Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Öreg lovak lovaglása, mennyit,...

Öreg lovak lovaglása, mennyit, hogyan?

Figyelt kérdés
Van két öreg, huszonéves kancám, iskolalovak voltak, mielőtt két éve idekerültek. Tavaly tavasszal még sokat lovagoltam őket, aztán minden baja volt a lábuknak, abbahagytam velük a lovaglást, egész nap csak a legelőn álltak. Ma kipróbáltam egy barátnőmmel, hogy hogy vannak, kilovagoltunk egy rövid terepre. Nagy kedvük volt menni, alig lehetett visszafogni őket, még vágtáztunk is, az első vágtánál úgy éreztem, semmi kontrollom nincs fölötte, úgy szaladt, zászlózott, bakolt. Viszont óvatosan tette a lábait mindkettő, időnként mintha az egyikre kicsit sántítottak volna, de nem volt egyik se sánta, csak kímélte a lábait, lejtőn, murván lassan lépkedtek, a vágták után kis ideig nagyon fújtattak, bár ez lehet amiatt is, mert egy éve szinte csak a legelőn álltak. Szerintetek ilyen laza, rövid (1 óra kb) terepeket mehetek még velük a barátnőmmel, vagy egyáltalán ne lovagoljuk már őket? Nagyon szeretem őket, régen rajtuk tanultam lovagolni, aztán mikor saját lovat akartam, őket ajándékba megkaptam, mert tudták, hogy jó helyük lesz nálam, nem szeretném őket tönkretenni, hogy akkor is lovaglom, mikor már nem lenne illendő, de mi is, meg a lovak is nagyon élveztük a mai terepet. Íntámaszos ínvédő volt mindkettőjükön, úgy is kímélték a lábukat... Pályán biztos nem lovagolnám már őket, jól idomítottak, egy szál nyakmadzaggal is elmennek jobb lovassal, csak könnyű terepeket.
2013. jún. 23. 22:12
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
14 éves vagyok csak, azért nem tudom igazán. A szüleim segítenek körülöttük, de ők csak a lótartáshoz értenek, lovagláshoz nem. Van még egy 6 éves angol telivér heréltem is, őt lovagolom karámban, meg díjugratásban kezdtem idén versenyezni vele. Edzőm sajnos nincs, hogy megmondja, mit gondol a két idős kancáról.
2013. jún. 23. 22:16
 2/11 anonim ***** válasza:

Ha az ízületeik, porcaik elkoptak, szétmentek, megnyúltak az ínszalagok, bármi, nem jó már lovagolni őket. Egy ló még 27-30 évesen is tud szépen dolgozni, teljesíteni, ha előtte kellően kímélték, jól bántak velük - ez iskolalovakra nem igen jellemző, de remek társak később, idősebb korukban más lovak számára.

Persze, hogy ha egy év után először ülnek rajtuk, akkor mennek, mint az eszelős, a lábuknak az sem tesz épp jót. Ha munkába akarod venni, először kis futószár, fokozatosan ráülni, visszaszoktatni a munkába, egyre több terheléssel, kezdetben rövid idő, úgy nyújtani az időtartamot - de orvos nézze meg előbb a lábukat.

2013. jún. 23. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Orvos nézi időnként, ő se igen tud mit mondani. Jobb már nem lesz, ők se fiatalodnak. Futószárat nem javasolta, mert körön rosszabb. Terepen próbáltam úgy, hogy a telivéren ültem, ők meg jöttek szabadon, de akkor nagyon rohangáltak, tönkretehették volna könnyen a lábukat, úgyhogy az nem jó, két lovat meg nem tudok magam mellett vezetni. Próbáltam úgy is, hogy könnyű gyerek üljön rájuk, de így hogy alig dolgoznak, egy kisebb gyerek nem tudja megfogni őket, ha komolyan vágtázni akarnak. Én kicsit nehéz vagyok már nekik, pedig 60 kg vagyok csak. Viszont ha a telivérhez viszem a nyergem, jönnek és néznek, hogy hátha ők is jöhetnek. Nem tudom, mi lenne nekik a jobb. Látom rajtuk hogy idősödnek, egyiküknek daganata van a nyakán, ami miatt pár éven belül valószínűleg nem fog levegőt kapni, és el kell altatni, addig a legjobbat szeretném nekik adni, amit tudok.
2013. jún. 23. 22:34
 4/11 anonim ***** válasza:
54%

Egészen tuti biztos, hogy te nem versenyzel díjugratásban, ugyanis akkor lenne edződ, mivel ifjúsági vagy, edző nélkül nem is regisztrálhatsz. Szóval ez kamu, bocsi.

