonim ***** válasza:

Ha munka befejezte után 10-15 perccel a pulzusszáma (30-40/perc, az állkapocs belső felszínére szorított ujjal vizsgálható), légzésszáma (6-16/perc) és testhőmérséklete (37,5-38,5 °C, végbélen át mérhető) normális, akkor nincs (nagy) baja. Esetleg lehet kapilláris vizsgálatot is végezni rajta (ló felső ajkát felemeled, és megnyomod viszonylag erősen az ínyét: 1, max 2 mp alatt vissza kell nyerje az eredeti színét) - ha ez nem normális, akkor keringési gondra utal. Esetleg dehidratációra is gyanakodhatsz, a ló nyakán összecsíped a bőrt, és megtekered - azonnal ki kell simuljon, mikor elengeded. Ha több mp-t vesz igénybe, akkor vízhiányos, nagyfokú megterhelés okán is válhat dehidratálttá.


Az nem gond, ha a légzése ütemessé válik, tehát pl. ügetésnél az ügetés ütemére vesz nagyobb lélegzetvételnyi levegőt, és így szuszog, stb.

Az edzéseket mindig jól építsd fel, legyen megfelelő bemelegítés, minden feladat legyen előkészítve, kezdetben csak széles, majd egyre szűkebb ívek, már a lépőszakasz alatt legyenek kézváltások, patanyomfigurák, aztán sok átmenet, a lovat vezesd végig minden edzésen a kiképzési skálán.

Mivel nincs túl jó kondiban, ezért nyilván idő, amíg formába jön, megizmosodik, heti egy terep legyen mindig, igénylik. Megfelelően legyen takarmányozva, az új igénybevételnek megfelelő mértékű abrak, stb.

2013. jún. 2. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
A bőrét próbálgattuk, lassan megy neki vissza, de a lovász azt mondta, hogy azért, mert idős már. Mindenesetre ennek utánanézek, és a többit is kipróbálom, köszönöm!:)
2013. jún. 2. 20:29
 4/4 anonim válasza:
Én is ezt tapasztalom a lovamnál. Mi lett nálatok a sztori vége? Megtudtál róla valamit, vagy találtatok rá megoldást?
2023. aug. 29. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!