Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Parellizők, Természetes lóhoz...

FannaL kérdése:

Parellizők, Természetes lóhoz állók! Ti milyen véleménnyel vagytok a szabad idomítással kapcsolatban? (Nem nem a Parelli/NH részére gondoltam, kifejezetten a trükkökre).

Figyelt kérdés

Előre elnézést kérek, ha valakit bántóan érne. Csak nekem nem igazán jön be ez az új trend? Jutalom falat, térdelés, szemből támadás+ Parelli. Ráadásul nekik köszönhetően(amit tudom nem direkt csinálnak, de akkor is) néhány dilis azt hiszi ha már a lova jutalom falattal követi térdel neki és ágaskodik meg nyak madzaggal lefényképezkedik, de zablával meg húzza a száját akkor rögtön természetes lóhozállást csinál. (Nem itt, nem azokra értem akik a trükkök mellett még Parelliznek is. És igen tudom, zablával is lehet lovagolni.) Csak úgy kíváncsi vagyok, hogy vki áttérne-e ha lehetne? Őszintén és megpróbáltam, csak a térdelés részét, és nem tudom nekem nem jön be ez a dolog. Folyton kérte a kaját. Tehát szerintem ez teljesen el fog veszni a Természetes lóhozállás mert ez is látja itt, hogy ez milyen ügyes és vannak akik azt hiszik, hogy trükkök=természetes lóhozállás.

Ja igen és nem szeretném azt, hogy a szabadidomítók lehurrogjanak. Szerintem nem szidtam őket.


2013. jún. 2. 21:44
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem űzöm egyik ilyen irányzatot sem, klasszikus idomítás híve vagyok. Szerintem már az az elképzelés hibás, hogy ez akkor most természetes lóhoz állás, mert olyat kérnek a lótól, ami számára alapvetően nem természetes, amihez agyba-főbe jutalmazzák, ami még annyira sem természetes - hiszen növényevő, sosem küzdött meg a táplálékért -, és tök jó, hogy van egy cirkuszi lova, ami rémesen kötődik a jutalomfalatokhoz, de ettől még se lovagolni nem tud, sem a ló igényeit nem elégíti ki, se valós kapcsolatot nem alakított ki a lovával. Egyiket sem zárja ki a dolog (!), de mind ezen túl vannak... Akkor viszont mi az értelme?

Szép divat, és kell hozzá háttértudás, de a szörnyű dolog az egész mögött, hogy sokan el is rontják, mert nem kérnek segítséget, csak látták XY videón, esetleg olvastak róla, hogy valahogy így kell.

Múltkor egy magát parellisnek nevező lányka kikérte magának, hogy az ő lova soha semmilyen körülmények között nem rúg, mert ugyanis nem tudja, hogy az mit jelent. Azért nem tudja, mert emberek közt nőtt fel, és 7 éves kora előtt soha nem látott még lovat. Mondta ezt azután, hogy véletlenül az én lovam karámjába engedte be a sajátját (ezt mondjuk már nem tőle tudom), a lovam szügyén meg egy patkónyom éktelenkedett, nyílt seb, teszem hozzá. De az nem az ő lova volt, hanem az enyém biztos elesett és ráesett az etetőre, vagy az itatóra.

Nyilván értem én, hogy ő perfektül mindent tud a lováról, az igényeiről, meg mindenről, csak akkor... Na. Bár ez nem számít, a lényeg, hogy a lovacskája fut utána, ha épp nem lát valami érdekesebbet - ha lát, akkor nem ér rá, hanem megy, amerre lát. Térdelés helyett van, hogy a lova ágaskodik... Ilyenek. Nem lenne ezzel se gond, csak könyörgöm, akkor kérjen szakértő segítséget, ha nem megy.

2013. jún. 2. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Valletta ***** válasza:
Én a magam részéről semmi értelmét nem látom a trükköknek, még csak nem is szórakoztat egy kicsit sem. Ha valaki értelmes munkát végez a lóval felszerelések nélkül, azt elismerem, de többségüknek elég gyengusz a lovastudása, hiába pacsizik nekik a lovuk, ha felülnek rájuk és a nagy semmit produkálják.
2013. jún. 2. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Nem teljesen értem mit is akarsz kérdezni, igazából véleményem annyi, hogy itt is reprezentálva van a társadalom, vannak hülyék, nagyképűek, sejetek és persze a másik oldal, aki normális, alázatos, tényleg tud és ért is hozzá, meg persze a kettő között minden.


