Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit csináljak, ha menős a...

Mit csináljak, ha menős a lovam? Hogy lehet így idomítómunkát csinálni?

Figyelt kérdés
Telivér agya van szentemnek, megy mint a puskagolyó. Egész jól idomított, támaszkodik, de ahhoz, hogy szép tempót menjen, nem 3 dekát, hanem 3 kilót érzek a kezemben, ha engedek neki, gyorsul. Hogy lehet nyugodtabbá tenni, hogy ne pörögjön ennyire munka alatt? Van, hogy annyira jó kedve van, hogy bakol is, mindig nagyon boldog, csak így sose fog szépen dolgozni lovas alatt.
2013. jún. 8. 19:19
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

A jól idomított ló ha szárat kap, előre-lefelé megy, és nem gyorsul, hanem lassul, ha az előrehajtó segítség is megszűnik, akkor megáll. Nekem ügetőm van, nála se volt könnyű mise mindez, szinte teljesen elölről kellett kezdenem vele a kiképzési skálát.


A másik, mindig legyen feladat, amit csinálnia kell. A gyorsulás a feladat elől való kitérés.

Kezdetben legyen rengeteg kézváltás, még több átmenet, sok ív, állítás, hajlítás, a ló legyen szépen ellazulva. Ha rohanni kezd, vedd fel, akár léptesd hátra. Ne húzzon a szár, próbáld meg mindig testsúllyal felvenni először, a szársegítség pedig fokozatos legyen, a szinte észrevétlenből egyre erősebb, rá fog jönni, hogy ha reagál a kicsire, akkor nem lesz erősebb, durvább.


Heti egy terep jót tesz az agyának, ne egyedül menj ki vele kezdetben. Ha elragad, kér tőle nagykört, amit kezdj el szűkíteni.

2013. jún. 8. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Valletta ***** válasza:
74%
Először is ki kell zárni, hogy bármilyen kellemetlenség, fájdalom, félelem miatt siet a ló. Már önmagában az is idomítás, hogy a kirobbanó energiát engedi a lovasnak felvenni a ló, tehát ugyan úgy, ahogy az előrehajtásra, a felvételre is tanítani kell a lovat. Minden lovaglás elején vezesd le az istállógőzt, kimehettek akár terepre is, futószárra is teheted, hogy ne kelljen önmagával küzdenie és csak ezután kezdődhet az érdemi munka. Fordíts különös figyelmet a felvételek finomítására, először mindig kis jellel próbáld meg felvenni, legyen sok a fél- és egész felvétel, a súlypont helyeződjön hátrébb, mert ha sokat fog, akkor valószínűsíthető, hogy az elején is van a ló. A lovaglás ne a jármódok váltogatásából álljon, hanem legyen a ló számára kihívás, ne stagnáljatok egy adott szinten, hanem lépjetek tovább, tanuljatok újat, legyen ez akár állj-ügetés-állj-hátraléptetés és hasonló átmenet, eleje-hátulja körüli fordulat, vállat be, farat be, ellenvágta, combra engedés, bármi, amit még nem tud a ló, de leköti az agyát, tud rá figyelni és nem arról szól, hogy csak előre és előre megy. Szerintem hasznos lenne kézen is dolgozni és a fentiekhez hasonló feladatokat végezni vele.
2013. jún. 8. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

A másik, az enyém is kezdetben elég sokat bakolt, főleg ha tele volt (ridegből hoztam bokszos tartásba, az elején minden nap tele volt...), meg kellett futószárazni az elején picit, mára már ha áll 1 napot (pihenő, bármi), akkor is nyugodtan ráülhetek, nincs vele gond. Ilyenkor tombolhat 5-6 kört, de mindig csak pár környi lépés után, utána kezd fegyelmezni, mert a telivér nem kitombolja magát, aztán jól van, amíg nem nyugodott le az agya, addig egyre inkább belelovallja magát a dologba (nálam így volt az ügetőnél), és megy, amíg bírja...

Egy jó edző amúgy tud segíteni, mondjuk attól függ, merre vagytok, hogy tudok-e ajánlani ilyet.

