Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mindig csak az egyik lábát...

Mindig csak az egyik lábát pihenteti. Normális?

Figyelt kérdés
Ha kikötöm a lovam, mondjuk az esetek felében négy lábon áll, a másik felében viszont mindig csak a bal hátsót pihenteti, a jobb hátsót sose. Nem sánta, ezt megnéztem, másokkal is megnézettem szabadon, lovas alatt, futószáron is, videóról is visszanéztem mikor lovagolom. Nem fájlalja, pedig lovagolok vele szűk íveket, ellenvágtázni is szoktunk, kisebbeket ugrunk is, munkában semmi baja, csak mindig azt pihenteti. Ha kikaparom a másikat épp, akkor is gond nélkül ráterhel, nem meleg, nem dagadt, engedi, hogy végigtapogassam. Néha felhúzza, mintha meg akarna rúgni, de szerintem nem a fájdalom miatt, csak eleve rúgós és próbálkozik. Ilyenkor ha rászólok, vagy rácsapok, leteszi. Szóval csak az van, hogy mindig azt a lábát pihenteti, meg még pályán botlik sokat. (Bár ez szerintem amiatt van, mert nagyon rossz, göröngyös a talaj, mert terepen sose botlik) Ez lehet valami baj, vagy csak így szeret állni? Híjvak állatorvost, vagy dolgoztassam többet jobb kézen, mint balon, vagy csak túlaggódom?
2013. jún. 10. 18:13
 1/7 anonim ***** válasza:
Ha kategórikusan az egyik lábát pihenteti, akkor az lába vacak, csak még nem ment szét annyira, hogy sánításon, talán nem is fog, talán már holnap. Ezzel semmit nem kezdhetsz (állatorvos se), szokd meg a gondolatot, hogy öregszik és egyre több baja lesz, ilyen az élet, majd te is kopsz, és veled is hasonló lesz a helyzet. El lehet fogadni, továbbélni vele, ennyi.
2013. jún. 10. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Igen, idős már, ezt elfelejtettem írni, 18 év körül lehet, talán kicsit fiatalabb.
2013. jún. 10. 18:35
 3/7 anonim ***** válasza:

A porcok, inak gyengülhetnek benne úgy is, hogy még nem sántít, viszont lehet, hogy kicsit kíméli, bár ezt nehéz megállapítani, mert pl. ha ütem alatt mész, akkor is rendszeresen előfordulhat, hogy az egyik lábára kímélősebben terhel.

A másik, a botlás általában lovashiba, ha sokszor csinálja, akkor jó eséllyel Te rontasz el valamit.

2013. jún. 10. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy lovashiba, figyelek is folyamatosan, próbálom aktivizálni a hátulját, összeszedni, egyszerűen azt veszem észre, hogy ha bonyolult feladatot kap (pl több áthajlítás gyors egymásutánban) akkor annyira figyel, hogy elfelejti a lábát. Terepen nem botlik, csak pályán, ezért gondolom, hogy a talajtól is lehet, de én se vagyok tökéletes, lehet, hogy itt a hiba, igyekszem a tőlem telhető legjobban lovagolni. Ha így kíméli, de nem sánta még, attól lovagolhatom még? Díjlovaglásban versenyzünk L-M szinten, heti egyszer egy hosszabb tereptúrára megyünk, és 2-3 alkalommal szoktam vele edzés végén ugrani párat, 60-70 cm magasakat, kb 5-10 ugrás maximum. Annyit fejlődtünk, olyan szomorú lenne, ha most kéne abbahagynom a lovaglását, de nem akarom tönkretenni. Ilyenkor lovagolható még?:(
2013. jún. 10. 21:14
 5/7 anonim ***** válasza:

Lovagolható, persze. Az inaknál jó, ha nem fáslizzuk éjjel-nappal, mert akkor egy idő után a ló mozdulni sem tud fáslik nélkül, annyira szétmennek az inai a terhelés nélkül (főleg, ha istállófásli van rajta mikor áll, munkafásli, ha dolgozik, stb-stb). A porcokra lehet kapni különféle porcerősítőket, pl. ha hallod, hogy kattog a lába bemelegítés alatt, akkor esetleg érdemes lehet. Izomgyengeség rendszeresen dolgozó lónál ritka, ha a csonttal van valami, azzal mondjuk sok mindent nem lehet kezdeni, csontkovács ránézhet épp... Érszűkület lovaknál elég ritka. Megéri esetleg orvossal ránézetni, egyelőre komoly baja biztosan nincs még, azt nézd meg munka előtt, nincs-e beszűrődve a lába (pl. bokánál), mert munka után ez sokszor már nem látható (leléptethető pl).

A másik, ez lehet egy rögzült szokás is, ha egy embernek például sokáig szembe lógó haja van, akkor lehet, hogy ha ideges, akármi, akkor is megpróbálja félresöpörni a haját, ha már levágták korábban. Ha volt egy csúnyább balesete, akkor lehet, hogy ez egy rögzült viselkedési elem, hogy rendszeresen azt pihenteti.

2013. jún. 10. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Mi jelent az, hogy beszűrődött? Ezt így nem hallottam még. Munka előtt végigmegyek mindig mind a négy lábán gyökérkefével, ha sarasabb, akkor óvatosan francia vakaróval, aztán kézzel is, hogy nincs-e valahol sérülés, nincs-e bedagadva, vagy nem meleg-e. Kattogni nem szokott, lehet, hogy az inakkal van gond. Fáslit sose teszek rá, mindig ínvédő-bokavédővel lovagoltam, és nem éreztem, hogy hiányozna, de lehet, hogy kipróbálom, hogy ha felfáslizom, akkor is pihenteti-e. Mindenesetre köszönöm a válaszokat, akkor nem aggódok annyira, mert akkor most még nem veszélyesen súlyos, csak figyelek rá.
2013. jún. 10. 21:40
 7/7 Valletta ***** válasza:
Ha nem fájlalja, nem szűrődik (dagad), semmi ok az aggodalomra.
2013. jún. 10. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!