Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Combraengedésnél merre nézzen...

Combraengedésnél merre nézzen a feje?

Figyelt kérdés
Vagyis úgy értem, hogy ha átlóváltást lovagolok például, a ló M-től K felé meg, akkor a feje a szemközti rövidfalra nézzen (kb A felé), vagy hajoljon vissza, és a hosszúfalra, kb F felé? Most tanítom a lovamnak, és nem akarom, hogy rosszul szokja meg, csak nem tudom, hogy szabályos.
2013. aug. 3. 16:30
 1/6 anonim ***** válasza:
Ha a lovat jobra tolod (jobbra megy) akkor a fejét balra állítod. Féloldalazásnál ha a ló jobbra megy akkor a feje is jobbra áll ez sokkal nehezebb előszőr a combravalóval kezd. :)
2013. aug. 3. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
ha átlóváltást lovagolsz egyenesre legyen állítva,és a végén állítsd át. Combra valót középből érdemes csinálni a középvonalon. A többit leírta az első válaszoló.
2013. aug. 3. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Átlóvonalon normál esetben egyenesre van állítva, amint egyértelműen megtette a fordulatot bő egy lóhossznyit megtesz egyenesen a hosszúfalon, majd ráfordul az átló ívére, ott egyenes, és aztán fordul rá a hosszúfalra, ott szintén bő egy lóhossznyi helye még van, hogy jól meglovagolható legyen az ív), de az elején X-től már jelezhetsz neki, ezért teljesen biztosan tudni fogja, merre fog menni (mint pl. féllovardánál, ahol X-től a ló már soha nem gondolkozik, hogy melyik kézre tovább, mert a lovas onnantól jelez neki), de egészen minimális jelzésről van szó, a ló maradjon egyenes.

Combra való engedésnél a ló gyakorlatilag tolódást csinál, ha befelé-előre lép el, akkor külső állításban, ha kifelé-előre, akkor belsőben. Tehát ha például kifelé akarod elléptetni, akkor belső állítást kérsz, a külső szár megtart, azon támaszkodik a ló, belső csizma heveder mögött ellépteti a farát. A ló nem sodródhat ki sem a vállán, sem a farán. Ha helyesen végzi a feladatot, akkor kétszer annyit lép előre, mint oldalra, és csak enyhe állításban van (de látod a hajlított oldali szemboltot), a támaszkodás nem szakad meg, és a ló keresztezi a lábait. Ez lesz az oldaljárások alapja.

Fontos, hogy a csikó már fiatal korában megtanulja az oldaljárásokat, tolódásokat, mert tudnia kell, merre van a jobb és a bal.

2013. aug. 3. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Átlóváltásnál tudom, hogy egyenesre kell állítani, úgy értettem, hogy ha átlón kérek tőle combraengedést, akkor lássam-e a szemét, vagy ne, de megértettem már, köszönöm. A féloldalazást viszont még nem, ha azt ki tudná valaki fejteni, akkor megköszönném.:) Az alapokat értem, és tanítom is a lovamnak, hogy nyomásra enged, és nem az orra után megy, hanem amerre lábbal, derákkal küldöm, függetlenül attól, merre állítom a fejét. Csak sosem vonzott komolyabban a díjlovaglás, úgyhogy nem vagyok egészen tisztában vele, hogy mi mit takar pontosan.
2013. aug. 3. 22:21
 5/6 anonim ***** válasza:

Ez még nem díjlovaglás, csak mezei idomítás, amivel elvileg minden lónak tisztában kéne lennie (még a kocsis lovakat is képezni kéne A szintig legalább, igazság szerint, de ez egy másik rész).

Időközben megállapítottma, hogy remekül, érthetetlenül leírtam az első soromat, késő van már, tehát: "Átlóvonalon normál esetben egyenesre van állítva, amint egyértelműen megtette a fordulatot bő egy lóhossznyit megtesz egyenesen a hosszúfalon, majd ráfordul az átló ívére, [...]" - szóval miután a rövid falról a hosszúfalra fordult, megtesz egy lóhossznyit, és úgy jön az átló. Ehhem, fogalmazás órákra kéne járnom.


A másik, szóval combra engedésnél a ló előre-oldalra megy, többet előre, mint oldalra, de a lábait keresztezi. Ha combra engedtetsz, abba az irányba néz, amerről ellép, a lábait keresztezi, és majdnem teljesen egyenes maga a ló, nem sodródhat sem a válla, sem a fara. Kezdetben jó, ha van nálad egy pálca, amivel eléred a farát is - nem megverni kell vele, vagy ráhozni a rosszbajt, finoman kocogtatod. Az egyik kéz (amerre lép) kitart, abba támaszkodik a ló, a másik kéz finoman jelez, rápumpál, az a láb, amely oldalra lépteti, heveder mögött van, a másik előre hajtó segítséget ad.

Ha szabályos oldaljárást kérsz, az már ettől eltér, de ez az előiskola. Majdnem elkezdtem leírni, mit csinálj, de rájöttem, jobb, ha hitelesebb ember írja le: [link]

2013. aug. 4. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, így sokkal világosabb. :) Az alapvető dolgokkal tisztában vagyok, bármerre tudom küldeni a ló elejét-hátulját, csak azt nem tudtam, hogy pontosan mit takar a combraengedés, mennyire menjen merre, és mivel ő az első saját lovam, szeretnék neki rendes díjlovas alapokat is megtanítani addig is, amíg nem találok jó edzőt.
2013. aug. 4. 10:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!