Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Kezdőként milyen lovat vegyek?...

Kezdőként milyen lovat vegyek? (csikó, felnőtt)

Figyelt kérdés
Sziasztok. Lovat szeretnék venni de nincs tapasztalatom veluk kapcsolatba de érdekelnek és szeretnék foglalkozni veluk. Párommal a csikó mellett dontottunk,hogy megszokjon minket,mi is ot ,elfogadjon valamint van egy most 1 éves fiam és,hogy o se féljen tole viszont egyik ismerosom aki lovagol nem tanácsolja kezdoként a csikót mert rengetek munka van vele mire belehet torni,persze csak miután elérte azt a kort és szerinte hiába van velunk csikó korátol csak akkor fogad el igazán ha megtudjuk ulni. Elsodleges cél az ismeretség lenne a lóval. Ti mit javasoltok egy már betort érettebb lovat vagy érdemes csíkót venni és foglalkozni vele?KEZDOKÉNT is.. Az idovel,turelemmel és kitartással nincs gond!
2013. aug. 5. 13:37
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Kezdőként csikót venni a létező legsúlyosabb hiba. Egy: mivel kezdők vagytok, ő pedig gyerek, és lesz még kamasz is, a fejetekre fog nőni. Nem fogtok bírni vele, palira fog venni titeket, körberöhög.

Kettő: egy ló belovaglását (a betörést felejtsük el, ezt a kifejezést csak a rossz westernfilmekben használják) 3 éves korban lehet megkezdeni, addig csak viszi a pénzt, amely a költségeket a minimálisra szorítva is 20-25 rugó havonta. Mire tehát belovagolható lesz, elviszi annyi pénzeteket, amennyiért már vehetnétek egy képzett lovat.

Három: a belovaglás komoly munka, szakértelem kell hozzá. Azt is felejtsd el, hogy kezdő lovasként ti fogjátok belovagolni. Alkalmazni kell egy belovaglót, aki óránként X ezer forintért kiképzi a lovat. Ezt a költséget is, amely nem kevés, meg lehet spórolni, ha felnőtt, képzett lovat vesztek.


Kezdőként csakis és kizárólag képzett felnőtt lovat szabad venni, ha nem szeretnétek egy csomó fölösleges kiadást és strapát magatoknak. A lóvásárláshoz vigyetek magatokkal szakembert, mert bármilyen lóra rá lehet mondani, hogy képzett, egy kezdőnek azonban valóban képzett lóra van szüksége.

2013. aug. 5. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
85%

8 év körüli nyugodt, belovagolt, tapasztalt lovat válasszatok szerintem, kancát vagy heréltet.

Nekem az első lovam egy 15 éves herélt volt, aki nyugodt, tapasztalt belovagolt ló volt.


Ha később megengedhetitek, akkor lehet csikót, de azt meg 3 éves kora előtt nem lehet munkára fogni, akkor is csak 3 éves koráig etetni kell, ápolni. És 3 éves korában egy tapasztalt belovaglóra kell bízni a belovaglását, ami pár hónap.

2013. aug. 5. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
94%

Én kezdetnek javasolnék egy legalább 10 éves tapasztaltabb nyugodtabb lovat az is meg fog szokni (főleg mert már nagyobb és nyugodtabb és tapasztaltabb persze ne olyan helyről hozzátok ahonnan rossz tapasztalata lehet hanem egy jó helyről) és az még nem is öregebb persze benne van a pakliban hogy 10 évvel kevesebbet fog veletek élni de kezdetnek sztem jobb aztán majd utána vállaljatok egy ijedős ugrálós nyughatatlan kiscsikót.

Ha megveszitek a lovat mindenképp állatorvossal menjetek aki megtudja vizsgálni a lovat (az eladó szava nem számít azt mond amit akar) ha megveszitek kérjetek próbaidő kb. 3 hetet hogy ha be van nyugtatózva a ló akkor az annyi idő alatt kijön belőle és megtudjátok hogy valóban milyen a ló viselkedése meg egyébként sem árt pl. ha nem olyan a ló amilyet ti szerettetek volna (és itt nem az igényekre gondolok hanem nem olyan amilyennek a hirdetésben leírták) nem kell megvenni mert valószínű hogy nem nagyon fog megváltozni ha igen akkor is sokára.

Harapósat se vegyetek főleg a fiatok és magatok miatt.

Valamint ne elsőre próbálkozzatok jótékonykodni (gondolok itt a menhelyről befogadásra) mert azoknak gyakran rossz tapasztalataik vannak és nehezen kezelhető. Sok velük a munka amire nem biztos hogy képesek lennétek gyereknevelés mellett.