A másik: idős lovat is lehet és kell is lovagolni, ha nem beteg. Ne csináld, hogy egy évig nem megy sehová (akkor se, ha amúgy legelőn van) és aztán kiviszed terepre, mert ez minden, csak nem lókímélés. Heti többször nyugodtan lovagold, óvatosan, lehet terepen, de inkább séta, kis ügetés, néha rövid vágta. Kerüld a lejtőt-emelkedőt, amennyiben ez lehetséges és a köves, murvás stb. utakat is. Lehetőleg könnyű súlyt vigyenek és használjatok ínvédőket.

2013. jún. 24. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Gabka nem csak hivatalos versenyzők léteznek. Sok olyan verseny van, főleg háziversenyek, ahol nem kell sem rajtengedély sem edző.
2013. jún. 24. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
...De az nem díjugratás, hanem házi ugrabugra, amin sokszor látni nagyon profikat is akár, meg olyanokat is, akiket a ló közelébe nem engednék szívem szerint, nem, hogy még ugróversenyre...
2013. jún. 24. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
69%
Tudom, hogy léteznek helyi kis ugribugrik, de azt szerintem nem lehet úgy hívni, hogy "díjugratásban versenyzem". :-)
2013. jún. 24. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Azért komolyan, vegyetek vissza, hazajövök hogy 5 válaszom van, erre azon a félmondatomon veszekszik mind, hogy díjugratok-e vagy sem??? Nem erről szólt a kérdés! Akkor válaszoljatok, ha a kérdésre válaszoltok, mert értetek ennyire a lovakhoz, nem csak annyira, hogy azon tudjatok veszekedni, mit nevezünk díjugratásnak, ez szánalmas. Évekig lovagoltam lovardában, regisztrált edzővel, REV-em megvan, úgy versenyeztem. Aztán sérülés miatt abbahagytam pár éve, egyáltalán nem tudtam lovagolni hosszan, akkor kerültek hozzám az öregek is. Aztán elkezdtem lassan lovagolni, addigra edzőm már nem volt, lovardába nem jártam, sok papír elavult, pénzünk se volt 2 saját ló mellett erre, úgyhogy hobbiból lovaztam. Egy éve került hozzám a telivér, mivel téli csikó, nemrég lett 6, így eléggé elején járunk az ugrásnak, idén kezdtük. Pár háziversenyen, lovasfesztiválon, alacsonyabb színvonalú amatőr versenyen indultam vele, tervezem majd komolyabban csinálni, de egyelőre itt tartunk. Én úgy nevezem, hogy díjugratásban versenyzek, mert az áll hozzá a legközelebb amit csinálunk, de persze lehet máshogy is, ha ennyire kifejtem, csak a kérdés szempontjából LÉNYEGTELEN. Örülnék, ha a kérdésre kapnék válaszokat, nem azt kérdőjeleznétek meg, hogy versenyzek-e a lovammal, vagy kamuzok...
2013. jún. 24. 20:24
 9/11 anonim ***** válasza:
A kérdésre eléggé kielégítő választ adtam, már ha olvastad, kedves kérdező.
2013. jún. 25. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Ercsykee válasza:
Szoktasd vissza őket fokozatosan. Az is jó ötlet hogy a heréltel ki mész terepre is őket pedig vezető szárra teszed és olyan tempóban mennek így nem sérülhetnek le. És kb. 1-2 hét ilyen vezetőszárazás után már hozzászoktak de akk is kell figyelni rájuk hogy ne hogy túl gyorsan ''rohangáljanak,,. :)
2013. júl. 1. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!