Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Átlépi a patanyomát?

Átlépi a patanyomát?

Figyelt kérdés
Sokszor használják ezt a kifejezést, de én nem igazán értem. A patanyom az, amit az első lába hagy? Sokszor mondják, hogy az összeszedett ló minimum belelép a patanyomába, vagy átlépi azt. De én ezt nem értem... Mármint akkor minden összeszedetten ügető lónak le kéne lépnie a patkóját? Vagy még annál is előrébb lépnie, de akkor meg úgy nézne ki az egész, mintha a nyakában lenne a lába, ilyet meg még nem láttam... :) Légyszi világosítsatok fel :)
2013. aug. 22. 13:12
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Akkor szokták ezt mondani, amikor az első lábával hagyott patanyomba közvetlenül utána belelép a hátsó lábával.
2013. aug. 22. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Valletta ***** válasza:
Azt jelenti, hogy a hátsó láb az első láb patanyomát túllépi. Nem lépi le a lábát, mert az első láb akkor már nincs a talajon. Az összeszedett ló viszont pont, hogy rövidíti a lépéseit, nem pedig nyújtja.
2013. aug. 22. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Igen, csak azt nem értem, hogy lehetséges ez. :D Mármint, az első lábát akkor tudja felvenni, ha a hátsót már letette, ügetés közben nincs lebegő fázis... Ha a hátsó lábával letépi a patkóját, akkor sem lép pont abba a nyomba, nem? :D És akkor elvileg még át is lépheti... Nálam itt van teljes sötétség.
2013. aug. 22. 13:25
 4/11 A kérdező kommentje:
Címeres ökörnek érzem magam, hogy nem értem, de nem értem... :)
2013. aug. 22. 13:29
 5/11 anonim ***** válasza:
Nézz meg egy olyan videót Youtube-on, ahol egy profi díjlovas legalább munkaügetésben üget! Látni fogod a magyarázatot.
2013. aug. 22. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Többet is néztem, de még mindig nem értem. :(
2013. aug. 22. 14:32
 7/11 anonim ***** válasza:
Ügetés közben az átlós lábak mozdulnak egyszerre.Nem tudja lelépni ily módon,mert mire a hátsóval odalép,az első már nincs ott.
2013. aug. 22. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Valletta ***** válasza:
Van lebegő fázis ügetésben.
2013. aug. 22. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Csak lépésben nincs lebegő fázis az alapjármódok esetében (+- hátralépés), ügetésben és vágtában van.

Nyilván egy ügető például úgy túllépi az elülső lábait, hogy ha nem kifelé lépne a hátuljával, egy futam után már a vágóba menne, viszont ez a túllépés kell neki, hogy megfelelő tolóerőt tudjon leadni. Egy "mezei" ló jó esetben egyenes vonalon mozdítja a lábait, és ügető ármódban például egyszerre mozdítja a diagonális (átlós) lábpárokat. Ez azt jelenti tehát, hogy mondjuk jobb hátsó + bal első egyidejűleg, majd következik a bal hátsó + jobb első egyszerre.

Kár, hogy nem vittem kamerát most a Hortobágyra utolsó nap, Ács Robiék lovai úgy nyújtottak, hogy csak pislogtam. :)

mindenesetre: http://www.youtube.com/watch?v=4pP_hNjjOvU&hd=1

2013. aug. 22. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Hűűű, basszus, akkor ezért nem értettem sosem... :D Valamiért meggyőződésem volt, hogy csak vágtában van lebegő fázis. De köszönöm szépen, ez most tipikusan az a fej fölött kigyulladó villanykörte érzés volt... :) Most már rémlik az is, hogy tényleg láttam ilyen "nyakában a lába" ügetést ügetőknél. :) Viszont videón még kicsit mindig nehézkes megállapítanom a különbséget, tudnátok egy olyan videót küldeni ezen kívül, amin látványosan NEM lép a patanyomába? Nagyon-nagyon köszönöm a segítséget! :)
2013. aug. 22. 22:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!