Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Ti visszaadnátok?

Ti visszaadnátok?

Figyelt kérdés
3 hónapja vettem egy lovat. Nem számítok profi lovasnak, inkább középhaladó, ha már kategorizálni kellene. Lovardában, oktató mellett lovagoltam mindig, sokat jártam lovagolni, így oktatómmal megbeszélve belevágtam, és vettem egy lovat. Csak hobbira, egy félig-meddig ismerőstől. 8 éves kanca, belovagolva, viszont jó ideje már nem lovagolta senki, talán egy éve vagy több, ezt nem tudták pontosan megmondani. Mikor megvettem, kipróbáltam, oktató is velem volt, igaz csak egyszer ültem rajta, akkor ott a régi helyén ment rendesen. Viszont amikor elhoztuk a mi lovardánkba 3 hónappal ezelőtt, teljesen bekattant. Egy hónapig nem tudtam rá felszállni csak többszöri próbálkozás után, mert állandóan felágaskodott. Nem csak alattam, oktatóm alatt is. Ezt egy hónap után elhagyta. Viszont kezelhetetlen azóta. Azt tudjuk, hogy mindent hisztiből csinál, nincsenek fájdalmai, nem beteg, egyszerűen oktatóm is már azt mondta rá, hogy nem normális a ló. Előző gazdája ennyit mondott figyelmeztetésül, hogy kicsit hisztis volt mindig. Hát...a kicsit enyhe kifejezés rá. Állandóan kapar a lábával mint a bika, ezt csinálja pucoláskor is, olyankor is, mikor lépésből el kéne indítani, vágtába ugratásnál elsőre beugrik, de megáll és kapar, vagy lovardai alakzatváltásokkor ha elönti az agyát valami szintén megáll és kapar, ágaskodik, csapkodja hátra a fejét, sikerült is így lefejelnie már valakit. Oktatóm is már le esett róla, én is, egyszerűen a pályán nem képes normálisan dolgozni. Ha néha van egy-egy alkalom, amikor nem csinál semmit, akkor is látszik rajta, hogy tiszta feszült, és alig várja, hogy vége legyen az egy órának. Akkor is kapar, miután vége az órának, hosszú szárat kap, és csak megállunk leszállni, de még ülök kb. 30 másodpercet a hátán, mert bevárom a mögöttem lévőt, már kapar mint a bika. Terepen ritkán volt kint amióta nálunk van, mert én nem merem kivinni, tapasztalt lovas vitte ki párszor, de eléggé meggyűlt vele a baja, vágtából lestoppol és felágaskodik, stb. Abszolút tiszteletlen, hisztis, oktatóm azt mondta, hogy ez így nem mehet tovább, most elkezd vele foglalkozni, mert eddig csak akkor ült rá, mikor alattam csinált valamit a ló, és utána felült rá helyrerakni, de mindig megküzdött vele ő is. De ha nem javul a helyzet, azt tanácsolta, adjuk vissza a lovat, mert nem az én szintemnek megfelelő, és ez így balesetveszélyes, és ez senkinek nem okoz örömet. Visszavennék a lovat, mert egy tenyésztőtől vettem, aki mondta, hogy ha valami gond van, visszaveszi (már ez mondjuk elgondolkodtató), és mondta oktatóm, kérjünk helyette másikat, amelyik nem egy ilyen idegbeteg típus, és inkább kezdőnek való, mert már mindenkinek elege van ebből a lóból. Megszerettem azért, mert hát megszerettem, de nem bírok vele, és csak szenvedünk. És ha már az oktatóm is ilyet mond, hogy adjuk vissza. Az a baj, hogy ez a ló természetileg ilyen, és egy nagyon tapasztalt lovasnak való, amit hát nem igazán mondtak el, mikor megvettük, utólag is csak annyit, hogy náluk nem volt ilyen. Bocsánat, hosszú lett.
2013. jún. 11. 21:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Nem vagyok híve a ló "visszaadásnak" de én megtenném.