2013. jún. 8. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Én nekem az a jól bevált praktikám ilyen ló esetén, hogy abban a pillanatban amikor nem a megengedett sebességre vált(szóval rohan), azonnal lehívom kis körre, ami -ha nem nyugszik meg -egyre szűkebb és szűkebb lesz. S, ezt addig-addig csinálgatom amíg nem azzal a sebességgel megy, amit én kérek tőle. Munka előtt jó ötlet lehet lefutó szárazni, kicsit ki fárasztani, valamint már földről is kérni tőle a rövidítéseket és fokozásokat.
2013. jún. 8. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Ridegtartásban van, délelőtt egy bokáig érő füvű legelőn, ahol tud rohangálni, meg picit legelni, délután szügyig érő fűben, hogy hadd legeljen, végig társakkal, tehát nem 3x3-as bokszban van egész napra. Sokat lovagolom terepen, hogy jobban le tudja vezetni a fölösleges energiáit, ott is társakkal megy (egyedül nagyon fél). Eddig terepen rendesen dolgozott, fogni kellett, de semmi komolyabb, el is voltam vele, de nemrég úgy elkezdett vágtázni, hogy ott már hiába a sok tudás, hogy kiskör, meg húz-enged, addig repesztett amíg le nem estem. A hátralépés még nem jutott eszembe a tyúkeszemmel, pedig régebben sokat dolgoztam ezzel. Kézen próbáltam vele dolgozgatni, parellizni, de nincs olyan szintű tudásom azon a téren, hogy egy teljesen kezdő lóval csináljam, úgyhogy azt ritkán és keveset csináljuk, nehogy ártsak. Futószáron egyre szebben dolgozik, nem fájlalja semmijét. Nyereg alatt se, mert a bakolás csak a díjlovas pályán jön elő, érdekes módon terepen sosem, és ha a pályán akadályokat állítanak fel, akkor is elmúlik, mert ugrani, azt imád. Sokan mondják, hogy akkor ugrani kell vele, de azt meg nem akarom nagyon, míg nincsenek meg az alapok. Viszont köszönöm a válaszokat, így összeszedve jól jött. (Mert másoknak én is tudok tanácsot adni meg okos lenni, csak magamnak sose jutnak eszembe a bölcsességek) :)
2013. jún. 8. 20:38
 6/14 A kérdező kommentje:
Ja, a kisköröket próbáltam, fél méteres körön is képes úgy rohanni, hogy én félek, hogy kitöri a lábát, úgyhogy az nála nem jött be. Éjszaka is kint van amúgy, csak homokos karámban, (kb 1 hektár) széna van kint neki, 4 társával.
2013. jún. 8. 20:42
 7/14 anonim ***** válasza:

Én kezdetben úgy csináltam, hogy rendeztem a lépést, ha az már megvolt (közben voltak lépés-ügetés átmenetek), akkor jött a lényegi ügetőmunka. Ha ott elkezdett sietni, egyből lépés, hátralépés, lépés, ügetés. Amíg ez nem ment, nem is vágtáztam vele, mert csak rendezett ügetésből lesz rendezett vágta. Ahogy haladtam az edzéssel, úgy sűrűsödtek a feladatok, amik lekötötték az agyát, tehát volt mire figyeljen. Mikor már minden szép és jó volt, akkor jött a vágtabeugratás, ha ügetésfokozással reagált, felvettem, kezdjük újra, mert ebből nem lesz szép vágta. Ekkorra a ló mindig szépen ellazult, stb., tehát magát a feladatot meg tudta csinálni, bármit is kértem tőle akár vágtában, akár másban, tehát bármi hiba jött elő, az bennem vagy benne volt keresendő. Minden edzés végén volt egy kis vágta, de volt, hogy csak beugrattam, felvettem, és rengeteget fegyelmeztem, helyette inkább tolódásokat tanult, oldaljárásokat, sok új patanyomfigurát, miegyebet (csak terepen volt használva, mielőtt hozzám került), ugrás közelébe se vittem, amíg nem lehetett stabilan vágtázni vele, mert az ugrás alapja, hogy tudsz ugrásváltást, akár akadály felett is lábsorrendet cserélsz, ha kell, a vágtaugráshosszt tetszőlegesen nyújtod vagy rövidíted, az elugrási pontot Te adod meg, és éppen ezért mindig előre is tudsz kalkulálni, nem úgy rohan oda a ló, ahogy épp tetszik, stb., mert máskülönben az egész életveszélyes lehet.


Ha nagyon elsiet, vagy épp, hogy nagyon tötymörög, az általában a feladat elől való kitérés, ha csak pályán bakol, én akár még azt is annak tekinteném.

2013. jún. 8. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim válasza:
ha mindezek nem sikerulnek en lotanitas melle nagyon ajanlom a veirotert!az en lovamnak nagyon bevallt..tudom,h leginkabb agaskodas ellen hasznaljak,de sokkal konnyebb osszeszedni vele a lovat & jobban is figyel a lovasra..az en lovam 2-3 honap folyamatos veiroteres lovaglas utan tokeletesen kezelheto lett veiroter nelkul is!
2013. jún. 9. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
62%
Az utolsó jól megmondta, mi az, amit semmiképp se tegyél rá, úgy beadja a fejét, hogy öröm nézni, az nem vitás, más ügy, hogy utána hónapokig udvarolsz neki, mire TALÁN megbízik a lovas kezében... Ha nem csillagvizsgáló üzemmódban közlekedik, nagyon felesleges, sőt, többet árt, mint használ... Amelyiknek az orrába esik az eső, ésszel rá lehet tenni, de amint lehet, le is kell venni. Szép tartásba erővel berántja a ló fejét, aztán kapsz egy remek nyaktartást, de egy nem támaszkodás, a ló nem aktivizálta a farát, nem adta fel a hátát, nem lazult el, csak valami betépte a "helyére" a fejét, akkora nyomást helyezve rá eleve, hogy onnantól ha csak lehetősége van, menekül a lovas keze elől, véletlenül sem puhán rátámaszkodik...
2013. jún. 9. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Valletta ***** válasza:
62%
Így van, a veiroternek semmi köze nincs az összeszedéshez, sőt, pont hogy csak az elejére esik tőle a ló.
2013. jún. 9. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!