Remélem tudtam segíteni ha kérdésed (kérdéseitek) vannak írhatsz privit.

2013. aug. 5. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
94%
Belovagolt, középkorú lovat (8-12 éves) és egy lóhoz értőt javasolnék, mert bármennyi szeretet, és igyekezet van bennetek, egy lovat nagyon könnyű elrontani, főleg ha nem értetek hozzá. És ha elrontottátok, akkor nektek is elég kényelmetlen lesz (a gyerkőcnek meg kegyetlen veszélyes) illetve a lónak se jó úgy.
2013. aug. 5. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
78%
Nem mondom hogy nem lehet de egy 10 éves lovat már nem olyan könnyű elrontani.
2013. aug. 5. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
98%

El kell felejteni, hogy a csikó majd megszokik benneteket. Nem megszokni fog, hanem a fejetekre nőni és komoly veszélyt jelentei rátok, életveszélyt az egyéves kisfiatokra.

Ha elfogadtok egy tanácsot, addig ne vegyetek semmilyen lovat, amíg legalább néhány hónapot (éveket kellene amúgy) el nem jártok egy lovardába, olyanba, ahol komoly szaktudás van és a lovagláson kívül a ló körüli munkákkal, a lovak gondozásával is meg nem ismerkedtek legalább alapszinten. Amikor lovat vesztek, vegyetek mindenképp legalább 8 éveset, inkább 10-12, nyugodt heréltet vagy kancát és nem egyet, hanem kapásból kettőt. Egy ló egyedül nem érzi jól magát és egy csomó olyan hiba előjön, ami a társasághiányból fakad, hosszú távon akár veszélyes lehet rátok. Láttam már olyat, amikor a tuti nyugodt ló, aki egyedül volt tartva, világgá szaladt a lovasával együtt (amíg az le nem esett) mert végre a távolban meglátott egy másik lovat.

Ha megvannak a lovak, legalább heti rendszerességgel jöjjön hozzátok egy edző, valaki hozzáértő, aki ránéz, mit és hogyan csináltok, ugyanis a teljes tudatlanság nem csak rátok veszélyes, hanem a lóra is. Hosszú évek alatt fogjátok megtanulni a lótartás csínját-bínját, ezt nem lehet megspórolni, egész egyszerűen annyi minden van, hogy csak pislogtok majd még évek múlva is, hogy jééé, ilyet még nem is láttunk, ez most mi?

A ló 5-600kg tömény izom, önálló gondolatokkal, érzésekkel, s bár hihetetlen alázattal szolgálja az embert, nem szabad elfelejteni, hogy ösztöne szerint ő prédaállat, tehát bizonyos helyzetekre bizonyos módon reagál. Betegségeit, problémáit is tanulni kell, felismerni apró jelekből, hogy gond van és hogy milyen gond lehet ha x dolgot csinál vagy nem csinál a ló.

A világ egyik legszebb dolga, ha lovatok van, de nagyon nagy körültekintést igényel és csak úgy szabad(na) lovat venni, hogy tudás is van mellé, különben tényleg baj lehet.

2013. aug. 5. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
96%

A csikónak az kell, hogy határozott emberek neveljék, ha nem értetek hozzá, akkor ő válik dominánssá, amelyik ló pedig csikókorától abszolút dominánsként lép fel az emberrel szemben is akár, azt sokszor nagyon nehéz utána javítani (főleg, ha odáig jut, hogy rárúg az emberre, ha arrébb akarja küldeni, mert épp zavarja köreit, vagy erőből beleharap az ember karjába, ha az nem ad neki valami finomságot). Ez pedig csak rossz élményeket adhat nektek is, és a gyereknek is, bele se megyek, hogy egy egy éves gyerek azért még igencsak sírdogál, ha megüti magát, vagy bármi van, és egy fiatal csikó ezt nem feltétlenül viseli jól!

A lovat eztán 3-4 éves koráig csak tartjátok, fajtától függően, mert van, amelyik későn érő típus, és 4 éves korában kezdhető el a belovaglása (ha betörni akarjátok, felejtsétek el, életveszélyes lesz), ekkor hívtok egy belovaglót, aki 3-4 hónap alatt belovagolja (ha nem tud házhoz jönni, vinnetek kell a lovardába, ahol plusz bértartást is fizettek, meg a 30-40 ezer forintot havonta belovaglásra), ráadásul ez az összeg duplázódik, mert lovat egyedül nem tartunk, csikóként pedig a leginkább szükséges, hogy legyen társasága, mert különben nem szocializálódik megfelelően, és később is csak nehezen szoktatható össze más lovakkal.