Így valóban nem okoz örömet, és benne rejti a veszélyt hogy komolyabban megsérülsz és abbahagyod az egészet.

Ha van erőd próbálkozni és/vagy kedved akkor ajánlanám a Monty Roberts módszert. Ebbe mondjuk az lenne a jó ha az edződ segítene, vagy aki komolyan ért hozzá.

De ha nincs erre affinitásod, akkor feltétlen keress egy hozzád illőt!

2013. jún. 11. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Én visszaadnám, egy nyugodtabb lóval gyorsabban, jobban fejlődnétek, és nem lenne ennyire veszélyes, és őt is meg fogod szeretni. Nem lehet tudni, náluk ott mennyivel volt jobb a helyzet, de az biztos, hogy ebben a környezetben tartósan nem működhet vele a dolog.
2013. jún. 11. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Tisztán látszik, hogy nem a te szinted, ami már nagyobb baj, hogy az oktatódé sem - szóval a helyedben nem kezelném annyira etalonként. Tehát teszem azt remek, hogy ráül helyrerakni (bár nem is ért hozzá), de téged mért nem tanít akkor meg? Az idomítás ugyanis mindíg földről kezdődik és az elméleti résszel. Tehát mondjuk olyan, hogy pucolásnál kapar simán kinevelhető és nincs az, hogy leestem, ő meg elszaladt és akkor semmi kontrollom nincs fölötte. Vagy pl helyrerakni sem erővel kéne, igazán nem is lehet, mert abból lóval együtt dolozás sosem lesz. Itt kezdődik a gond... Namost ez olyan dolog, hogy nincs rövid megoldása, vagy beleállsz és megtanulsz idomítani saját kútfőből esetleg mástól, vagy ténylegesen cseréled a lovat.
2013. jún. 11. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Mondjuk kíváncsi lennék ennek az egésznek hol lehet a gyökere. Ha mindig is ilyen volt lehet idegrendszeri probléma vagy elcseszett belovaglás is.

Tény, hogy nem bírsz vele és előbb utóbb kórház lesz a vége, add vissza és vegyél egy másik lovat.

Egy szaki lehet helyre tudná tenni, de ennek úgy lenne értelme ha együtt csinálnátok, viszont nem biztos, hogy te kész vagy arra, hogy egy ilyen problémás lóval megbirkózz. Általában azt szokás javasolni, hogy a lovas oldja meg a problémáját és vegyen igénybe szakértő segítséget, ha kell, de a leírásod alapján ez a ló keményebb dió és mivel megvan a lehetőség, hogy visszaveszik, inkább add vissza.

2013. jún. 11. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Hasonlóan jártam, monduk azt hiszem kicsit jobban megszívtam. Párom kiválasztott egy lovat, illetve képről én választottam ki, gyönyörű, párom ment el megnézni, fiatal magyar félvér, angol telivér apától.Kezes bárány volt a ló, a régi gazda szőrén felült rá, és mentek a forgalomba, nem félt semmitől. Elhoztuk, és egy idegbeteg állattal találtam szemben magam.1hete van itt, de a karámba még nem mentem be hozzá.Ahogy közelítek, hátracsapja a fülét, sunyít, ha hozzáér valaki visít...! Vissza vinni nem akarom, mert a szállítással buknák összvissz 100ezret kb,ha az árát egyáltalán vissza is kapnám.Úgyhogy most árulom a rossz tulajdonságaival együtt, hátha lesz rá vevő olcsóbban mint ahogy én vettem.Nekem nincs türelmem hogy egy ilyen lóval az alapokról kezdjem, nagy képességei vannak a pacinak, de ehhez egy erős jellem kell!Ha megteheted vidd vissza a lovat!És válassz egy másikat, amit jobban kiismersz, többszőr elmész megnézni, kipróbálni stb.
2013. jún. 12. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Én a hatalmas önfejűségemmel már csak azért sem adnám vissza, semmi pénzért. Magammal szemben vallanék kudarcot, és életem végéig bánnám hogy feladtam. Inkább bebizonyítanám magamnak és az edzőmnek hogy igen képes vagyok megbirkózni ezzel a kihívással. Elkezdeném vele a természetes ló kiképzést, és közben fejleszteném magam tudásilag, hogy ne tudjak arra hivatkozni hogy "nem vagyok elég tapasztalt" meg stb... Gyógynövényeket alkalmaznák és a próbálnék a bizalmába férkőzni. De nem dönthetek helyetted, hogy mit kezdesz a lóval az a saját felelősséged.


