Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Kólika esetén akkor melyik a...

Kólika esetén akkor melyik a helyes?

Figyelt kérdés
Mindig azt mondják, hogy jártatni kell a lovat, és véletlen sem szabad hagyni, hogy lefeküdjön, mert az rossz. Viszont most olvastam egy cikket, ahol azt írták, hogy hagyni kell hemperegni, és nem jó, ha közben felállásra kényszerítjük. Most akkor melyik a jó?

2013. júl. 12. 21:32
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Jártatni kell, nem feküdhet le, hemperegnie meg végképp nem szabad.
2013. júl. 12. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Az a helyes, hogy miközben járatod, egyik kezedben a kötőfék, másikban a telefon, amivel az orvost hívod.
2013. júl. 12. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Hemperegni nem szabad hagyni, mert bélcsavart okozhat, az pedig már csak műtéttel orvosolható sok esetben... Az se jó, ha fekszik, nézegeti a hasát, fáj neki, idővel elkezd hemperegni, ki is dörzsöli magát, bár ez a legkevesebb. A mozgás beindítja a perisztaltikus mozgást, tehát nagyon jó esetben már önmagában megoldás lehet, ha a ló mozog és "dolgozik" - ekkor sokszor már az egyszerű lépés is komoly munka neki.

Orvost minden esetben pánikszerűen hívni kell.

2013. júl. 12. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Semmiféleképpen nem szabad hagyni hemperegni a lovat kólika esetén! Főleg nem szabad hagyni átfordulni egyik oldaláról a másikra a gerincén keresztül, mert így még növeli az esélyét egy bélcsavarodás kialakulásának, ami sok esetben a ló pusztulásához vezet, vagy műréttel megoldható csak a gyógyítása. Ilyenkor igenis száron kell vezetgetni, vagy futószáron kicsit ügethet is, hogy a mozgástól beinduljon a bélmozgás. Az a cikk teljes, merő hülyeség.:D Igen is fel kell állítani a lovat ha hemperegni próbál ilyenkor, mert többet árt vele magának.
2013. júl. 12. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Azért mondják hogy a hempergés jó, mert ez megmozgatja a beleket és esetleg jó irányba terelheti a záródást. Azonban igazuk van a többieknek hogy ha ilyenkor hempereg, megcsavarodhat a bele. Nekünk az állatorvos is mondta, hogy ha mégis hempereg a kólikás ló akkor nem szabad hirtelen beavatkozni és lábra kényszeríteni, mert többet árthatunk vele mint használunk.

Ha nem csinál semmit csak mozdulatlanul fekszik, akkor óvatosan felállíthatjuk.

2013. júl. 12. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

[link]


Itt van a cikk. És akkor most melyik a jó mégis?

2013. júl. 12. 22:48
 7/12 anonim ***** válasza:

Csak gondolj bele:

1. fekszik a ló, sokáig nem mozdul - a bélrendszer totálisan elzárul, becsípődhet

2. hempereg a ló - a bélrendszer a mozgástól beindulhat, a fájdalom csökkenhet, de kérdéses hogy rá tudjuk-e venni erre a lovat, illetve hogy nem-e rossz irányba mozdulnak a belek

3. a gazda pánikol, ezért gyorsan felállásra készteti a lovat - a felállás alap esetben is nagyon nagy megerőltetés a ló számára és az izmok összehúzódása fokozhatja az elzáródást, ami kólikánál nem túl jó dolog

4. a gazda megvárja amíg a ló kihempergi magát, utána óvatosan felállítja és kényelmes tempóban sétáltatja - a mozgás megindítja a bélműködést, de nem nem szabad komoly fizikai erőt igénylő mozgásra késztetni a lovat, mint az ügetés, vágta vagy akár a hirtelen felállás.

2013. júl. 12. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Jó, de 1:ha vezetem, látom, hogy le akar feküdni, nem látom rajta, hogy hemperegni, vagy feküdni akar-e

2: ha nem kel föl magától a hempergés után, ígyis úgyis fel kell állnia, ha akar, ha nem, mert ugye az még rosszabb, ha fekszik, nem? És akkor nekem kell felkönyörögnöm valahogy.

2013. júl. 12. 23:43
 9/12 anonim ***** válasza:

Ha már egyszer sétál, akkor inkább ne hagyd lefeküdni, pl. tartsd a fejét a vállad magasságában.

Hempergés után azért jó ha feláll, mert mégiscsak az a legjobb, ha sétál és nem pedig a földön szobrozik miközbe ki tudja mikor fog legközelebb hemperegni.

Sokat lehet ezen vitatkozni hogy mi a legjobb a kólikás lónak. A magam részétől én biztos hogy megpróbálnám felimádkozni valahogy amikor épp nem forog, de ha mégsem megy neki olyan könnyen, akkor inkább nem erőszakoskodom vele. Eddig 15 év alatt 4 kólikás esettel találkoztam már, mindegyik viszonylag könnyen fel tudott állni és (lekopogom) nem lett semmi bajuk.

2013. júl. 13. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Àltalánosságban még mindig azt tanítják hogy a ló nem hempereghet. Szerintem ez a típusától függ. Valamelyiken lehet segít de valamelyiknél bélcsavarodás is lehet. Az meg hogy ki tudja megítélni hogy milyen kólika már más. Én pl. azr hallottam hogy feküdni feküdhet csak ne hemperegjen. Én mindenesetre felkeltem finoman nem pálcával maximum löködöm amíg rá nem szánja magát a felkelésre. Vezetgetem, letkarom, masszírozom. Ha nem javul akkor orvos. (Bár legutóbb se tudok sokat segíteni. A szerek hatásának elmúlása után visszajött minden. Annyiban volt jó hogy a kérdéseivel rávilágított minket is arra hogy mitől van utánna egyèrtelmű volt a megoldás. A lovam ugyanis imádja felzabálni a szalmát de elég vizet nem ivott hozzá. Lédús gyümölcsöket kapott.) A suliban lejtőn szoktunk le föl lovagolni a kólikás lóval. Ahhoz ugyanis több hasizmot használ.
2013. júl. 13. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!