Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Milyen iskolát/tanfolyamot...

Milyen iskolát/tanfolyamot kell elvégeznem ha ló (vagy kutya) tenyésztő akarok lenni?

Figyelt kérdés

2013. aug. 13. 09:53
 1/4 Valletta ***** válasza:

Milyen formában gondoltad a lótenyésztést? Saját kancaállománnyal vagy alkalmazottként? Az OKJ-s lótartó, lótenyésztő és hasonló képzések egy kalap kakát sem érnek, a lótenyésztő szakmérnök pedig másoddiplomás képzés. Alapnak nagyon jó, de az adott fajta ismerete töviről-hegyiig nélkülözhetetlen. Csupán egy diplomával nem fogsz komoly állást kapni egyik komoly ménesben sem, a dolgok kihalásos módon működnek és ilyen felelősségteljes munkakört nem bíznak frissdiplomásra, hanem olyan idősebb szakemberekre, akik már bizonyítottak. A saját ménes alapítása, fenntartása pedig csak veszteséges lehet, nincs a csikónak ára, nem jövedelmező.


A kutyatenyésztés esetén jobban ismerem a költségeket. Ehhez sem kell papír, csak rengeteg pénz és az adott fajta végsőkig menő ismerete, a legtöbb tenyésztőt, kutyák ismerned kell itthon és külföldön, a vérvonalakat, a genetikát, típusokat és kell, hogy legyen egy elképzelésed, milyen kutyákat szeretnél létrehozni. Ha egy szukával számolsz, aminek a vételára nagyságrendileg 150 ezer (-től, határ a csillagos ég), két éves koráig ráköltesz tápra kb. 200 ezret, oltásra, parazitamentesítésre kb. 70 ezret, kiállításokra, ha csak 20 ezerrel számolsz is (alsóhangon) 250 ezret (és akkor még nem mentél külföldre), szűrővizsgálatokra kb. 50 ezret és még nem fedeztetted a kutyát. A fedeztetési díj belföldi kannál olyan 100 ezer (egy kölyök körülbelüli ára, határ a csillagos ég), orvosi ellenőrzések, két herpesz oltás 30 ezer, ultrahang, stb, 10 ezer, és tegyük fel, hogy az ellés komplikációmentes (császár kb. 50 ezer), tehát a szukára és a kölykökre ráment kb. 900 ezer forint. Születik mondjuk 7 kölyök, oltások, féreghajtás 30 ezer, kölyöktáp 30 ezer, adminisztráció: meoe tagság 10 ezer, kennelnév 20 ezer, törzskönyv, chip kölykönként 5500, vagyis 40 ezer és akkor még minden kölyök és a szuka is egészséges. Ez így nagyságrendileg egymillió forint. A kölyköket mondjuk 100 ezer forintos áron elviszik, tehát leszel 300 ezer forintos mínuszban. Ha valamin spórolsz vagy többért kérsz értük és lesz rájuk vevő vagy akár előjegyzés is, akkor kevesebb, de pluszban nem leszel, az biztos. Háromnál több almot nem egészen etikus egy szukáról lehozni, szóval ímmel-ámmal kijössz nullára, de persze nem számolod rá azt az időt, amit ha munkával töltöttél volna, pénzt kerestél volna, nem számoltunk a betegségekkel, komplikációkkal, balesetekkel. A kutyatenyésztés egy szép és költséges hobbi.

2013. aug. 13. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Lótenyésztéshez van a ménesgazda képzés egyfelől (állattenyésztő mérnök), az igazi persze az állattenyésztő szak egyetemen, ló specializációval. Minél jobb, nevesebb emberektől tanulsz, annál jobb, jó, ha közben párhuzamosan tudsz gyakorlatot is tanulni valahol, ha nem is segíteni, de ott lenni, megnézni, mi hogy megy, stb. Ahhoz, hogy eredményes lótenyésztő legyél, elméleti szakemberré válj, nem elég a diploma, de sokat segít, és mutat is valamit - de ezt komolyan kell gondolni, és valós tudásra, tapasztalatra is szert kell tenni (értsd: a kipuskáztam mindent, és itt a diplomám kategória a gyakorlatban bukta gyanús, hacsak nincs hatalmas mázlija).
2013. aug. 13. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:

Lótenyésztőre vannak OKJ-s képzések, de egyetemen is lehet tanulni, ahogy már előttem írták.

2. válaszoló, leírnád hogy mi a különbség az állattenyésztő mérnök és az állattenyésztő szak között? Én ezt hittem hogy ugyanaz a kettő.

2013. aug. 14. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Állattenyésztő mérnök gyakorlatilag az állattenyésztő szak is, de mégsem ugyanaz... Állattenyésztő mérnökként fut ma a legtöbb 2 éves OKJ szak (felsőfokú szakképzés), pl: ménesgazda, sertés/baromfitenyésztő, halászati, stb. A 2 éves képzésen (ménesgazda) van gyakorlat, elég sokat időznek a lovardában, megtanulják a lovak körüli alap feladatokat, van lótenyésztés órájuk is többek között, de a képzés felépítése több ponton eltér az állattenyésztő szaktól, aminek a célja inkább elméleti szakemberek képzése.
2013. aug. 14. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!