Az amúgy jó, ha ő kéri a kaját, mert azt jelenti, hogy tisztában van a jó feladatvégzéssel és tovább lehet lépni. A későbbiekben persze ki lehet szedni belőle a kunyerálást ha már megtanulta amit kell, ez már részletkérdés. Meg ugye nem sértésként, de pont itt bukik ki a dolog, hogy te itt görcsölsz azon, hogy állandóan kéri a kaját, ezzel szemben mondják én pont teszek rá, ha olyan kedvem van pillanatok alatt leszedem róla ezt a szokást, alternatív dícséretet társítok hozzá stb. Az a baj, hogy te ezt nem szórakozásként fogtad fel, hanem próbáltál recept szerint próbáltál végrehajtani valamit, de mért is? Ha nem az történik amit akarok mi van akkor? Semmi. Legrosszabb esetben vissza kezdőponthoz, csináljuk újra, legközelebb okosabbak vagyunk, Alakítjuk erra-arra, amerre tetszik. Itt van visszalépési lehetőség. Hameg kiveszed belőle a mókát a merevségeddel, akkor nem is csoda, hogy nem jön be.

A hozzállás -ez amúgy elterjedt tévhit- nem függ az idomítás módszerétől, ez csak az embertől függ!!! Aki szadista, az mindenképp gyilkolni fogja a lovat, aki jót akar neki, az akármilyen helyzetben jót akar neki.

2013. jún. 2. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Én NEM szeretném vele megtanítani. Nagyon is jól ment a dolog megcsinálta, de nekem az nem jött be, hogy ez nem természetes feladat. Ráadásul ő nagyon kajás, így nem csak a feladat végrejahtásakor kérte a kaját, hanem mindig. És utána rájöttem, hogy elrontottam ezzel legalább 3 hónap munkáját. És semmi értelme sincs az egésznek. Én csak arra voltam kíváncsi, hogy mit gondolnak róla és szeretnék-e csinálni. Egyébként tudom, hogy hol rontottam el az írást: Nekem nem jött be. Ezzel nem arra céloztam, hogy nem sikerült, csak nem tetszett, mivel nem volt természetes.
2013. jún. 2. 23:01
 5/8 Valletta ***** válasza:

"A hozzállás -ez amúgy elterjedt tévhit- nem függ az idomítás módszerétől, ez csak az embertől függ!!! Aki szadista, az mindenképp gyilkolni fogja a lovat, aki jót akar neki, az akármilyen helyzetben jót akar neki."


A gond ott van, hogy hiába akar jót neki, ha nem elég tájékozott és nem tudja, hogy mi a jó és mi a rossz, mert ő csak szabadon akar vágtázni a pipacsos mezőn. Tudatlan jótakarással lehet a legnagyobb károkat okozni és be kell látni, hogy az adott csoport főként naiv kislányokból áll, akik vakon elhiszik, hogy ha nem "bántják" a lovat, akkor egészen biztosan semmi rosszat nem okoznak neki, holott ez nem így van.

2013. jún. 2. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Első vagyok, na, szeretném leszögezni, hogy amit írtam, mint megtörtént esetet, Pest közelében történt. Rám írt priviben egy lányka kiborulva, hogy ne legyen már mindig felhánytorgatva a dolog és ez meg az, ő nagyon máshol lakik helyileg... Nem szeretném, ha valaki is vele azonosítaná az esetet, mert neki ez kellemetlen.


A másik dolog - erre sokan jönnek azzal, hogy a lovaglás maga sem természetes, de már a nyomás-engedés elve se, mivel a természetben a ló a nyomásra rádől, ellenáll neki, nem enged. A természetben senki nem ül a hátára és viteti magát, az meg a ráadás, hogy egyesek azért akarnak pl. szőrén ugratni, mert nyeregben nem megy, de szőrén hátha visz a ló háta... Rendben, ő legalább rákérdezett, megértette, miért nem jó az úgy, ez nekem abszolút pozitív, de belegondolva, hogy biztos van, aki nem kérdez rá...


Igazság szerint tovább gondolva a kérdést a trükkök lényegét se értem. Miért jó az nekem, hogy ha össze-vissza tekerem kötelekkel a lovam, akkor le tudom fektetni? Azt se érzem túl természetesnek... Azt igen, hogy ha magától elfekszik, odamehetek hozzá, megsimizhetem, ráfekhetek, akármit csinálhatok. Az ültetés lényegét meg főleg nem értem, a természetben ugye kevés az üldögélő ló...