Egyébként erről a kis történetedről a következő videó ugrott be, ajánlom figyelmedbe, nagyon tanulságos.

http://www.youtube.com/watch?v=eruaalw6vno

2013. jún. 12. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Itt most lehet azt mondani, hogy ez kudarc meg ilyesmik, de azért dicséretes ha valaki felismeri a saját határait. Attól, hogy valaki oktató/edző még nem jelenti azt, hogy át tud lovagolni egy komolyabb problémákkal rendelkező lovat.

A kérdező vagy keres egy problémás lovakra szakosodott belovaglót (esetleg egy természetes kiképzésben jártas szakit) és nem kevést pénzt rááldozva megpróbálják helyrehozni, vagy megy vissza a tenyésztőhöz.

2013. jún. 12. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Egy tisztességes, rendes edzővel ez relatíve gyorsan rendezhető dolog szerintem, az én lovam sem volt sétagalopp, de mivel úgy tűnik, ez az edződnek is nagy falat, így érdemes a Te szintednek megfelelő ló után nézni, vagy új edzőt keresni, aki vállalja, hogy rendbe vágja a pacit (na nem szó szerint).
2013. jún. 12. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy írtatok. Monty Roberts -féle módszer alkalmazásában nem vagyok sajnos jártas, és az oktatóm pedig nagyon nem híve a természetes lókiképzésnek. Eléggé rá vagyok utalva, mert övé a hely is, ahol a lovat tartom, úgyhogy másik edzőt, vagy szakembert nem szívesen hívnék, mert tudom, hogy abból sajnos csak sértődés lenne, és szükségem van a segítségére, még ha az nem is kifogástalan, ezzel én is tisztában vagyok. Aki a videót linkelte, köszönöm, többször megnéztem, és ez adott egy kis reményt, hogy ne adjam fel. Bár én messze nem tudok olyan jól lovagolni, mint a videóban szereplő lány, de amit tudok megpróbálok megtenni. Egyenlőre még nagyon nem látom a fényt az alagút végén, de adok még időt magunknak, hátha sikerül, és mégsem kell őt visszavinni.
2013. jún. 12. 21:40
 10/11 anonim ***** válasza:

Én semmiképp se ajánlanék természetes lókiképzést,a gatyád rámegy, mire elég tanfolyamot végzel, hogy nekiállhass egyedül a lovad helyrerakásához (egy hetes kurzus kb. 30-60 ezer... és ugye nem elégséges), csak egy videó alapján meg ezt nem lehet csinálni, főleg nem egy elrontott lónál, mert ugyanúgy el lehet rontani, mint a ló belovaglását, aki mást mond, az szimplán hazudik, vagy nem ért hozzá...

Igen, lehet ezt jól csinálni, persze, ha van melletted valaki, aki megtanít annyira, hogy később magad is boldogulj a dologgal. Nem, könyvből se lehet megtanulni, ahogy nekem is hiába van meg a spanyol lovasiskola Magyarországon könyv, mégse érzem azt, hogy na, most már mindent tudok, uccu neki...

A másik, annak a lónak olyan edzőre van szüksége, aki képes lovat faragni belőle, aki erre nemképes, csak lelkes amatőr, az meg fogadja el, hogy ez neki nagy falat. Én mikor elhoztam a lovam, az csak száguldozni tudott leginkább (ügető), ész nélkül szaladgált jobbra-balra nyereg alatt is (alárúgtál, ment, megrángattad, megállt), segítség nélkül valószínűleg én is elvéreztem volna vele...

2013. jún. 12. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!