Ha mindez megvan, van egy fiatal hátaslovatok, aki azért még bakol, ha jókedve van, vagy kirúg a csizmasegítségekre, még komolytalan, néha kiszámíthatatlan... Kezdőként ezt le kell tudnotok reagálni. Ráadásul pontosan tudnotok kell, mikor mennyit kell neki adni enni, hova teszitek a trágyát, hogyan állítjátok elő az abraktakarmányt neki...


Kezdőként egy stabil tudású, nem elrontott lovat kell nézni, kancát vagy heréltet, minimum 8, inkább 10 év felettit. Nem a megszokás a kérdés, 1-2 hét alatt megszokja az új helyét, és az új gazdáit is, ha nem engeditek, hogy a fejetekre nőjön (tehát nem jár jutalomfalat a két szép szeméért, nem ő vezet titeket, hanem ti őt, és így tovább), hanem Ti vagytok az alfák számára, akkor nincs gond. Viszont az megint csak felejtős, hogy kezdőként majd érzés alapján megtanultok lovagolni, a ló hiába tud tanítani, egy hét alatt elrontható, tehát főleg az elején még minden órához jó, ha tudtok edzőt hívni, későbbiekben heti egyszer nézzen rátok valaki.

Továbbá pontosan ismerni kell a lovak lehetséges betegségeit, viselkedését, stb., hogy pontosan tudjátok, mikor kell pánikszerűen orvost hívni, vagy kovácsot (azt amúgy 6-8 hetente kell alapjáraton, de adódhat olyan helyzet, hogy idő előtt ki kell hívni).

2013. aug. 5. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Én kezdőként kaptam egy csikót, aki 1.5 éves volt. Most 4 éves ideáig szórtuk rá a pénzt, mire jó ló lett belőle. A pénzből kb. 2 jó lovat is tudtunk volna venni, az összes felszerelésünk még nincs is meg se a lóútlevél, arról nem is beszélve, hogy komolya pataproblémái vannak, mert átvertek minket. Barátnőm elég tapasztalt volt (Pachl Péterhez meg Hercegfalvi Tiborhoz járt) ahhoz h belovagolja, így hát megtette nekem ingyen.Most már minden jó de SEMMIKÉPP SE ajánlok kezdőnek csikót...A Horze Igaz Lovas Történetek közt már megjelent a mi sztorink is "Kilátástalan helyzetből teljesült álom" néven.
2013. aug. 7. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
Nekem csak szerencsém volt ezzel a lóval, de más csikó nem hinném, hogy ilyen érett gondolkodású és figyelmes lenne. (3.5 évesen már szebben viselkedett mint a 10 éves kanca)
2013. aug. 7. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Én rendszeresen lovagoltam egy bő négyéves csikót, terepen és négyszögben is, ma már sajna nincs köztünk, fiatalon elment súlyos kólika miatt... No de nem ez a lényeg, szóval ő egy nagyon érett gondolkodású, 3,5 éves korában jól belovagolt ló volt, belovaglása után közvetlenül kezdtem dolgozni vele; én sem vagyok egy rossz lovas, még ha nem is vagyok nagydíjas idomítólovas - ennek ellenére az ominózus paci egyszer azért nagyon csúnyán meg tudott viccelni, és úgy kikatapultált a nyeregből, hogy nézni is öröm lehetett! Na most ha kezdő lettem volna, nem egyszer esett volna meg, mert egyszerűen ha jó kedve volt, akkor még rábakolt, olyasmitől is megugrott, amit a többi ló már megszokott, ismert, terepen nem mindig tartotta meg vágtában az ütemet, hiába adtam megfelelő segítséget, volt, hogy kicsit rágyorsított, mert hosszú egyenest látott, beugratásnál volt, hogy rárúgott a csizmára (bár ez talán kétszer, ha előfordult), egy kicsit nehezebben lehetett igazán kellemesen elhajlítgatni, átlazítani, mert a bal oldalára merevebb volt, óra végére csinált szépen mindent, de nagyon érzékeny lovacska volt, jól kellett hozzá nyúlni, hogy jól válaszoljon.

Ültem előtte/utána is több fiatal lovon is, azért erről az egyről írtam, mert ő volt, akit csak én lovagoltam, és hosszabb ideig találkoztam vele, volt olyan, amelyikkel csak bő egy hetet dolgoztam, de olyan volt, mintha már tíz éves lenne, nyugodt volt, mindent pöccre csinált, egyik legkiegyensúlyozottabb ló, akit ismerek... Bent legalábbis, viszont egyáltalán nem volt terepbiztos.

2013. aug. 7. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!