2013. jún. 3. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

En parellizek es tamogatom is a termeszetes lokikepzest, nagyon orulok is neki hogy kezd elterjedni. Azonban a legtobb ember sajnos ugy probal meg parellizni a livaval hogy semmi tudasa nincs, csak a netrol olvasott utana es nezegetett par videot rola. Ez viszonz oriasi problema! Vagyis nem a parellivel van a gond hanem az emberek tudastalansagarol. (ezzelsenkit sem akarok megbantani ne ertsetek felre)

Ahhoz hogy vki parelizzen, legalabb az alap tudas szukseges. Ez lehet egy tanfolyam vagy egy konyv elolvasasa vagy egy ehhez erto ember segitsege is stb. Enelkul viszont flre erthetik a parelli lenyeget es sztem nalad is ez van kedves kerdezo. A legfobb h parelli kozben nincs jutalomfalat!! Csak simogatas es mosolygas van jutalomkent, bunteteskent pedig hatarozott cselekedetek, merges nezes es h ujra elmagyarazzuk a lonak a feladatot ertheto, egyertelmu es kovetkezetes mozdulatokkal.

Ha vki trukkoket csinal a loval es ugy fotozkodik akk az nem parellizes es nem termeszetes lokikepzes csak bohockodas, es ha a gazda nem eleg hatarozott es nem tudasitja a loval h bizony az ember a hierarchikus sorban az elso, akk sajnos gyakran elofordul h a gazda fejere no a lo es mar nem tiszteli, felloki nem engedelmeskedik stb.

Ugy velen h ez borzasztoan nagy felelotlenseg es baromsag. Lehet trukkoket csinalni es tanitani mert nagyon jopofa es latvanyos , en is szoktam csinalni. De kell ehhez az alaptudas. Sokan azt mondjak a tanfolyam draga azert nem mennek el, ezt tokeletesen megertem en is csak egyszer jutottam el egy tanfolyamra. Viszont lehet konyveket, dvd-ket venni ami lenyegesebben olcsobb es sokan ertenek ehhez, egy ismerost nyugodtan meg lehet kerni h segitsen ha van ra mod, orulni fog neki biztosan, tanulni akar az illeto es nem csak a cukisag kedveert akar trukkoket megtanitani a lovanak..

Hangsulyoznam ezzel senkit sem akarok megbantani a velemenyemet irtam le. Bocsanat h nem irtam ekezeteket ill a helyesirasi hibakert, telefonrol irtam.

2013. jún. 3. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Egyébként igen az egyik probléma az.(a nem tudás) a másik meg a tévhit, hogyha már ő nyamadzaggal megy egy 60x60-as karámban és trükköket tud akkor már Természetes lóhoz állást csinál.

1x próbáltam ki a térdelést. És rájöttem, hogy hiba volt. Azóta már nem csináltam azt vele: A ló az nem felejt, de megbocsájt. 3x voltam táborban (nem volt olcsó játék) és nyílt napokon is. nevet nem írok, hátha valaki itt nem kedveli őt. 2 könyvem van DVD-kről nem tudok tanulni. Szóval szerintem az nem igaz, hogy teljesen félreértem a dolgot. Igaz nem csinálom az ujjal mutogatós hátralépős részét. És biztos sok mindent nem ugyan úgy csinálok mint az alap Parellizők, de a legfontosabb dolgok benne vannak. Egy állítólag nagyon jó embertől tanultam.

1,6-so: Az elejét nem értem. (az első választ azt teljesen felfogtam) Szóval: a lányka megtalálta ezt a kérdést, látta a választ és úgy magára ismert, hogy ővolt az aki betette az ártatlan lovát a másikhoz és megrúgta? Amúgy a ráülés: megpróbáltuk minél természetesebbé tenni. Itt az a lényeg, hogy a ló velünk akarjon lenni és velünk akarjon jönni akár hol vagyunk(és ez a hátára is érvényes). Angol és egyéb más lovaglásban legtöbbször a ló az menekül a hátán ülőtől. És csodálkoznak, ha a ló kitér, vagy épp földről a másik irányba akar menni, mivel kapcsolatuk nincs egymással.

Trükkök:semmi értelmét nem látom én sem. Egyszer rákérdeztem, hogyan tanította meg azaz illető a lovával a fektetést. Nem kaptam rá választ, mert gondolom az már nem volt annyira természetes. És a videóban szemmel látható volt a kajáltatás. A lovam mikor kérem a legtöbbször lefekszik, de kaját nem kap érte és nem is fog, de élvezi a fekvést. Ez az ültetés témát meg főleg nem tudom felfogni miképpen jön az a természetes lóhoz álláshoz.

2013. jún. 3. 14:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!